Header Reklam
Header Reklam

İSİB’den STA Sonrası Büyük Britanya’ya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu

04 Mart 2021 Dergi: Eylül-1992
İSİB’den STA Sonrası Büyük Britanya’ya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu

2021 yılına girmeden önce 2,74 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ile dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yaptığı serbest ticaret anlaşması (STA) yeni dönemin kapılarını açtı. 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği de (İSİB) STA sonrası Büyük Britanya’ya 8-19 Mart 2021 tarihleri arasında dijital ticari heyet organizasyonu düzenliyor. 

Büyük Britanya Dijital Ticari Heyet organizasyonuna Türkiye’den 40 firma katılacak. Organizasyonuna katılan firmalar ısıtma, soğutma, tesisat, havalandırma ve klima ürün grupları ile heyete iştirak edecek.  

Büyük Britanya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu, 8 Mart 2021 tarihinde TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Cumhuriyeti Londra Ticaret Baş Müşaviri Tarık Sönmez, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Denetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Cem Savcı ile heyet katılımcısı firmaların temsilcilerinin katılacağı bir bilgilendirme toplantısı ile başlayacak. 9-19 Mart tarihleri arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantılar 40’ar dakika olarak planlanıyor. Zoom programı üzerinden yapılacak görüşmelerde her bir firmaların minimum 8 ilâ 10 iş görüşmesi gerçekleştirmesi planlanırken toplamda 250’yi aşkın görüşme yapılması hedefleniyor. 

Mehmet-Sanal-isibBüyük Britanya Dijital Ticari Heyet organizasyonunun Brexit sonrası yapılan Serbest Ticaret anlaşması ile taçlandırıldığını ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, şunları söyledi: “2020 yılının Ocak-Kasım ayları arasında 15,3 milyar dolar olarak hesaplanan iki ülke arasındaki ticaret hacmi yapılan STA ile beraber daha yukarılara çıkacak. Bu yükselişte doğrudan STA’nın etkisi dışında pandemi nedeniyle Türkiye’nin öne çıkan bir pazar olmasının da payı bulunuyor. Özellikle Uzakdoğu’yla tedarik zincirinde yaşanan bozulma sonrası firmalar Türkiye gibi pazarlara yönelmiş durumda. İngiltere’ye yaptığımız ocak ihracatı 784.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk iklimlendirme sanayisinin ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28.1 yükselişle 33.8 milyon dolara ulaştı. İngiltere’nin iklimlendirme sektöründen 2020 yılında 13,8 milyar dolarlık ithalatı bulunuyor. Bu ithalatın 354 milyon dolarlık kısmını Türk iklimlendirme sektöründen yapıyor. 125 milyon dolarlık radyatör ithalatı, 64 milyon dolarlık kombi&kazan ithalatı ve 43 milyon dolarlık vitrin tipi soğutucu ithalatı sektör firmalarımızdan gerçekleştiriliyor. İngiltere radyatör ithalatının %46,2’sini, kombi kazan ithalatının %16,4’ünü ve vitrin tipi soğutucu ithalatının %17,3’ünü Türkiye’den gerçekleştiriyor. Radyatörde 1., vitrin tipi soğutucuda 2. ve kombi&kazanda ise Türkiye 3. tedarikçi ülke konumunda. Bizim için en önemli pazarlardan biri olan Büyük Britanya için düzenlediğimiz bu organizasyonla artık ihracatta bir seviye daha yukarı çıkmak istiyoruz. Sektör ihracatçılarımız pazarı domine edecek ürün ve ürün gruplarına sahipler. İSİB olarak tüm ihracatçılarımıza destek olma yolunda çok çalışıyoruz. Pazarlama ve iletişim faaliyetlerimize bu organizasyon sonrasında da hızlı ve etkin bir şekilde devam edeceğiz.”