Isı Üreten Boya, Çevreci Isınmada Önemli Bir Rol Oynayabilir mi?

22 Kasım 2020 Dergi:

Duvar boyası bir HVAC sisteminde uygulanabilir faydalı bir unsur mu? Geleneksel boya gibi uygulanan ancak daha sonra 24 voltluk güvenli bir elektrik seviyesine bağlandığında bir odayı ısıtabilen termik ısı üreten boya, ısı sağlamak için düşük akım devresine bağlanabilen, ince bir karbon özel kaplamaya (yaklaşık 0,4 mm) sahip, su bazlı, solvent içermeyen ve düşük kirletici özellikli bir dispersiyondur.
Bu ürün bir boyacıya ve/veya bir elektrikçiye bir ısıtma sistemi kurdurabilir.
Kızılötesi Isıtma Paneli
Merkezi Chester, Birleşik Krallık’ta bulunan Thermic Coating Systems Ltd. şirketinin Direktörü Hans Schulte, "Termik ısı üreten boya elektriksel olarak o kadar iletken ki 24 voltluk bir düşük voltaj 100 watt'a kadar yüksek çıktılar üretmek için yeterlidir" diyor. 
Düşük voltaj, "oyuncak güvenlik direktifine" uygun olarak seçilir, bu nedenle dokunmak güvenlidir. Üretici, kaplamanın herhangi bir duvara, tavana veya zemine uygulanabileceğini ve onu aslında bir kızılötesi ısıtma paneline dönüştürebileceğini söylüyor. Şirket, kaplamanın düşük enerjili bir ev planlayan inşaatçılar için özellikle tercih edilebileceğini öne sürüyor. Bir litre Termik Boya 149 Euro (175 $) tutarındadır.
Düşük Enerji Gereksinimi
Bu, ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda kısa sürede ısı sağlayan bir teknolojidir. 
Schulte, "Yeni binalarda trend, düşük enerji ihtiyacını esnek bir şekilde karşılayan ve kullanıcının ihtiyaçlarına uyarlanan akıllı ısıtma çözümlerine yöneliktir. Bu, ihtiyaç duyulduğu yerde ve zamanda kısa sürede ısı sağlayan bir teknoloji gerektiriyor. Bu teknoloji, bir odadaki sıcaklığı değiştirmek için birkaç saatlik bir süreye ihtiyaç duyan ısı pompalarına kıyasla bir avantajdır” diyor. 
Sistem özellikle beton yüzeyler için kullanışlıdır ve tuğla veya ahşaptan yapılmış duvarlar için de uygundur. Üretici, ürünlerin neredeyse sınırsız bir ömre sahip olduğunu ve bakım gerektirmediğini söylüyor. Kaplama standart renklerle boyanabilir. Şirkete göre, en düşük enerji tüketimiyle en yüksek kızılötesi ısı radyasyonunu sağlayan Termik Boya ile düşük enerji kullanımı bir başka avantajdır.
Duvar Kaplama Sistemi
Uygun bir altyapı ve akıllı kontrol ile bu duvar kaplama sistemi, gerekli ısı yükünün %50'sinden fazlasını çözümleyebilir. Bir metrekarelik bir alan, 118 °F'lik bir yüzey sıcaklığına ulaşabilir, bu nedenle duvarlarda veya tavanda bu tür birkaç alan sıcak bir konfor seviyesi sağlayabilir. Termik Kaplamaya göre, gerçekte, 25 metrekarelik (269 fit kare) bir oturma odasını ısıtmak için 6 metrekarelik ısıtma alanına ihtiyaç duyulacaktır.

Şirketin web sitesi, "işbirliği için cazip fırsatlara" açık olduklarını söylüyor. Transformatörler, şebeke gerilimini düşük işletme gerilimine dönüştürerek elektrik sağlamak için kullanılır. Thermic Coatings, duvarlarda ve tavanda düşük sıcaklıkta büyük boyutlu kızılötesi ısıtıcıların kullanılmasını gelecek olarak görüyor. Şirket, ısıtan boyayı bir odanın en soğuk kısımlarına uygulamanın en verimli yol olduğunu söylüyor.
Odayı ısıtırken en düşük enerji tüketimini sağlamak için boya mümkün olduğunca büyük bir alanı kaplamalıdır.
Kaynak: https://www.hvacinformed.com