Header Reklam
Header Reklam

Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri, Türkiye ve Avrupa’daki Güncel Gelişmeler

24 Mart 2021
Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri, Türkiye ve Avrupa’daki Güncel Gelişmeler

İSKİD, 17 Mart Çarşamba günü, “Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri, Türkiye ve Avrupa’daki Güncel Gelişmeler” konulu bir webinar düzenledi. İSKİD üye firmaları olan Arçelik, Atlantik Grup, Daikin, Ercan Teknik, Form, TLC, Üntes, Vaillant ve Viessmann firmalarının katkılarıyla gerçekleşen webinar, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD tarafından organize edilen webinarda, ısı pompaları ve yeni teknolojiler, Türkiye ve Avrupa’daki ısı pompası uygulamaları ve devlet destekleri konularında detaylı teknik bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

İSKİD Isı Pompası Komisyonu Üyesi Arslan Çağlayan Gürel’in moderatörlüğünde gerçekleşen webinara, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, İSKİD Isı Pompası Komisyonu Başkanı Dr. Andaç Yakut, Isı Pompası Komisyonu Üyeleri Türker Pekgüç ve Utkan Gerek ile İSKİD Isı Pompası Komisyonu Başkan Yrd. Pınar Gürler sunumları ile katıldı. 

Webinar, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy’un katılımcılara “hoş geldiniz” açılış konuşması ile başladı. İSKİD Isı Pompası Komisyonu Başkanı Andaç Yakut yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’na göre Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa genelinde 2050 yılına kadar sera gazı emisyon oranlarını %55, 2050 yılına kadara da net sıfırlamayı amaçladığını, bu kapsamda düşük emisyonlu ve çevre dostu ısı pompası sistemlerinin kullanımının daha da önem kazanacağını söyledi. Isı pompası sistemlerinin enerji verimli, güvenli, konforlu, mimari açıdan estetik ve işletme giderlerinin de düşük olması gibi faydalarıyla cazip sistemler olduğunun altını çizdi. Dr. Andaç Yakut sunumunda 2019 yılından itibaren ısı pompaları için geçerli olan örnek enerji etiketlemesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Isı Pompası Pazarları hakkında da detaylı bilgiyi katılımcılarla paylaştı.

İSKİD Isı Pompası Komisyonu Üyesi Türker Pekgüç sunumunda, yakıt karşılaştırmaları ve Avrupa Birliği’nin ısı pompaları için verdiği teşvikler ile ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı. Türkiye’nin sahip olduğu iklim kuşağı düşünüldüğünde ısı pompalarının Türkiye için tercih edilmesi gereken verimli sistemler olduğunun altını çizdi. 

İSKİD Isı Pompası Komisyonu Üyesi Utkan Gerek, “Hava kaynaklı ısı pompaları özelinde iç tesisatta dikkat edilmesi gereken noktalar” konusunda katılımcılarla bilgiler paylaştı. Türkiye’de hava kaynaklı ısı pompalarının kolay kurulumları sebebiyle popüler olduğunu söyledi. Hava kaynaklı ısı pompalarının mümkünse dış alanlarda konumlandırılması gerektiğinin önemini vurguladı. Avrupa’da güneş panalleri ile yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin, ısı pompası gibi enerjiyi verimli kullanan sistemlerle tüketilmesinin trend kazandığını belirtti.

Webinarda son sunumu yapan İSKİD Isı Pompası Komisyonu Başkan Yrd. Pınar Gürler, su ve toprak kaynaklı ısı pompaları ve uygulama örnekleri konularında bilgileri katılımcılarla paylaştı. Gürler sunumunda “Isıtma-soğutma kaynağı olarak toprak, ısı pompası cihazlarının en verimli çalışabileceği ideal sıcaklık değerlerine sahiptir” dedi. Sunumunda Su Kaynaklı Isı Pompaları, Açık ve Kapalı Sistemler ile ilgili teknik bilgileri katılımcılarla paylaştı. Mevcutta bir su kaynağı varsa bu kaynağın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ve su kaynağını direkt kullanan uygulamaların ilk yatırım farkını 1 yıl hatta 1 yıldan az sürede amorti ettiğini belirtti. Kullanılabilecek bir su/toprak kaynağının olmadığı durumlarda, kule&kazan desteği ile su kaynaklı ısı pompası uygulamalarının yapılabildiğini ve bu uygulamaların daha çok ticari binalar ve alışveriş merkezlerinde kullanıldığını ifade etti.

Isı pompalarının kullanımın yaygınlaşmasında devlet politikaları çok önemli!

Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi ısı pompalarının yaygınlaştırılması için enerji verimliliği ile ilgili AB fonlarının Türkiye’de ısı pompalarına yönelik kullanımın artırılması, vergi indirim desteği, son kullanıcıya yönelik doğrudan teşvik, düşük faizli banka kredisi ve ısı pompası üretimini geliştirmeye yönelik teşviklerin önemi konusunda webinarda ortak talepler dile getirildi. 

Webinar, takipçilerin merak ettikleri soruları sorduğu soru-cevap etkinliği ile sona erdi.