Isı Pompaları İçin Avrupa'da Tek Sertifika Dönemi Başlıyor

21 Aralık 2015 Dergi:

Avrupa Isı Pompası Derneği’nin (EHPA) koordinasyonunda biraraya gelen bir grup sertifikasyon kuruluşu ve üretici, Avrupa Isı Pompası Keymark sertifikasyon çalışmasını tamamladı. Çalışma grubunun üretici tarafında Atlantic, Daikin, Emerson, Dimplex, Nibe, Stiebel Eltron, Vaillant, Viessmann, sertifikasyon kuruluşu tarafında DIN CERTO, BRE Global ve SP Cert yer aldı.

Uygulamanın resmiyet kazanması için CEN KEYMARK Yönetimine bugün gerekli başvuru yapıldı.Katılımcı taraflar, KEYMARK’ın Avrupa pazarında ısı pompaları alanında tek sertifika olmasını bekliyor. Isı Pompası KEYMARK belgesi, Ecodesign Lot 1 ve Lot 2 kapsamındaki tüm ısı pompalarını içerecek.

ISI POMPASI KEYMARK, ISO 17065 göre gerçek ISO 5 sınıfı bir sistem olup, pazarda ürün kalitesi ve verimliliği için en zorlu gereksinimlerin yerine getirilmesini sağlayacak. Ayrıca geçerli uygulamada firmanın deklare ettiği bilgilere göre alınan enerji sınıfı etiketin değerini de artıracak. Yani, son kullanıcı açısından ürünlerin güvenilirliğini artırmış olacak. İlgili sertifikasyon kuruluşları ve test merkezlerine başvurular, Ocak 2016 itibarıyla açılmış olacak.