“ISH Frankfurt 2017 Fuarı Partner Ülke Türkiye” Basın Toplantısı Yapıldı

27 Eki 2016

“ISH Frankfurt 2017 Fuarı Partner Ülke Türkiye” Basın Toplantısı Yapıldı

Türkiye, dünyanın önde gelen iklimlendirme fuarı ISH Frankfurt 2017’ye partner ülke olarak katılacak. Bu kapsamda Messe Frankfurt İstanbul ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) ev sahipliğinde 19 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Feriye Palace’da “ISH Frankfurt 2017 Fuarı Partner Ülke Türkiye” basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda; banyo ekipmanları, yapı, enerji, havalandırma ve yenilenebilir enerji teknolojileri sektöründeki gelişmeler ve yenilikler aktarıldı. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Tarık Sönmez, Messe Frankfurt CEO’su Wolfgang Marzin, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz, DEİK ve DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ile Almanya’dan Federation of German Heating Industry (BDH), Association of Air Conditioning and Ventilation in Buildings (FGK), Association of The German Sanitation Industry (VDS) ve The German Sanitation, Heating and Air Conditioning Association (ZVSHK) dernek başkanları konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıya ayrıca Türk iklimlendirme sektörü derneklerinin başkanları da katıldı. Toplantı Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım’ın açılış konuşması ile başladı. Yardım, “14-18 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek dünyanın önde gelen iklimlendirme fuarı ISH Frankfurt’a Türkiye’nin partner ülke olması sebebiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu başarı hikâyesini yazan sektörümüze, bu başarıda çok önemli rolleri olan başta T.C. Ekonomi Bakanlığı olmak üzere değerli iş ortaklarımıza, tüm ihracatçı birliklerine, dernek ve federasyonlara bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Yardım’ın ardından Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez, İSİB’in kurulmasından bugüne kadar sektörün tanıtımı için önemli faaliyetler gerçekleştirildiğini; Ekonomi Bakanlığı olarak Türkiye’nin bu fuarda partner ülke olmasını desteklediklerini belirtti. İSİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz da, Türk iklimlendirme sektörünün 185 ülkeye ürünlerini güvenle sattığını, dünyaya kaliteli ürünleri avantajlı fiyatlarla sunduklarını, İSİB olarak dünya çapında ticaret heyetleri, milli katılım organizasyonları ve alım heyetleri düzenlediklerini belirtti. Sektörün Avrupa’daki en önemli fuarı olan ISH Frankfurt’a ise Türkiye’den katılımın her yıl arttığı, 2016 yılında 104 olan katılımcı sayısının partner ülke konseptinin de etkisiyle önümüzdeki fuarda 120’ye çıkmasını beklediklerini belirtti. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise Türkiye’nin bu fuara partner ülke olmasının önemine dikkat çekerek, “Bu tip fuarlarda amaç sadece ürün pazarlamak değildir, aynı zamanda yeni teknolojileri görmek ve bunları kullanan firmalarla işbirliği kurmak önemlidir” dedi.

Fuarın sloganı: “Water. Energy. Life.”

Geçmişte olduğu gibi tüm pazar ve teknoloji liderleri de dahil olmak üzere 2 bin 400’den fazla katılımcı en yeni ürünlerini 14-18 Mart 2017 tarihleri arasında Frankfurt’ta ISH’deki dünya pazarında sergileyecek. Bununla birlikte sektör açısından dünyanın en büyük uluslararası buluşma noktası olması nedeniyle ISH öncü bir rol oynuyor. 2015 yılında katılımcıların % 61’i ve ziyaretçilerin % 39’u Almanya dışından gelmişti. ISH 2017’nin sloganı dünyanın lider ticari fuarının odak noktasını ve ana fikrini net bir şekilde gösteren “Water. Energy. Life.” olacak. İki yılda bir düzenlenen bu ticari fuarı geleceğe odaklanmış kapsamlı yapı teknolojisinin spektrumu sayesinde, siyasi ve ekonomik talepleri karşılayan bir dizi çözümler sunuyor.

ISH Water bölümü, sürdürülebilir sağlık ve yenilikçi banyo tasarımı üzerinde duruyor ve 2017 yılında ‘İnsanlar için Banyolar’ sloganı altında düzenlenecek. Bu sayede özellikle kaynakların korunması ve hijyen, içme suyunun yanı sıra tasarım, sağlık, sağlıklı yaşam ve konfor gibi farklı konulara dikkat çekilecek. Bu bölümdeki katılımcılar sadece en son tasarım gelişmelerini değil aynı zamanda modern ihtiyaçları karşılayan ve sürdürülebilir teknoloji etrafında gelişen çevre dostu ve tasarım odaklı banyo çözümlerini sunacak.

ISH Enerji ve Aircontec bölümünde odak noktası, öncelikle enerji verimliliği ve binalardaki rahatlık olacak. Belirleyici trendler, verimli ve geleceğe dönük teknolojiler ve akıllı bina hizmetleri teknolojisi alanında bulunuyor. Odak noktasını ağırlıklı olarak ısı ve yenilenebilir enerjilerin birleşimi oluşturacak. Bununla birlikte, dijital ısıtma sistemleri ve BT entegrasyonu yenilikçi ısıtma teknolojileri içinde önemli bir tema olacak.

Soğutma teknolojisi alanındaki odak noktalarına enerji verimliliği ve evdeki rahatlığı içeren modern ev havalandırma sistemlerinin yanı sıra yeni binalardaki merkezi ve merkez dışı çözümler ve modernizasyon projeleri dahildir. Buna ek olarak ısıtma, soğutma ve havalandırma alanlarının karşılaştığı teknolojik sorunlara da değinilecek.

Türkiye’nin 2016 Haziran ayı sonunda ISH 2017 Fuarı için Messe Frankfurt ve ISH konsept partnerleri tarafından oybirliği ile Partner Ülke seçilmesi konusunda Messe Frankfurt Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Wolfgang Marzin şu yorumda bulundu: “Bu kararla birlikte Türkiye’nin ISH bünyesindeki hem ziyaretçi hem de katılımcı açısından artan önemini dikkate aldık.” Türk ihracatının yüzde beşi sağlık, ısıtma ve klima sektöründen geliyor. Uluslararası klima hedeflerine ve enerji otarşisinin stratejik önemine ulaşma arzusu güçlü bir pazar için iki neden.

Sektör açısından dünyanın önde gelen ticaret fuarı olmasına ek olarak Frankfurt am Main’deki ISH markası uluslararası düzeyde de en iyi şekilde temsil ediliyor:

  • IPA tarafından düzenlenen ISH Hindistan, Delhi: 23 - 25 Şubat 2017 (prömiyer)
  • ISH Çin & CIHE, Pekin:18 - 20 Mayıs 2017
  • ISH Şanghay & CIHE, Şanghay: 5 - 7 Eylül 2017

ISH hakkında daha fazla bilgiye www.ish.messefrankfurt.com adresinden ulaşabilirsiniz.