ISH Digital 2021 Uluslararası Basın Toplantısı Yapıldı

14 Aralık 2020 Dergi:

Pandemi nedeniyle dijital platforma taşınan ISK+Su sektörünün en büyük buluşma noktası ISH Frankfurt, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Konuya ilişkin detayları uluslararası basınla paylaşmak üzere 14 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen çevrimiçi toplantıda; Messe Frankfurt’tan Stefan Seitz, Alman Isıtma Endüstrisi Federasyonu’ndan (BDH) Andreas Lücke, VdZ’den Kerstin Vogt, FGK’dan Günther Mertz, ZVSHK’dan Helmut Bramann ve VDS’den Jens Wischmann etkinlik ve Alman ISK sektörü hakkında bilgi verdiler.
60’ın üzerinde ülkeden basın mensuplarının bir araya geldiği ISH Digital Uluslararası Basın Toplantısı’nda Stefan Seitz; dijital platformda sunulacak hizmetler hakkında özetle şunları söyledi: “Pandemi, her ne kadar fiziksel ortamda fuar düzenleyebilmeyi olanaksız hale getirmiş olsa da, katılımcı firmalar açısından yenilikçi ürün ve teknolojilerini uluslararası pazara tanıtmak, ziyaretçiler açısından güncel bilgi alışverişi ve pazar trendlerini takip edebilme ihtiyacı azalmadan devam ediyor. ISK+Su sektörlerinin uluslararası en büyük buluşma noktası olan ISH’ın bu ihtiyacı karşılamaya yönelik etkili bir yöntem sunabilme misyonu doğrultusunda ISH Digital 2021 çevrimiçi etkinliğimizi düzenliyoruz. Bu etkinlik ilgi çekici yenilikleri beraberinde getirecek. Destekleyen meslek örgütlerimiz ve seçkin bir konuşmacı grubu, iki ayrı stüdyodan yapılacak canlı yayınlarda sektörün en önemli konularını; forumlar, seminerler ve sunumlarla ele alacak. Katılımcı şirketlerin profil bilgilerine (Şirket adı, adresi, iletişim bilgileri, fotoğraflı şirket tanıtım sayfası, ürün sayfaları, linkler) HVAC + Water için uluslararası arama motoru olan ISH Contactor'da erişim, mümkün olacak.
ISH Dijital Platform’da şirketler sınırsız sayıda güncelleme yapabilecek, Yapay Zeka tabanlı eşleştirme ile ürün ve hizmetlerinin doğru muhataplarına kolaylıkla erişecek, kişisel ve ekip ajandası oluşturabilecek, canlı yayın ve talebe bağlı izlenebilir video seçeneklerini kullanabilecek, ISH Digital’in diğer katılımcıları ile iletişim kurabilecek, ikili görüşme ve video toplantılar yapabilecek, yeni iş olanakları bulabilecek. Katılımcılar için dört seçenek mevcut: Basic: 7.500 €, Advanced: 12.500 €, Premium: 29.500 € ve Start-Up: 750 €.”

Andreas Lücke; Avrupa ve Almanya ısıtma sektörü hakkında özetle şu bilgileri verdi: “Avrupa’da kurulu ısıtma sistemlerinin %59’u (74 milyon) gaz ve sıvı petrol yakıtlı düşük sıcaklık kazanlarıdır ve ortalama C ve D enerji sınıfındadır. Bunu %32 (39 milyon) ile gaz ve sıvı petrol yakıtlı yoğuşmalı kazanlar izliyor. Pazarın daha küçük dilimlerini %6 (8 milyon) ile odun yakıtlı sistemler, %3 ile (4 milyon) ısı pompaları ve %0.1’in altında (0.05 milyon) mini-mikro CHP (ısı ve güç kombine sistemler) oluşturuyor. Avrupa Green Deal (Yeşil Anlaşma), yapı sektöründe CO2 emisyonlarının azaltımına yardımcı olacak. BDH’ın Alman yapı sektörü araştırmasına göre, CO2 emisyonlarında 2030’a kadar yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği ile %46, ısı talebinin azaltılması ile %22, biokütle, hidrojen gibi yeşil yakıtlar, yeşil elektrik ile %32 tasarruf potansiyeli bulunuyor. Yılda maksimum 1 milyonu bulan mevcut sistem/cihaz yenilemesi ile 33 milyon ton, bina-pencere yalıtımı yoluyla 16 milyon ton, yeşil yakıtların kullanımı ile 23 milyon ton CO2 salımı engellenebiliyor. Böylelikle 2030 yılına kadar yapı sektörünün iklim hedefinin 72 milyon ton CO2 salımının engellenmesi olduğunu söyleyebiliyoruz. ISH Digital 2021’de Green Deal Ready Teknoloji ve Enerji Forumu’nda; ısıtma pazarında enerji kaynakları konusunda gelişmeler, teknoloji perspektifi ve inovasyon, dijitalizasyon ve enerji yönetim sistemleri konuları ele alınacak.”

Günther Mertz, yine ISH Digital’de ele alınacak konulara değinerek; sağlıklı iç ortam hava kalitesi, Covid-19 aerosol yolu ile bulaş riski için Berlin Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen bir mobil uygulama (app) üzerinde durdu, okullarda havalandırma konusunda kısaca bilgi verdi.

Jens Wischmann, banyo tasarımında gelecek yıllara damgasını vuracak uzun soluklu üç trendin; akıllı banyolar, yeşil banyolar ve yaşayan banyoların ISH Digital’de detaylı biçimde ele alınacağını söyledi.

Basın toplantısı, soruların yanıtlandığı bölüm ile sonlandı.