Header Reklam
Header Reklam

ISH 2019’un Uluslararası Ziyaretçi Sayısında Rekor Kırıldı

26 Mart 2019 Dergi: Nisan-2019
ISH 2019’un Uluslararası Ziyaretçi Sayısında Rekor Kırıldı

Dünyanın önde gelen HVAC + Su fuarı olan ISH, 11-15 Mart 2019 tarihleri arasında, bir kez daha Alman ve uluslararası ziyaretçiler ve katılımcılar için öneminin etkileyici bir örneğini sundu.

161 ülkeden (2017’de 153 ülke) 190.000 civarında ziyaretçi (2017’de 198.810), ISH 2019’daki en son yenilikleri ve trendleri keşfetmek için Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’ne geldi. Beş gün boyunca, 57 ülkeden 2532 katılımcı (Almanya’dan 868, yurtdışından 1.664) yeni ürünlerini ilk kez ISH Fuarında sundu. Bu yıl, çok daha yüksek bir seviyede “uluslararası” seviye yakalandı. Katılımcıların yüzde 66’sı (2017’de yüzde 64) ve ziyaretçilerin neredeyse yüzde 48’i (2017’de yüzde 40 civarında) Almanya dışından geldi.

Messe Frankfurt İcra Kurulu Başkanı Wolfgang Marzin fuarın başarısından memnun, şunları söyledi: “ISH, bir kez daha sektörün tüm uluslararası oyuncuları için bir bağlantı noktası olduğunu gösterdi. İklim hedeflerinin yerine getirilebilmesi için ISH süresince geliştirilen diyalogların önemi büyük.”

En fazla ziyaretçinin geldiği ülkeler; Çin, İtalya, Hollanda, Fransa, İsviçre, İngiltere, Polonya, Belçika, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti oldu. Yapılan pazar araştırmasının sonuçları, yüzde 97 oranında yüksek ziyaretçi memnuniyetinin olduğunu doğruladı.

Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler ekonomik görünümü olumlu olarak değerlendirdi. Katılımcı tarafında, yüzde 92 oranında memnuniyet kaydedildi. Alman katılımcılarda, bu oran yüzde 93 ile daha da yüksek çıktı. Ziyaretçi tarafında genel memnuniyet düzeyi ise yüzde 92; Alman ticaret ziyaretçilerde, bu oran yüzde 94 ile yine daha yüksek olduğu görülüyor.

ISH fuarı ile eşzamanlı düzenlenen dördüncü güvenlik konferansı Intersec 13 Mart Çarşamba günü iki yoğun günün ardından sona erdi. Konferansa proje, uygulama ve bina-hizmet sistemlerinin işletilmesi meslek disiplinlerinden Alman ve uluslararası uzmanlar katıldı (2017’de 180 katılımcı bulunuyordu).

Bir sonraki ISH fuarı, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında Frankfurt’ta yapılacak.

İSİB, ISH Frankfurt fuarında Türk firmalarına destek oldu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 11-15 Mart tarihleri arasında düzenlenen ISH’da yerini aldı. 161 ülkeden yaklaşık 190 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda İSİB de üyelerine, üyesi olmayan katılımcılara ve tüm ziyaretçilere info standında ve fuar firması tarafından temin edilen toplantı salonlarında ikili iş görüşmeleri yapılabilmesi kapsamında imkanlar sundu. 

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ve Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz tarafından yapılan firma ziyaretlerinde İSİB faaliyetleri hakkında bilgi alırken devlet yardımları konusunda da ayrıca devlet yardımları personeli tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı. Ayrıca, fuar alanında ve şehir merkezinde de Türk iklimlendirme sektörünü tanıtan reklam çalışmaları da gerçekleştirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ISH fuarının bu yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından daha iyi geçtiğini söyleyerek, İSİB olarak Türk iklimlendirme firmalarının yanında olduklarını ifade etti. Sektörün en önemli fuar organizasyonu olan ISH’yı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Şanal, fuara 127 Türk firmasının katıldığını ve bu sene kendilerine ayrılan sergi alanlarında metrekare bazında artış yaşandığına dikkat çekti. İSİB’in gerek fuar gerekse ticari heyet organizasyonlarına ciddi bir ekiple hazırlandığını vurgulayan Şanal, ISH’da da sektörün diğer kuruluşları ile birlikte etkin çalışmalarda bulunmaya önem verdiklerinin altını çizdi. İSİB’in sektör ihracat pazarını genişletme çalışmaları kapsamında, uluslararası fuarların önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Şanal, “Ülkemizin içinde bulunduğu durumda hepimiz ihracatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu nedenle İSİB olarak hem sektörümüzün hem de ülkemizin dış pazarlarda daha etkin ve güçlü bir konumda olabilmesi için yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Sektör firmalarımızın da ISH ve diğer fuarlara ciddi anlamda hazırlandıklarını gördük. Umarım ISH fuarı firmalarımıza yeni kapılar açmıştır. Fuardan İSİB olarak olumlu bir enerji ile döndük” diye konuştu.

ISH Frankfurt fuarında Türkiye HVAC&R pazar verileri uluslararası sektör ve basın ile paylaşıldı

1994 yılından beri düzenli olarak İSKİD tarafından hazırlanan İSKİD İstatistikleri, ilk kez ISH Frankfurt fuarında uluslararası katılımla gerçekleşen resepsiyonda paylaşıldı.

Yapılarda su, enerji, ısıtma ve soğuma sistemlerine odaklanan, dünya ticaretine yön veren son teknoloji ürünlerin sergilendiği fuar bu yıl 11 Mart Pazartesi günü kapılarını ziyaretçilerine açıtı. İSKİD, fuarda, Galeria 25 nolu standında ziyaretçilerine iklimlendirme sektörünü anlatırken, gerçekleşen sunum ile katılımcılar Türkiye iklimlendirme sektörü ile ilgili rakamsal veriler hakkında da bilgi sahibi oldular.

Eurovent Derneği ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy yaptıktan sonra, İSKİD’in üyesi olduğu Eurovent Derneği’nden İş Geliştirme Sorumlusu ve Stratejik İlişkiler Takım Lideri Morten Schmelzer, işbirliğinde olmaktan ve Türkiye ile süren olumlu ilişkilerden duyduğu memnuniyeti belirtti. Daha sonra konuşmaya davet edilen Frankfurt Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Almanya’da böyle bir etkinlik düzenlenmesinden ve Türk üreticileri uluslararası organizasyonlarda böylesine etkin olarak görmekten mutlu olduğunu belirterek Almanya ile ticari ilişkilere değindi.

İSKİD Başkanı Ozan Atasoy’un sunum yaptığı TURKISH HVAC&R MARKET PRESENTATION & RECEPTION etkinliği ile Türkiye split klima, VRF, klima santrali, fancoil ve eşanjörlerin pazar verileri paylaşıldı. Sunumda ayrıca Türkiye’nin yatırım konusunda avantajlarından bahsedilerek son yıllarda global markaların tercih bölgesi olduğu vurgulandı.

Sunum ve resepsiyon özellikle farklı ülkelerden sektör temsilcilerini buluşturması açısından fuara farklı bir özellik kazandırdı.

Türkiye iklimlendirme sektörünün etkili yurtdışı tanıtım enstrümanı hvac&r Turkey dergisinin ilk ücretsiz dağıtım durağı da ISH 2019 fuarı oldu. Uluslararası basın standında ilgilileri ile buluşan hvac&r Turkey dergisi, İngilizce dilinde yayımlanmış yegane dergi oldu. hvac&r Turkey dergisinin bir sonraki dağıtım durağı, 25-27 Nisan 2019’da Bağdat Irak’ta düzenlenecek MegaClima olacak.

Fuara Katılan Türk Firmalar

1

3E MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

2

ADELL ARMATÜR VE VANA FABRİKALARI A.Ş.

3

AEON MODERN ISI SAN. TİC. LTD. STI.

4

AFS BORU SANAYİ A.Ş.

5

AKSA MOTOR FAN TURİZM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

6

ALFA MAKİNA KAZAN SAN. İNŞ. TAAH. İMA. İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş.

7

ANADOLU BAKIR A.Ş.

8

APAYDİN METAL ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.

9

ARAL MAKİNA MADENİ EŞYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

10

ARES PHE

11

ARTEMİS İNŞ SAN. VE MALZ. PAZ. TİC. A.Ş.

12

ASTERM ISI SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.

13

ATC AIR TRADE CENTRE HAV. SİS. SAN. VE TİC. A.Ş.

14

BAHÇIVAN ELEKTRİK MOTOR SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

15

BAŞOGLU KABLO VE PROFİL SAN. VE TİC. A.Ş.

16

BAYMAK MAKİNE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

17

BES YAPIÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

18

BOYSIS MAKİNE TAAHHÜT SAN VE TİC A.Ş.

19

BSK HAVALANDIRMA EKİPMANLARI A.Ş.

20

BURAL SOLAR SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

21

CARISA RADIATORS LTD.

22

CENK ENDÜSTRİ TESİSLERİ İMALAT VE TAAHHÜT A.Ş.

23

CERASTYLE

24

COPA ISI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

25

CVS HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

26

ÇANAKÇİLAR SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.

27

ÇETİN GRUP ENERJİ ÜRETİM SİST.İNŞ. BİLİŞİM PLASTİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

28

ÇUKUROVA ISI A.Ş.

29

DEKORPANEL ISI SİSTEMLERİ PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

30

DFC MAKİNA MÜHENDİSLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

31

DİKKAN A.Ş..

32

DOĞU İKLİMLENDİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

33

DUYAR VANA MAKİNA SAN. VE TİC A.Ş.

34

E.C.A. ELEKS DIS TİCARET A.Ş.

35

ECOSTAR & ECODENSE

36

EGE VİTRİFİYE SAĞLIK GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

37

EMİN TEKNİK HORTUM VE MAKİNA SAN. A.Ş.

38

ENEKO HAVALANDIRMA VE ISI EKONOMİSİ SİSTEM TEK. MAK. SAN. VE TİC. A.Ş.

39

ENOVER ENERJİ VE ISI SİSTEMLERİ ÜRETİM MÜH MÜŞ. PROJE DANS. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.

40

ENPİ ELEKTRONİK

41

ERASLANLAR İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

42

ERO-PLAS PLASTİK ENJEKSİYON-FİLE - SERİGRAFİ-MATBAA VE AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

43

ERTA ELEKTROMEKANİK İMALAT SAN. VE TİC. A.Ş.

44

ESKA VALVE LTD. ŞTİ.

45

ESVIT LAPINO SANITARYWARE / TURKEY

46

EVREN METAL SAN. VE TİC. A.Ş.

47

FAF VANA SAN. VE TİC. A.Ş.

48

FANEKS ELEKTRİK MOT. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

49

FORMUL PLASTİK VE METAL SANAYİ A.Ş.

50

FRİTERM TERMİK CİHAZLAR A.Ş.

51

GASSERO ISI TEKNOLOJİLERİ SAN. LTD. ŞTİ.

52

GASTECH MÜH. MÜŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

53

GURALVİT | HERİS SERAMİK VE TURİZM SAN. A.Ş.

54

HACI AYVAZ ENDÜSTRİYEL MAMÜLLER SAN. VE TİC. A.Ş.

55

HELS ENDUSTRİYEL MAM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

56

IDEVİT SERAMİK SAN VE TİC A.Ş.

57

IFYIL TERMO İKLİMLENDİRME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

58

IMPELAIR İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

59

INTERMETALFLEX A.Ş.

60

ISKID AIR-CONDITIONING AND REFRIGERATION MANUFACTURERS' ASSOCIATION

61

ISK-SODEX 2019 ISTANBUL-TURKEY / HANNOVER MESSE SODEKS FUARCILIK A.Ş.

62

ISVEA 1962 ITALIA (ECE BANYO A.Ş.)

63

IŞIL MÜHENDİSLİK A.Ş.-FLEXIVA VENTILATION SYSTEMS

64

İMBAT AIR CONDITIONING AND REFRIGERATİON SYSTEMS

65

İZ YAPI MALZEME VE EKİPMANLARI SAN. TİC. A.Ş.

66

JAPAR DIŞ TİCARET A.Ş.

67

KALORİ ISI SİSTEMLERİ DOĞALGAZ YAPI MALZ İNŞ. SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.

68

KARYA DESIGNER RADIATORS

69

KARYER ISI TRANSFER SAN. VE TİC. A.Ş.

70

KASPA DIŞ TİC A.Ş.

71

KAYITES MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

72

KES KLİMA

73

KEY BANYO VE MUFTAK ÜRÜNLERİ DİS. TİC. A.Ş. - BOCCHI

74

KODSAN ISI TEKNOLOJİLERİ SAN VE TİC A.Ş.

75

KONVEYÖR BEYAZ EŞYA OTOMOTİV SANAYİ TİCARET A.Ş.

76

KORLE RADYATÖR SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

77

KROMEVYE SAN. VE TİCARET A.Ş.

78

KUZU FLEX METAL SAN. TİC. A.Ş.

79

MAKRO TEKNİK ENDÜSTRİ ÜRÜN. VE MAK. İMA. SAN. TİC. A.Ş.

80

MAKTEK KAZAN RADYATÖR KLİMA SAN. VE. TİC. A.Ş.

81

MERTİNOKS YAPI MALZEMELERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

82

METSAN ENDÜSTRİYEL YAPIŞTIRICILAR TİCARET A.Ş.

83

MGT FİLTRE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

84

MİKROPOR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

85

NORM BAĞLANTİIVE TESBİT ELEMANLARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

86

NUVİA ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

87

ODE YALITIM SAN. VE TİC. A.Ş.

88

ONTROL A.Ş.

89

ÖNAYSAN ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ÜRETİM VE DIŞ TİCARET A.Ş.

90

ÖNMETAL DÖKÜM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

91

ÖREN İNŞAAT TESİSAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

92

ÖZKAN GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

93

PAKDUŞ DUŞ VE KÜVET KABİNLERI İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

94

PAKTERMO ÖLÇÜ ALETLERİ VE BORU SAN. VE TİC. A.Ş.

95

PH DİZAYN YAPI ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

96

PLATİN GRUP MAKİNA İMALAT DIŞ TİC. PAZ. SAN. LTD. ŞTİ.

97

RADİMAK A.Ş.

98

ROTEK ENERJİ VE BACA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

99

SANOVİT SERAMİK TİCARET A.Ş.

100

SAREM MAKİNA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

101

SELKOÇ ISITMA SOĞUTMA VE OTOMASYON SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

102

SENSE & CONTROL TECHNOLOGIES CO. LTD.

103

SERAMİKSAN TURGUTLU SERAMİK SAN. VE TİC A.Ş.

104

SMALLART

105

SMS TORK ENDÜSTRİYEL OTOMASYON ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

106

SOLİMPEKS SOLAR

107

SPK-SOĞÜT PLASTİK VE KALIP SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

108

STANDART POMPA VE MAK. SAN. TİC. A.Ş.

109

SUMAK POMPA A.Ş.

110

TANPERA TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER SAN. VE TİC. A.Ş.

111

TASKAZAN ALL THREADED RODS MANUFACTURING CO.

112

TEKIS TUBE - PIPE FORMING

113

TEKPAR MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

114

TERMOPAN - HEATMAX - ÜSTÜN ISITMA VE SOĞ. EKİP. İMA. PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

115

THERMOKOZ ISI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

116

TORK BAĞLANTI ELEMANLARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

117

TORUN BAKIR ALASIMLARİ METAL SAN. TİC. VE A.Ş.

118

TUBEST BACA SİSTEMLERİ SAN TİC. A.Ş.

119

TURKİSH HVAC & R EXPORTERS - ISIB

120

TURKİSHCERAMİCS

121

ULPATEK AIR FILTERS

122

ÜNMAK ISITMA SİSTEMLERİ MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.

123

ÜNTES ISITMA KLİMA SOĞUTMA SAN. VE TİC. A.Ş.

124

ÜNVEREN HAVA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

125

VEITO - CEMSAN ELEKTRİKLİ CİHAZLAR SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

126

VENTAS ISITMA SOĞUTMA ENERJİ SİST. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş.

127

VİRA ISI VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLERİ A.Ş.

128

VİSAM PLASTİK VE METAL ENJ. SAN. VE TİC. A.Ş.

129

VİTRA - ECZACIBAŞI YAPİ GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

130

VOLT ELEKTRİK MOTOR SANAYİ VE TİCARET A. S

131

WARMHAUS ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ A.Ş.