Header Reklam
Header Reklam

İSEDA, İklimlendirme Sektörü Meslek Standartları'nın Oluşturulma Sürecine Katkı Sağlıyor

05 Eylül 2012 Dergi: Eylül-2012
İSEDA, İklimlendirme Sektörü Meslek Standartları'nın Oluşturulma Sürecine Katkı Sağlıyor

Bilindiği gibi İklimlendirme Sektöründe faaliyet gösteren kişilerin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’nde meslek standartlarına sahip olmaları konusunda İSEDA sürecin liderliğini üstlenen derneklerden biri. Gerek İklimlendirme Meclisi aracılığı ile gerek Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanlığı ile İSEDA Yönetim Kurulu’nu temsilen birçok görüşme sonucunda MYK sektörün bir araya getirilerek temsilciler aracılığı ile çalışmaların başlatılması için İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) görevlendirdi. İTO’nun koordinasyonu ve ev sahipliğinde İSEDA ve diğer sektör temsilcilerinin de katılımları ile oluşan komisyon çalışmaları tamamlanarak 25 farklı meslek standardı oluşturuldu ve MYK’ya gönderildi. MYK, İTO tarafından gönderilen bu 25 meslek standardından 11 tanesini inceleyerek karara bağlamak üzere yine MYK bünyesinde bulunan MYK-Enerji Komitesi’ni görevlendirdi. 11-12 Temmuz 2012 tarihinde 10:00-17:00 saatleri arasında iki tam gün sektörün hazırladığı 11 meslek standardı ele alındı, değişiklik ve diğer görüşler alınarak karara bağlandı ve son hali ile onaylanmak üzere MYK Başkanlığı’na ve Yönetim Kurulu’na sunulmaya hazır hale getirildi. Toplantıda, İTO ve İSEDA’yı temsilen Dernek Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Karakaya iki gün boyunca komisyon üyelerine meslek standartlarının tümünün genel kurgusu, mantığı ve ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Geriye kalan 14 farklı İklimlendirme Meslek Standardı ise MYK-Enerji Komitesi’nin Eylül ayında yapacağı oturumda ele alınacak. İSEDA yetkilileri, bu toplantıda da temsilcileri ile ilgili standartların MYK yönetimine sunulması sürecinde üzerine düşen her görevi layığı ile yerine getirmek üzere hazır bulunacağını açıkladı.

İSEDA Sector Eğitimleri Devam Ediyor

İSEDA, 15 Eylül 2012 Cumartesi 09:30 – 13:30 arasında Bahçeşehir Üniversitesi METGEM Şişli Kampüsü’nde “Isıtma Sistemlerine Genel Bakış ve Isıtmada Sistem Seçimi” eğitimi verecek. Eğitim Viessmann Isı Teknikleri AŞ. Satış Mühendisi olarak görev yapmakta olan Makine Mühendisi Tamer Çalışkan tarafından verilecek.

Eğitimin konu başlıklarından bazıları şunlardır:

  • Isıtma Sisteminin Komponentleri
  • Kapalı Isıtma Sistemleri
  • Isıtma Tesisatında Boru Tipleri
  • Isı Pompası (Şönt Pompa, Z-pompa Seçimi)
  • Sıcak Su İhtiyacının Hesaplanması ve Boyler Seçimi
  • Membranlı Genleşme Tankı Seçimi

Eğitim, İSEDA Üyelerine ve öğrencilere % 50 indirimli olup, daha detaylı bilgi ve kayıt formu için www.iseda.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


Etiketler