Header

Intersolar 2007 Dünya Güneş Enerjisi Uzmanlarını Freiburg’da Son Kez Bir Araya Getirdi

05 Ağustos 2007 Dergi: Ağustos-2007
Güneş pilleri, güneş termal enerjisi ve güneş mimarisi için düzenlenen Avrupa’nın en büyük fuarı Intersolar, 21-23 Haziran 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Freiburg kentinde yapıldı. Ülkemizden de Ayvaz, Baymak, Ezinç Metal, Solimpeks, Tansuğ Makina ve Trakya Cam firmaları katıldı. Intersolar, Avrupa güneş teknolojisinin ticari fuar lideri olarak rolünü büyüttü ve yaklaşık 32.000 ziyaretçi kaydetti. Sekiz yıldan sonra Freiburg’a veda eden Intersolar, 2008’de Münih’te yerini alacak.

Geçen yıla oranla % 30 fazla ziyaretçi

Ziyaretçi sayısı beklenenden çok daha fazlaydı. Bu yıl için Intersolar’ı 26.000 kişinin ziyaret etmesi hedeflenirken 31,964 karar verici konumda bulunan ziyaretçi, organizatörleri sevindirdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında %30 artış kaydeden Intersolar, Avrupa’da alanında liderlik pozisyonunu bir kez daha onaylatmış oldu.

Etkinliğin uluslararası açılımı daha fazlaydı

Fuarın uzman ziyaretçiler için ayrılan ilk iki günündeki ziyaretçi sayısında çok büyük bir artış kaydedildi. Perşembe ve Cuma günü yaklaşık 100 ülkeden Freiburg’a ziyaretçi geldi. Bu durum, fuarın kamu kesiminden uluslararası katılım gördüğünü de teyit etti. Katılımcı firmaların listesi de uluslararası açılımın arttığını destekliyor; Bu yıl otuzdan fazla ülkeden Freiburg’a gelen katılımcı firmaların toplam katılıma oranı; % 37.

Destekleyici etkinlik programının bu sonuçta büyük payı var

Fuar ile birlikte güneş termal teknolojisi için Avrupa’nın en büyük endüstri konferansı estec 2007’de Freiburg’da yerini aldı. Avrupa’nın güneş pazarlarında bilim ve endüstriden uzmanlar, mevcut pazar eğilimlerini tartıştılar, disiplinler arası bilgi alışverişinin uluslararası platformu olarak estec 2007’de farklı bakış açılarını bir araya getirdiler.

503 katılımcının % 67’si, 50 ülkeden Freiburg’a gelen uluslararası katılımcılardı. Üçüncü PV Endüstri Forumu’nda güneş pilleri endüstrisinden 319 katılımcının % 62’si yine Freiburg’a yurtdışından gelmişti. Etkinlik programında 42 farklı ülke temsil edildi. Bu büyük başarının ardından, PV Endüstri Forumu da fuarla birlikte gelecek yıl Münih’te gerçekleşecek ve Intersolar 2008’in etkinlik programı bir ya da yarım gün uzatılacak.

Münih için beklentiler yüksek

Bu yılın rakamları, gelecek yıl Münih’te yapılacak olan Intersolar 2008’in beklentilerini artırıyor. 800 katılımcı kuruluş ve 35.000’den fazla ziyaretçi bekleniyor. Münih’te 51.000 m2 stand alanı kullanılması bekleniyor. Intersolar’ın büyüme hızı gelecekte daha fazla fuar alanına ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. Intersolar 2008, 12Ğ14 Haziran 2008 tarihlerinde Münih’te yeni fuar merkezinde gerçekleşecek.

Endüstri Daha Çok Büyüyecek

Almanya, güneş sistemlerinin tesisinde küresel liderÉ Almanya’da 2006 yılında, beş milyar Euro civarındaki toplam değeri ile yaklaşık 220,000 yeni güneş enerji sistemi monte edildi. Geçen yıl yabancı satışlar, yaklaşık bir milyar Euro tutarındaydı. Bu yıl, endüstri, yabancı satışlarında 1,5 milyar Euro’ya kadar büyüme bekliyor. Endüstri kuruluşu BSW-Solar’ın hesabına göre, Almanya’daki güneş endüstrisinde çalışanların sayısı, 2012’ye kadar ikiye katlayarak 90.000 olacak.

Daha fazla bilgi için: www.intersolar.de

Etiketler