Header

Interpellet 2007 Fuarı ve Pellet Forumu, Ekim’de Stuttgart’ta

05 Ağustos 2007 Dergi: Ağustos-2007
Uluslararası pellet (granülize edilen odun yongaları) pazarının dünya çapında ilgililerini bir araya getiren en önemli etkinlik sayılan "Pellet Endüstrisi Forumu ve Fuarı", 9-12 Ekim 2007 tarihleri arasında Stuttgart’ta yapılacak. Pellet endüstrisi uzmanları ve ilgilileri, 9 ve 10 Ekim tarihlerinde, Stuttgart Uluslararası Kongre Merkezi’nde, 7.Pellet endüstrisi Forumu’nda, endüstrinin gösterdiği hızlı büyümenin getirdiği fırsatları, teknolojinin ulaştığı noktaları, ülkeler arası pazar eğilimlerini gözden geçirecek. Interpellet 2007 Fuarı ise Stuttgart Yeni Fuar Merkezi’nde 10-12 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Avrupa’da ve dünya çapında pellet pazarının potansiyeli büyük

Dünya genelinde pellet sektörü hızlı bir büyüme gösteriyorken, ulusal pazarlar birbirinden farklı gelişim kaydediyor. İsveç, İtalya, Avusturya ve Almanya, Avrupa’nın en güçlü pellet pazarları. Son dönemde Fransa da bu alanda atağa kalktı.

Pellet pazarının uluslararası boyutundaki gelişme, sektörün bütününde değer kazandırıyor. Pellet üretiminin, taşıma ve depolama sistemlerinin, pellet ısıtma sistemlerinin gerek ithalat gerek ihracat açısından Pazar hareketliliği göstermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Almanya 550,000 ton odun pellet üretti. Bunun 450.000 tonunu ülke içinde kullandı. Toplam 70.000 pellet ısıtma sistemi tesis edildi. Bu yıl üretim kapasitesinin artması planlanıyor. Bir misli artışla 1.2 milyon tondan gelecek yıl 2.4 milyon tona ulaşılması hedefleniyor. 150 kW’ın üzerindeki güçteki büyük sistemler, oteller gibi büyük hacimli müşterilerin ilgisini çekiyor. Buna karşı, İsveç’te bu sistemler özellikle müstakil evler tarafından tercih ediliyor.

İsveç’te, pellet yakıt pazarının büyük bir kısmı, yaklaşık %60’ı, bölgesel ısıtma sistemleri için büyük hacimli güç istasyonlarında kullanılıyor. İsveç’te 2006’da 1.6 milyon tondan fazla pellet tüketildi. İsveç, dünya çapındaki en büyük alıcı olmaya aday. 30 adet pellet üretim tesisinde toplam 1.4 milyon ton pellet üretildi, 80.000 adet pellet ısıtma sistemi tesis edildi. Evlerin sadece %10’unda ısıtma için hala petrol kullanılıyor. İsveç’te yeni tesisatlar, yılda %25 oranında artıyor. Bunun bir nedeni de fosil yakıtların CO2 salınımında %52 oranında, oldukça yüksek vergi uygulamasının var oluşu. İtalya bir diğer büyük hızda büyüme gösteren ülke pazarı. Satışların % 80’ini 10-12 kW güçte kuzineler oluşturuyor. Kalan %20 ise merkezi ısıtma sistemlerinin.

Pellet yakıtlı kuzineler, pazarın gerçekten de oldukça güçlü bir bölümünü teşkil ediyor. Kuzey İtalya evlerinde 400,000 pellet yakıtlı kuzine var. Güneyde ise pellet yakıtlı kazanlar belirgin bir ilerleme kaydetti. Geçen yıl İtalya’da pellet tüketimi 550.000 ton mertebesindeydi. Pellet tüketimi Avusturya’da ise 400.000 ton idi.

Fransa, yeni gelişmekte olan bir Pazar. Pellet elektrikli ve gazlı ısıtma sistemleri arasından sıyrılarak tüketicinin ilgisini çekmeye başladı. Bunun en büyük nedeni ülke genelinde ve yerel yönetimlerde başlatılan teşvik programları. Kazan sistemlerinin ve kuzinelerin yıllık büyüme oranı %30 dolayında. Bir diğer neden ise 2006 yılında Fransa’da 27 adet pellet üretim tesisinin kurulmuş olması.

Odun pelletin ihracat pazarını özellikle Baltık ülkeleri, Finlandiya, Rusya, Polonya ve Kanada elinde tutuyor. Bu ülkelerin iç satışları oldukça düşük. Kanada geçtiğimiz yıl 1.2 milyon ton pellet üretti, bunun büyük bir kısmını Rotterdam üzerinden Avrupa’ya sattı. Kanada Pellet Birliği raporlarına göre bu yıl Avrupa’da 700.000 ton Kanada pelleti kullanıldı. Rusya, 880 milyon hektar ormana sahip, yani büyük bir pellet üretim kapasitesi bulunuyor. Dünya pazarlarındaki bu hızlı gelişmeler, üreticileri kapasite artışına yönlendiriyor.

Pellet Forumundaki sunumların tamamında Almanca-İngilizce eş zamanlı çeviri yapılacak. Solar Promotion tarafından organize edilen fuarda 150 katılımcı firma yer alıyor ve fuarı, %20’si Almanya dışından olmak üzere 6,000 ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

Forum ve fuar etkinliği, Alman Pellet Enerjisi Birliği (DEPV) ve Uluslararası Güneş Enerjisi Cemiyeti Alman Grubu tarafından destekleniyor.


Ayrıntılı bilgi için:

www.interpellets.de

Etiketler