Header Reklam
Header Reklam

İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Tercihi Daikin Oldu

08 Eylül 2023
İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Tercihi Daikin Oldu

Sektörünün öncü markası Daikin, ülke geneline yayılmış önemli projelerin iklimlendirme çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Geniş ürün gamı hem konfor hem de tasarrufu bir arada sunan yüksek teknolojiye sahip çevreci cihazlarıyla ve yaygın servis ağıyla tercih sebebi olan marka, Malatya’da yer alan İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin yeni hizmet binasının iklimlendirme çözüm ortağı oldu.


Üstün teknolojiye sahip, uzun ömürlü ve tasarruf sağlayan cihazlarıyla iklimlendirme sektöründe haklı bir ün kazanan Daikin, büyük projelerin gözdesi olmaya devam ediyor. Her ihtiyaca uygun geniş ürün gamı, yaygın servis ağı ve ürün kalitesiyle bugüne kadar otel, AVM, iş merkezi, fabrika gibi birçok projede tercih edilen Daikin, şimdi de Malatya’daki İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin yeni hizmet binasının iklimlendirme çözüm ortağı oldu. 

Sağlık hizmetleri ve eğitim alanlarıyla toplamda 21 bin metrekare kapalı alana sahip olan İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin yeni hizmet binası, 245 diş üniti, 6 adet ameliyathane, hasta odaları, laboratuvar ve öğrencilerin eğitim göreceği preklinik gibi bölümleri barındırıyor. 

Bu denli önemli bir projenin iklimlendirme çözümleri için Daikin markasının seçilmesinde; markanın enerji verimliliği yüksek, uzun ömürlü ve üstün teknolojiye sahip ürünler sunması, yaygın servis ağının bulunması ve esnek çözümler üretebilmesi en önemli kriterler olarak öne çıktı. 

Projede 1140 HP dış ünite ve 587 adet iç ünite kullanıldı. Tüm mahallerde kullanılan RXYQ ve RXYSCQ model dış üniteler ile FXZQ model iç üniteler alanlara büyük bir iklimlendirme konforu sağladı. Projede tercih edilen 73 adet VRV IV+ ısı pompası özellikli dış üniteler; değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisine (VRT) sahip olmasının yanı sıra kompakt olması nedeniyle de hem güç tasarrufu hem de yer avantajı yarattı. VRV IV serisine kıyasla yüzde 23 daha yüksek sezonsal verimlilik değerlerine sahip olan VRV IV+ teknolojisi, havalandırma sistemine, sıcak su sistemine ve Biddle hava perdelerine bağlanabilme özelliği taşıyor. Kısmi yüklerde daha yüksek verimlilik için yeni scroll kompresöre sahip olan cihaz, devrim niteliğinde 3 standarta sahip: Değişken soğutucu akışkan sıcaklığı, defrost sırasında kesintisiz konfor ve VRV konfiguratör. Ayrıca 4 taraflı, 3 sıralı dış ünite eşanjörü ile yüzde 50 oranına kadar (235 m2 'ye kadar) daha geniş ısı transfer yüzeyi sayesinde daha geniş yüzeyli ısı transferi sağlandığından daha yüksek verimlilik elde ediliyor. Soğutucu akışkan soğutmalı inverter güç kontrol kartı ile VRV IV+ dış üniteler, dış ortam sıcaklığından etkilenmediği için güvenilir soğutma sağlıyor. Kontrol kartı kutusunun küçük olması ise dış ünite eşanjörü boyunca daha sorunsuz bir hava akışına olanak veriyor ve böylece ısı transfer verimliliğini yüzde 5 oranında artırıyor. 

Ödüllü Tasarım: FXZQ

Projede kullanılan German Design Award Special 2016 ödüllü 587 adet FXZQ kaset tipi iç ünite, tavana tam düz entegre edilebilen, benzersiz tasarıma sahip bir ürün. Standart olarak kullanılan tavan karolarına mükemmel entegrasyon sağlayan ürün, asma tavana uygulandığında en fazla 8 milimetre yükseklik olarak görünüyor. Opsiyonel olarak sağlanabilen zemin ve varlık sensörünün bir arada sunulduğu ‘akıllı sensör’ ise konforu üst düzeye taşırken, enerji verimliliği sağlıyor. Otel odaları, küçük ofisler gibi küçük ve iyi yalıtılan alanlar için özel olarak geliştirilen 15 kapasite sınıfı cihaz, bağımsız kanat kontrolü özelliği sayesinde ünitenin yerinin değişmesine gerek bırakmaksızın her oda planına sorunsuz uyum sağlayacak esneklikte. Özel olarak geliştirilen DC fan motoru ise cihazın daha düşük enerji tüketmesini sağlıyor. 

Bütüncül Çözümler

Projede tercih edilen DX Klima santrali, geleneksel klima santralinden farklı olarak, iklimlendirilecek olan havanın ısıtma - soğutma işlemini kazan ve chillerden gelen sıcak - soğuk su yerine VRV dış ünitesinden gelen soğutucu akışkan ile yapıyor. VRV dış ünitesinden gelen soğutucu akışkan klima santrali içindeki bataryadan geçerken havanın ısıtılması veya soğutulmasını sağlıyor. DX klima sistemlerinin en büyük avantajı ise ısı transferini soğutucu akışkan vasıtasıyla DX bataryada havaya doğrudan yapması, böylece enerji ve ısı kaybını minimum seviyeye indirmesidir. Sistemin enerji verimliliği karşılaştırmasında ilk yatırım ve işletme maliyetinin işletme için düşük seviyede olması, ısı yalıtım elemanlarının seçiminde ve işletme sırasında enerji tasarrufu bakımından en uygun çözümü veren sistem olarak öne çıkıyor. Daikin, VRV’den klima santraline geniş çapta üretim yapan bir şirket olmasının getirdiği tecrübe ile VRV ve klima santrali sistemlerinin entegrasyonu ve otomasyon çözümleri sunulması sayesinde sahadan gelen taleplere güvenilir ve bütüncül çözümler sunuyor.

Değerli projelere üstün teknolojili, çevreci ürünleriyle daha da değer katan Daikin, bundan sonra da ülkemizin önemli projelerinde yer almaya ve katma değer yaratmaya devam edecek.