Header Reklam
Header Reklam

İmbat, Ar-Ge Merkezi Belgesini Aldı

21 Haziran 2019 Dergi: Temmuz-2019
İmbat, Ar-Ge Merkezi Belgesini Aldı

İmbat’ın Ar-Ge Merkezi, resmiyet kazandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi Belgesini alan İmbat, yeniliklerini Ar-Ge Merkezi ile sürdürecek. 
Ar-Ge odaklı yapılanmasıyla, Türkiye’de ve dünyada pazar ihtiyaçlarına doğru çözümler sunan, bugünü ve geleceği yakalayan tasarımlar hazırlamayı hedefleyen İmbat, yüksek verimlilik sağlayan, çevreye duyarlı ürünlerini dünya pazarlarına sundu. Sektöre sağladığı ilkler ve özgün ürünlerle, iklimlendirme ve soğutma alanında imza attığı tamamen yerli tasarımlarla Türkiye’de mühendislik adına önemli bir marka olan İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri, ar-ge çalışmalarına Ar-Ge Merkezi ile devam edecek. 
İmbat Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Gümrükcüler, İmbat Ar-Ge Merkezinin, sektör-üniversite ilişkisini de sağlayarak, nitelikli bilimsel-teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti. Gümrükcüler, İmbat’ın Ar-Ge odaklı yapılanmasına vurgu yaparak, bakanlık tarafından onaylanan Ar-Ge Merkezi hakkında şu açıklamalarda bulundu: “İmbat olarak, iklimlendirme ve soğutma teknolojileri geliştirerek yüksek enerji performanslı ürünler tasarlıyoruz.  Kuruluşumuzdan bu yana İmbat için Ar-Ge en önemli konulardan biri oldu. Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin yapıtaşı olan bilgi ve uzmanlık bizim için en önemli kavramlardan oldu. 28 yıllık deneyimimiz, uluslararası işbirlikleriyle zenginleştirdiğimiz know-how ve mühendisler tarafından kurulup yönetilen bir firma olmamız, ar-ge konusundaki rolümüzün de hem belirleyicisi hem de destekçisi. Ar-ge yatırımı yapmadığımız hiçbir yıl olmamıştır. Şimdi de Ar-Ge Merkezi olarak aldığımız destek ile sahip olduğumuz bilgi ve birikimden yeni bilgiler ortaya çıkarmak, teknolojiyi tasarlayarak sektörümüze inovatif tasarımlar kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz.”
Sektörün ve ekonominin faydası için sadece burada üretmenin değil; burada tasarlamanın önemini vurgulayan Gümrükcüler, “Yerli üretimin güçlenmesi için ar-ge desteklerinin devletçe sağlanıyor olması ve bu alanda gelişmelerin iyi yönde olması sevindirici. Yerli malı kullanma hakkındaki söylemlerin ardından, firmaların, yurt dışı markaların üretimlerini burada yaparak yerlileştirme sürecine girdiğini görüyoruz. Bu durum bir gelişme olarak algılanabilir. Ancak bu firmalar Ar-Ge ve bilgi birikimi sağlamadıkları için ekonomiye katkıları sınırlı olmaktadır. Türk sanayii, ar-ge ve yerli tasarımlarla gelişecektir” sözleriyle hem bugün hem de gelecek vizyonu için “yerli tasarım” anlayışının önemini belirtti.
İmbat ürünlerinin sadece Türkiye’de değil; dünya pazarlarında yer aldığını belirten Gümrükcüler, “Yaklaşık kırk ülke ile ihracat bağlantımız var. Hem bire bir kendi faaliyetlerimiz hem de distribütörlük kurduğumuz iş ortaklarımızla farklı pazarlarda yer alıyoruz. Bu topraklarda yetişen mühendislerle, yüzde yüz yerli tasarımlar yapan bir marka olarak dünyada ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz” dedi.
Türkiye’de tasarlanan ilk Eurovent sertifikalı çatı tipi klimanın da sahibi olan İmbat, Ar-Ge Merkezinde; %100 yerli sermayeyle, %100 yerli tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Kendi özgün ürün tasarımlarını hazırlayan ve kendi üretimini gerçekleştiren İmbat, yüksek verimli ürünleriyle hem projelere hem de dünyaya kazanç sunuyor.