Header Reklam

İklimlendirme Teknik Kurulu; Okullar, Kreşler, Soğuk Odalar ve Gıda Tesisleri için Pandemi Tedbirlerini Açıkladı

28 Eylül 2020
İklimlendirme Teknik Kurulu; Okullar, Kreşler, Soğuk Odalar ve Gıda Tesisleri için Pandemi Tedbirlerini Açıkladı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası öncülüğünde 11 meslek kuruluşunun katılımıyla oluşan İklimlendirme Teknik Kurulu'nun "Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri Rev1" ile "Gıda Tesisleri Et Kombinaları ve Soğuk Odalarda Pandemi Tedbirleri" başlıklı metinleri, 28 Eylül Pazartesi günü düzenlenen online basın toplantısı ile açıklandı.
Yapılan çalışmaların ayrıntıları, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener ve Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) Genel Sekreteri Gürkan Arı tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Toplantıya, İklimlendirme Teknik Kurulu içinde yer alan dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının Yönetim Kurulu Başkanları ve yetkilileri de katıldı. 
Toplantıda söz alan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, daima sağlık çalışanlarının yanında olduklarını dile getirerek yapılan çalışmalarla da halk sağlığı için gereken iyileştirilmelerin yapılmasına destek vermeyi amaçladıklarını vurguladı. Yener, çalışmaların ilgili tüm devlet birimleri, kamu ve ilgili sektörlerle mümkün olan her mecradan paylaşıldığını, doğrudan görüşmeler için ilgili bakanlıklardan da randevuların talep edildiğini dile getirdi. Yener, “Biz, tüm imkanlarımızla her türlü desteği veriyor ve ilgili tüm çalışmaları yapıyoruz. Uzman görüşleri ile hazırlanan bu tedbir ve tavsiyelerin ivedilikle değerlendirilmesi ve hayata geçirilmesi için söz devlette…” dedi. 
MTMD Genel Sekreteri Gürkan Arı ise “Mesafe, Maske ve hijyen çok önemli ama yeterli değil. Okullarda yüz yüze eğitimin başlaması için salgının gerçek anlamda kontrol altına alınması, bunun için gereken tüm denetimlerin ciddiyetle yapılması gerek. Okulların kapatılması kararı 12 Mart tarihinde alındı ve 16 Mart tarihinde de okullar resmen kapatıldı. O günün COVİD-19 tablosunu bugün ile kıyasladığımızda doğal olarak şunu soruyoruz: Ne değişti? Gerçekten etkisi kanıtlanmış bir aşı ya da ilaç mı bulundu? Okulları neden açıyoruz? Okullarımızda iç hava kalitesi, pandemiden önce de yetersizdi. Bugün ise bu yetersiz iç hava koşulları salgın nedeniyle kamu sağlığını tehdit etmekte. Önümüz kış, doğal havalandırma da soğuyan hava yüzünden pek mümkün olamayacak. Erzurum, Kars gibi -30 dereceleri görebilen yerlerde, sınıfların camını açarak eğitime devam etmek mümkün mü? Bizler, okullar için %100 taze hava sağlayan klima santrallerinin kullanılmasını öneriyoruz. Ancak takdir elbette yöneticilerin…” dedi. 
Arı, konuşmasının ardından hazırladığı sunumuyla “Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri Rev1" ile "Gıda Tesisleri Et Kombinaları ve Soğuk Odalarda Pandemi Tedbirleri" başlıklı metinlerdeki bilgileri ayrıntılı olarak aktardı. 
"Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri Rev1" ile “Mevcut okullar ve kreşlerde yer alan kapalı alanların mekanik tesisat ve hijyenik kullanım kuralları açısından pandemi senaryolarının oluşturulması, pandemi sürecinde çalışma şekli ve en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişikliklerin önerilmesi” amaçlandı. 
"Gıda Tesisleri Et Kombinaları ve Soğuk Odalarda Pandemi Tedbirleri" metninde ise, “Mevcut Mezbaha, Et Kombinaları ile Et Soğuk Depolarında yer alan kapalı alanların mekanik tesisat, hijyenik kullanım ve bakım kuralları açısından pandemi senaryolarının oluşturulması, pandemi sürecinde çalışma şekli ve en iyi performansı gösterebilmesi için gerekli değişikliklerin önerilmesi” amaçlandı.

Metinleri ayrıntılı olarak incelemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz: 


https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/gonderi_dosya_ekleri/okullarvekreslerdepandemitedbirleriRev1.pdf 
https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/gonderi_dosya_ekleri/mevcutgidatesislerindepandemitedbirleri.pdf


 Slider Altına