Header Reklam

İklimlendirme Sektörü, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluştu

15 Kasım 2017 Dergi: Kasım-2017
İklimlendirme Sektörü, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluştu

İSKİD ve üyeleri, mühendislik öğrencilerine yönelik en geniş katılımlı organizasyonu olan “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü” Etkinliği ile iklimlendirme sektörünün gelecekteki meslektaşlarıyla buluştu.

Türkiye iklimlendirme sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu gücün sürdürülebilirliğini sağlamak, geleceğin makine mühendislerine, iklimlendirme sektörünü “parlak bir kariyer fırsatı” olarak tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik, 24 Ekim 2017 tarihinde TMMOB Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

12 mühendislik fakültesinden yaklaşık 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, 9 Eylül Üniversitesi Makine ve Endüstri, Ege Üniversitesi Makine, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine, Yaşar Üniversitesi Makine ve Enerji Sistemleri, Celal Bayar Üniversitesi Makine ve Endüstri, Adnan Menderes Üniversitesi Makine, Balıkesir Üniversitesi Makine ve Endüstri, Uşak Üniversitesi Makine ve Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencileri katılım sağladı.

İki bölüm olarak gerçekleşen etkinliğin birinci bölümünde İSKİD üyelerinin kurduğu stantları gezen öğrenciler, firmalar ve istihdam olanakları hakkında bilgi aldı, staj ve iş başvurularında bulundu, etkinliğin ikinci bölümünde ise sektörün duayenlerinden mühendislik ve sektör hakkında tecrübelerini dinleme fırsatı buldu.

Moderatör Yavuz Seçkin’in sunumunun ardından İSKİD Başkanı Taner Yönet, sektörün dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler verdi. Yönet’ten sonra sırasıyla Prof. Dr. Yunus Ali Çengel “İklimlendirme Sektöründe Inovasyon”; GMD Mühendislik’ten Orhan Gürson “İklimlendirme Sektöründe Tasarımcı Olmak”; EKE A.Ş.’den Hakan Bulgun “Mekanik Tesisat Proje Uygulamaları” konularında bilgi ve deneyimlerini aktardı. Sektörün önde gelen firmalarından Aldağ A.Ş. Bölgeler Satış Koordinatörü Doruk Oflaz, Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş ve Bosch Termoteknik İnsan Kaynakları Sorumlusu Tuğçe Öz, söz alarak firmaları ve istihdam olanakları hakkında önemli bilgiler verdi.

Etkinlik süresince öğrenciler, #iskidizmirde hashtag ile twitter üzerinden seminere interaktif katılım sağlayarak görüş ve sorularını paylaştı. Program sonunda hashtag’te en çok paylaşım yapan öğrencilere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in Termodinamik kitabı hediye edildi.

Katılım sağlayamayan öğrenciler ve İSKİD Üyeleri için www.iskid.org.tr web sitesinden canlı olarak yayınlanan etkinlik, başta İSKİD olmak üzere, Aldağ A.Ş. Bosch Termoteknik’in altın sponsorluğu, Doğu İklimlendirme, Form A.Ş. ve ISK SODEX’in gümüş sponsorluğu; Bahçıvan Motor, Danfoss, Friterm, Güven Soğutma, Karyer, MGT, ODE Yalıtım, Termokar, Üntes ve VENCO’nun bronz sponsorlukları ile gerçekleşti.

Etkinlik hakkında İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet şu yorumlarda bulundu: “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü Etkinliğini yapma düşüncemiz, sektör fuarlarına ve etkinliklerine katılamayan Anadolu’daki üniversitelere ulaşma isteğimizden doğdu. Etkinliğin ilkini 2016 yılında İç Anadolu Bölgesi üniversitelerini kapsamak amacıyla Ankara’da yapmıştık. Bu etkinlikten sonra öğrencilerin yoğun ilgisi, ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösterdi. Bu yıl etkinliğimizi Ege Bölgesi’ne taşıyarak bu bölgedeki üniversitelerimizi davet ettik. Etkinlik sırasında gerek İSKİD gerekse sponsor stantlarımıza ilgi oldukça yoğun oldu. İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü etkinliğimizi önümüzdeki yıl yine başka bir bölgede yapmayı planlıyoruz. İSKİD, yıllardır sektörün sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Sektörde kalifiye, istekli ve donanımlı mühendislerle çalışma ihtiyacımız karşısında, gelecekteki mühendislerimize öğrencilik yıllarında ulaşmamız gerektiği gerçeğinden yola çıkan üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri her zaman İSKİD’in önceliklerinden olacaktır.”