Header Reklam
Header Reklam

IKK'92 Nurnberg Fuarı'ndaydık

05 Kasım 1992 Dergi: Kasım-1992

Dergimiz adına IKK'92 Nürnberg Fuarı'nı Sinem Soğutma Sistemleri Limited Şirketi'nin kurucu ortaklarından Elektrik Mühendisi Eftal Güngör izledi.
"IKK Internationale Fachmesse KalteKlimatechnik" Uluslararası soğutma ve klimatizasyon ticari fuarı Almanya'da periyodik olarak bir yıl Nurnberg şehrinde, bir yıl Essen şehrinde düzenlenmekte olup bu yıl IKK'92 adıyla 810 Ekim tarihleri arasında NURNBERG'de 13. sü düzenlenmiştir.
Geçen yıl 350 katılımcı firmanın yer aldığı fuarda, bu yıl 21 ülkeden 400 katılımcı firma yer almış. 34.000 m2' lik fuar alanında ürünlerini sergilemişlerdir. Direkt olarak katılan 21 ülkenin dışında bir çok ülkenin üreticileri de Almanya'daki temsilcilikleri vasıtasıyla ürünlerini sergilemişlerdir. Türkiye'nin de 1 firmayla da olsa böylesine önemli bir fuarda yer alması sevindirici ve ülkemizde sektörümüzün geleceği açısından ümit vericidir.

Bu vesileyle TÜRK ELEKTRİK ENDÜSTRİSİ A.Ş.'yi böylesine bir organizasyonda yer alması nedeniyle kutlarız.
Avrupa ülkeleri ve Amerika'nın yanında israil, Rusya, Hindistan, Iran ve Tayvan gibi ülkelerden de katılımcı firmalar Fuar'da yer almışlardır.
IKK sadece birinci sınıf bir ticaret fuarı olmayıp, aynı zamanda Soğutma ve Klima sektörünün toplantı ye Fuar'ın rekabet ve açık pazar esasına dayalı Dinamik Serbest Avrupa Ekonomisi içinde bir zaruri ihtiyaç olduğu da yetkililer tarafından ifade edilmektedir.
Günümüzün en önemli evrensel konusu olan çevreciliğin ve çevre kirliliğinin etkilerinin sektörümüze de yansıdığını hemen hemen tüm standlarda görmek mümkün olmuştur. Bu yılın yeşil görüş yılı olduğu IKK Fuarı'nda tekrar tekrar ifade edilmiştir.
Bilindiği gibi, 1987 yılında imzalanan Montreal Protokolü çerçevesinde, ki bu protokol ülkemizin de dahil olduğu 43 ülke tarafından imzalanmıştır. Ozon tabakasına zarar veren soğutucu gazların üretimi kısıtlanmış ve belirli bir takvim esasına bağlı olarak da üretimleri durdurulacak, bunların yerine alternatif gazlar kullanılacaktır.
Bu amaçla, 6 Ağustos 1992 günkü ve 21307 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe Montreal Protokolüne taraf olmayan ülkelerden 19.12.1992 tarihinden başlamak üzere RllR 12 ve diğer bazı holojenler ithalatı yasaklanmıştır, işte bu fuarda, öncelikle 1993 yılı sonunda üretimi kısıtlanacak olan "Freon 12" gazına alternatif olabilecek "R 134a" nın tanıtımı yapılmış ve dönüşüm şekilleri ortaya konulmuştur.
IKK fuarındaki gözlemlerimize göre, kısa dönem için "R 12" ye alternatif "R 22" ve "R 134a" öngörülmekte, bütün komponent üreticileri de çalışmalarını bu yönde yapmaktadırlar. Buna bağlı olarak kompresörler ve soğutma devresi elemanları R 134a'ya göre uyarlanmıştır.

Mevcut sistemler de, çevre kirliliğinin etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanmış, geri dönüşün ve geri kazanım sistemlerinin, gaz kaçak dedektörlerinin daha bir önem kazandığı gözlemlenmiştir.
Enerjinin ekonomik kullanımı ve doğal kaynakların, gelecekteki rolünün öneminin artacağı muhakkaktır. Bu nedenle sistem tasarımcılarının işini kolaylaştıracak ve kullanıcı hatalarını minimize edece elektronik kontrol sistemleri geliştirilmiş, bir çok firma digital kontrol ekipmanlarını ve mikro proses kontn sistemlerle cihazları teşhir etmiştir. Yine bu fuarda ilgi çeken bir konu da, komponent üreticilerinin hemen hemen tümünün ürünlerinin seçimi konusunda bilgisayar programları hazırlamış ve kullanıcıların hizmetine sunmuş olmalarıdır. Hatta, Bilgisayar Yazılım firmaları dahi fuarda yer almış Soğutma ve Klima sistemlerinin tasarımı konusunda ürettikleri Bilgisayar Programlarını ziyaretçilere tanıtmışlardır. IKK'92 Fuarı'nda, bahsettiğimiz konular dışında en son teknolojiyle üretilmiş endüstriyel soğutma ve klima sistemlerin, gıda ürünlerinin dondurulmasına, muhafazasına ve t ' "ine yönelik soğutucu cihazların stundlarda çok geniş bir şekilde yer aldığı görülmüştür. Özellikle Prefabrik Modüler soğuk odaların, paket soğuk oda cihazlarının ve klima cihazlarının dikkat çekici ve görülmeye değer olduğunu belirtmekte yarar görüyoruz.
Temennimiz, gelecek yıl 2123 Ekim tarihleri arasında ESSEN'de düzenlenecek olan bu fuar benzerlerinin ülkemizde de düzenlenmesi, sektörümüzün bu çapta fuar organizasyonlarının düzenlenmesi için zorlayıcı düzeye gelmesi.

EFTAL GÜNGÖR - Elektrik Mühendisi

1955 yılında Bandırma'da doğdu. Orta öğrenimini Yeşilköy Lisesi'nde tamamladı. 1979'da Ankara Mühendislik ve Mimarlık AkademisiX'nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Kurucusu olduğu Sinem Soğutma San.Ltd.Şti'nde çalışmalarına devam etmektedir.


Etiketler