Header Reklam

IIR, BM Çevre Programı ile İmzaladığı Çerçeve Anlaşması Doğrultusunda Ortak Çalıştay Düzenleyecek

21 Şubat 2020

Mevcut işbirliklerini resmileştirmek için Uluslararası Soğutma Enstitüsü (IIR) ve BM Çevre Programı (UNEP), Montreal Protokolü (MOP) taraflarının 31. Toplantısı sırasında bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzalamıştı.
6 Kasım 2019'da, BM Çevre Programı Ağ ve Politika Müdürü James Curlin ile Didier Coulomb (IIR Genel Müdürü) tarafından imzalanan IIR ve UNEP arasındaki Mutabakat Zaptı, dünya çapında daha sürdürülebilir bir soğutmayı teşvik etmek amacıyla gelecekte bir işbirliği çerçevesi sağlayacak ve taraflar arasındaki işbirliğini kolaylaştıracak. 
IIR Genel Müdürü Didier Coulomb'un UNEP ile uzun yıllar boyunca devam eden bir ortaklıklarının olduğunu ifade ederek, “UNEP ile son on yıllarda ve diğer BM organlarıyla zaten çok çalışmıştık, ancak bu anlaşma, dünya genelinde, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir soğutmayı sağlamak için karşılaşacağımız birçok güçlüğümüz olduğundan, işbirliğimizi resmileştirmemiz ve geliştirmemiz önem taşıyordu” dedi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'in dönüm noktası açıklamalarının ardından, soğutma sektörünü uluslararası düzeyde ön plana çıkaran geçen 4-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Roma'da gerçekleşen BM toplantılarında, imzalanan anlaşmaya tarihi Roma Deklarasyonu tanıklık etti.
76 ülke tarafından imzalanan Roma Bildirgesi, uluslararası ilişkilerin merkezinde soğutmanın artan önemini vurguladı ve dünya genelinde sürdürülebilir bir soğuk zincirin teşvik edilmesini istedi.
Sürdürülebilir bir soğuk zincir lehine gerçekleşecek eylemler
2018'de Soğuk Zincir Brifingi başlığı altında İngilizce olarak yayınlanan beş IIR-UNEP yayını, çok yakında Fransızca ve İspanyolca dillerinde de yayımlanacak
“Dünyada Beslenmede Soğutmanın Rolü” ile ilgili yeni bir IIR Bilgi Notu da yakında yayımlanacak.
15-17 Nisan 2020'de Nantes'te (Fransa) yapılacak IIR Sürdürülebilirlik ve Soğuk Zincir Konferansı sırasında IIR’nin Birleşmiş Milletler ortaklarıyla (UNIDO, UNEP, FAO…) birlikte birkaç çalıştay düzenlenecek.