Header Reklam

“İhracatın cirodaki payını % 30’a çıkartmayı hedefliyoruz”

21 Haziran 2016 Dergi: Haziran-2016

Baymak, 5 Mayıs 2016 tarihinde ISK-SODEX Fuarı ile eşzamanlı olarak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda şirket olarak 2015’te cirolarını 360 milyon TL’ye çıkararak % 6 oranında büyüdüklerini, faaliyet kârını da % 10 artırmayı başardıklarını söyleyen Baymak Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ender Çolak, geçen yıl gerçekleştirdikleri bu büyümeyi bu yıl da ihracatı da arkalarına alarak sürdürmeyi hedeflediklerini vurguladı. Çolak, “2016 yılında ihracatımızı % 25 artırarak 17.5 milyon euro’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yıl BDR Therma Grubu’nun ihracatı yaklaşık 225 milyon euro olarak gerçekleşti. Biz, 2015 yılını 14 milyon euro ciro ile kapatarak, kurucu firmalar Baxi ve Dedietrich’ten sonra en çok ihracat yapan iki grup firmasından birisi olmayı başardık. Bu başarıyı ısıtma - soğutma sektörünün her alanında Avrupa Birliği standartlarına sahip ürün gamımıza borçluyuz. Uluslararası fuarlarda hem mevcut pazarlardaki işbirliklerini güçlendirerek hem de girmeyi planladığımız pazarlarda yeni anlaşmalar imzalayarak bu yıl ihracatın ciro içindeki payını % 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda ise bu oranın % 30’lara ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

Çolak, geçen yıl Çin’e, Avrupa teknolojisiyle kombi satan ilk Türk firması olduklarını belirterek, “Bu yıl Çin’e yapacağımız ihracatta % 200’ün üzerinde artış bekliyoruz. Aynı zamanda sahip olduğumuz üretim standardı ile Avrupa Birliği ülkelerine enerji verimliliği kriterlerini karşılayan 10 binin üzerinde kombi satışını hedefliyoruz. Avrupa’da güneş kollektörleri pazarının daralması, özellikle güçlü olduğumuz bu alanda İngiltere, Almanya ve Fransa’yı öncelikli hedefimiz haline getirdi. Şu anda Güney Kore’nin en önemli konut projelerinin kollektörlerini Baymak üretiyor. Kıbrıs’ın en büyük güneş kollektörü kurulumunu yine biz gerçekleştirdik. Edindiğimiz bu deneyim ve ürünlerimizin kalitesi bizi bu yıl Avrupa’da yaygınlaştıracak” dedi.

2015’te BDR Thermea Grubu’nun en başarılı şirketleri arasına girmeyi başardıklarını da söyleyen Çolak: “Baymak’ın, BDR Thermea içerisinde geldiği bu önemli noktanın en büyük kaynağı üretim kalitesi. Türkiye’de Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim yaptığımız için BDR Thermea Grubu içerisinde Hollanda, Almanya, İtalya, İngiltere, A.B.D ve Fransa’da satılabilir ürünleri ihraç edebiliyoruz. Baymak, güçlü yapısı ile 3 kıtaya yayılmış BDR Thermea markalarının da öncelikli üreticilerinden biri haline geldi. Kısa süre önce İstanbul fabrikamızda ürettiğimiz kombiler Alman Brotje Heizung markamızla Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da satılmaya başladı. Yine bu yıl BDR Thermea’nın Almanya’daki markası için en büyük su tankı sağlayıcısı haline geliyoruz. Öte yandan Grubun İspanya’daki markası için güneş kollektörünün ana tedarikçisi olduk. Sırada ise İngiltere için büyük kazanları üretme projemiz var. Hızlı büyüme stratejimizi bu yıl da sürdüreceğiz. Hedefimiz 2016’da % 15 oranında büyüme sağlamak. 2015’te özellikle inverter klimada gösterdiğimiz % 50 büyüme başta olmak üzere tüm kategorilerdeki büyümemizi artırarak sürdürmek istiyoruz. Bunu yapabilecek doğru hamlelerimizi hazırladık. Her şeyden önce Baymak, müşteri memnuniyetinin sektörde bir numaralı markası oldu. Yeni bayi sistemimiz Orange Store’lar ile Türkiye’nin her bölgesinde büyümeye devam ediyoruz. Tüm bayi ve tesisatçılarımızı davet ettiğimiz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamamız da büyük ses getirdi. Bugüne kadar sisteme 1000’e yakın bayi ve tesisatçı aileleriyle birlikte geldi. Hedefimiz 2017 sonunda 10 bin bayi ve tesisatçıya ulaşmak” şeklinde konuştu. 2016’nın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre klimada % 37 büyüme sağladıklarını dile getiren Ender Çolak klima konusunda sözlerine şöyle devam etti, “2014’ten bu yana Türkiye’de uygulanmaya başlayan enerji regülasyonu, ‘on/off’ olarak adlandırılan eski teknolojiye sahip klimaların Türkiye’de üretimini ve ithalatını yasakladı. Biz Baymak olarak regülasyon sonrasında, düzenlemelere uygun ERP inverter klimamız Elegant’ı tüketicilere sunduk ve % 100 ERP inverter cihazlar sattık. Satış adetlerimizi geçen yıl pazar % 5 büyürken % 50’nin üzerinde arttırdık. Bu yıl da yenilenen klima serimiz Elegant Plus ile çok daha iddialıyız.”