Header Reklam
Header Reklam

HVAC Sistemleri ile Gözle Görülmeyen Partiküllere Son

08 Eylül 2020 Dergi: Ekim-2020
HVAC Sistemleri ile Gözle Görülmeyen Partiküllere Son

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi ilan edilmesine neden olan koronavirüs, dikkatleri ticari işletmelere çekti. Klimanın mucidi Carrier mühendisleri, gözle görülmeyen partiküllerin önlenerek işletmelerdeki virüs riskini en aza indirmek için HVAC sistemleri ve uygulamalarından yararlanmak gerektiğinin altını çiziyor. HVAC sistemlerinin etkinliğini artırmak için bina kullanımdayken HVAC sistemlerini çalıştırmak, havalandırmayı artırmak, nemi yüzde 40-60 arasında tutmak, hava filtrasyonu verimliliğini artırmak ve UVGI çözümlerini uygulamak öneriliyor.

Filtreleme Teknolojileri
Geçmiş grip salgınlarının verilerinden faydalanan son araştırmalar, virüsün en çok damlacıklar ve aerosol haline getirilmiş partiküller yoluyla bulaştığını gösteriyor. HVAC sistemleri, havadaki partikülleri yakalamak için çeşitli yoğunluklarda gözenekli malzemelerden yapılmış mekanik filtreler kullanıyor. Herhangi bir filtrasyon çözümünün etkinliği, filtrenin verimliliğine, seri olarak kullanılan filtrelerin sayısına ve konumuna, hava akış hızına ve yakalanması amaçlanan partiküllerin boyutuna bağlıdır. Bazı filtreler, partikülleri, gazları veya havadan taşınan biyolojik kirleticileri kombine olmuş halde yakalayabilir. Medya filtreleri (MERV 1-16), MERV 16 ve üstü PM2.5’e karşı etkiliyken SARS-CoV-2 boyutundaki partiküllere karşı büyük oranda etkisizdir. HEPA filtreleri (MERV 17-20), steril odalar, ameliyathaneler ve yüksek riskli tesislerde kullanılır, partiküllere karşı etkilidir ve HVAC sistem modifikasyonları gerektirebilir. Ticari binalar, sağlık tesisleri ve konutlarda kullanılabilen UVGI (GUV) ve medya filtreleri ise diğer filtreler gibi partikülleri yakalamanın yanı sıra virüsü filtreler ve etkisizleştirir. HEPA filtreleme sistemlerini güçlendirmek için ve idealdir HVAC sistem modifikasyonları gerektirebilir.
Uzmanlar, COVID-19’un etkilerinin uzun süreli olacağına inanıyor. İşletmeler ve HVAC mühendisleri, binalarını bina sakinleri için hazır hale getirmek ve sağlıklı, sürdürülebilir bir ortam için platform oluşturmak üzere artık adım atmalıdır. Elektronik partikül hava temizleyicileri, sorbent hava temizleyicileri ve fotokatalitik oksidasyon kullanan hava temizleyicileri de dahil olmak üzere bina sahiplerinin araştırmak isteyebilecekleri mekanik filtrasyon, UVGI ve diğer hava filtrasyon teknolojileri ASHRAE Filtrasyon ve hava temizleme dokümanında açıklanıyor.