Header Reklam

#HPForum: Isı Pompalarıyla %100 Yenilenebilir Bir Toplum Mümkün

02 Ekim 2021

EHPA, ısı pompası endüstrisinin yeşil bir ısı geri kazanımı için politika yapıcılarla eşit ortaklar olarak ortak hedeflerine ulaşmak amacıyla güçlerini birleştirdiği bir hibrit etkinlik olan Isı Pompası Forumu’na ev sahipliği yaparken 21. yılını kutladı. 

#HPForum: Yeşil Isı Geri Kazanımı, 29 Eylül’de Brüksel’deki Gare Maritime’da gerçekleşti. Forumun amacı, 2050 yılına kadar Avrupa'nın “ısıtma ve soğutmasını” tamamen ve etkin bir şekilde karbondan arındırmak için bugün neyin gerekli olduğunu tartışmaktı. Isı Pompası Ödülü’nün 2020 DecarBuilding kategorisinin de kazananı olan mekânda 110’dan fazla katılımcı vardı. Bu çarpıcı mekân ısı pompaları ile ısıtılıp soğutuluyor.

350’den fazla katılımcı, konut ve endüstriyel binalar için ısı pompası uygulamalarını, dijitalleştirmeyi ve yeni iş modellerini kapsayan panel oturumlarından oluşan çeşitli programlara katıldı. Konferansta ayrıca değer zincirinde yetkinlik ihtiyacının yanı sıra basit çözümler ve optimize edilmiş bir müşteri yolculuğu da ele alındı. Gün, Heat Pump City of the Year, DecarBuilding, DecarbIndustry, Out of the box ve People’s Choice Awards kategorilerinde 11. Isı Pompası Ödülü’nü kazanan beş kişinin sunumuyla sona erdi.

hpforum-1Etkinlik, aralarında üst düzey politika yapıcılar, ısıtma ve soğutma endüstrisinin önemli oyuncuları, farklı oturumlar boyunca görüşlerini paylaşan ilgili paydaşlardan etkileyici kişiler de dahil olmak üzere 31 düşünce liderini bir araya getirdi.

EHPA Genel Sekreteri Thomas Nowak, “EHPA, Brüksel'deki ağını büyütmenin 21 yılına bakıyor. Enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için ısı pompası çözümlerinin tam olarak tanınmasıyla birlikte, önümüzdeki 2-3 yıl, iddialı hedeflerin gerçeğe dönüştürülmesine yönelik bir çaba ile karakterize edilecektir. Entegre bir enerji sistemi, hem elektrik hem de termal enerji olmak üzere maksimum yenilenebilir enerji kullanacak, endüstri ve binalardan gelen atık ısıyı entegre edecek ve emisyonsuz olmaya yakın olacaktır. EHPA ve üyeleri, politika düzeyinde bu tartışmaya katkıda bulunmaya ve son kullanıcılara gerekli çözümleri sunmaya hazırdır. Teknoloji bugün mevcuttur. Hızlı bir toplu dağıtım sağlamak için politika yeniliğine ihtiyacımız var” dedi.

Konferans, yılın en verimli, akıllı ve sürdürülebilir Isı Pompası projelerini kutlamak için Isı Pompası Ödül töreni ile devam etti.

hpforum-2Forum, 2050 yılına kadar karbondan arındırılmış bir Avrupa’ya yeni kapılar açtı ve ısı pompalarıyla tamamen yenilenebilir bir toplumun mümkün olduğunu kanıtladı.

EHPA tarafından yapılan açıklamada, “Katılımcıların yüzlerindeki gülümsemeye bakılırsa forum çok başarılı geçti. Aktif katılım, değişim yaratan bir deneyimle sonuçlandı. İster yüz yüze ister çevrimiçi katılsınlar, katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. EHPA, özellikle değerli paylaşım için konuşmacılara ve sponsorlar Daikin, Vaillant, Bosch, Stiebel-Eltron, EDF, Emerson, Trane Technologies, Panasonic, JCI ve Clivet Spa’ya ekibe duydukları güven ve etkinliğe verdikleri destek için teşekkür eder. 28 Eylül’de gerçekleşecek olan 2022 Isı Pompası Forumu’nu sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Forum hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
Konuşmacılar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Isı Pompası Ödülü hakkında daha fazla bilgi için: hpcy.ehpa.org