Header Reklam

Hexis'in Teknolojisi Viessmann’a Hizmet Verecek

04 Haziran 2020

İsviçre yakıt pili uzmanı Hexis, 01.06.2020'den bu yana, ana şirketi Hindistan merkezli bir yüksek teknoloji şirketi h2e Power Systems Private Limited’in, Dresden merkezli kuruluşu mPower GmbH'nin bir parçası haline geldi. MPower ve Viessmann arasında bir satın alma anlaşması imzalandı. Anlaşmalar ayrıca, Hexis'in SOFC yakıt pili modüllerinin tedariği için önceki sahibi ile gelecekteki işbirliğini de içeriyor. Modüller Viessmann'ın kendi enerji sistemlerine entegre edilecek. Her iki taraf da alım fiyatını açıklamama konusunda anlaştı.
Viessmann'dan Alexander Dauensteiner şunları söyledi: “Hexis için doğru yatırımcıyı/ortağı bulduğumuz için mutluyuz ve h2e’nin küresel erişimi ve yerel bilgileriyle Hexis'e istikrarlı bir liderlik sağlayabileceklerinden eminiz. Viessmann, nihai tüketiciye odaklanmaya devam edecek. h2e grubu ile başarılı bir ortaklık için sabırsızlanıyoruz.”
H2e Power & mPower Siddharth'in Kurucusu ve CEO'su Siddharth R. Mayur şunları söyledi: "Hexis'in satın alınmasıyla, sadece harika bir takımımımız değil, aynı zamanda dünya standartlarında ürünleri rekabetçi fiyatlarla geliştirmek için çok güçlü bir Vakfımız oldu. Viessmann bizim için büyük bir ortak ve majör bir müşteri. Gayrimenkul, ticari ve yeşil hidrojen pazarlarının yanı sıra Hexis ürün portföyünü tarım, petrol ve gaz ile telekom uygulamalarıyla genişletmeyi planlıyoruz. Sosyal vizyonumuz; Alman, İsviçre Mühendisliği ve Hint Girişimciliği ile ilk gerçek küresel SOFC şirketini kurmayı planlıyoruz." 
Hexis AG CEO'su Dr. Alexander Schuler şunları ekledi: "mPower ve h2e ile SOFC ürünümüzü pazara sunabileceğimiz ve mPower'ın SOEC (Power to Fuel) teknoloji platformuyla çalışabileceğimiz için çok memnunuz. Hexis'in hidrojen ekonomisine geçişte önemli bir oyuncu olması sağlanacak."
Hem mPower hem de h2e, özellikle Asya'daki petrol ve gaz, telekom ve tarımsal uygulamaları, elektroliz ve P2X gibi diğer SOC uygulamaları için SOFC yakıt hücresi sistemlerinin geliştirilmesi, inşası ve dağıtımında oldukça aktif bir rol oynuyor.
Katı oksit yakıt hücreleri; katottan anoda negatif oksijen iyonları iletmek için katı oksit elektroliti kullanan bir tür yakıt hücresidir. Oksijen iyonlarının hidrojen veya karbon monoksit ile elektrokimyasal oksidasyonu böylece anot tarafında meydana gelir. Çok yüksek sıcaklıklarda, tipik olarak 700 ila 900 °C arasında çalışır. Yüksek sıcaklık uygulamaları nedeniyle daha yüksek ısı devresi sıcaklıkları mümkündür. SOFC'ler sağlam, temiz güç jeneratörleridir ve birkaç Watt'tan MW'a kadar çıkışları olan çok çeşitli konut, endüstriyel ve ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. 
mPower, elektrolizörler üzerinde de çalışmaktadır. Katı Oksit Elektrolizör Hücresi (SOEC), SOFC işleminin ters modudur. Bu sırada SOEC, elektriği ve ısıyı alarak suyun elektrolizi yoluyla saf hidrojen üretir. Saf hidrojen üretimi önemlidir, çünkü kolayca depolanabilen temiz bir yakıttır, bu onu bataryalar için potansiyel bir alternatif haline getirir. Elektroliz, yüksek dönüşüm verimliliği ve diğer yöntemlere kıyasla nispeten düşük enerji ihtiyacı nedeniyle sudan hidrojen üretiminin en umut verici yöntemi olarak görülmektedir. Çalışma koşulları SOFC ile benzerdir.
MPower GmbH Hakkında
mPower GmbH, sağlam, verimli, esnek, uyarlanabilir, uygun maliyetli ve güvenilir bir yakıt hücresi teknolojisine duyulan ihtiyacı karşılamak için Fraunhofer IKTS tarafından seramik bileşenler kullanılarak geliştirilen yüksek sıcaklıklı SOFC dizilerini ticarileştirmektedir. mPower, dünya çapındaki müşterilerine en son teknolojiyi sunmaya odaklanan Dresden, Almanya merkezli bir şirkettir. mPower teknolojinin mucitlerinden hücre dizileri üzerinde daha fazla araştırma, geliştirme ve mühendislik yapmak, pazarlamak, hizmet vermek ve yürütmek için global lisansa sahiptir.
H2e Power Systems Hakkında
Pune, Hindistan ve New York'ta bulunan h2e Power Systems şirketi, 2011 yılında sosyal girişimci Siddharth R Mayur tarafından Amar Chakradeo, Bhavana S Mayur, Suresh Sharma ve (Late) Mahesh Agashiwala beraberliği ile kuruldu. Poonawalla Clean Energy şirketi aracılığıyla dünyanın en büyük aşı üreticileri olan Poonawalla Group, h2e'deki ortaklar ve yatırımcılardır. Şirket, yatırımcıları ve ortakları aracılığıyla, yüksek teknoloji tarım gibi alanlarda 18'den fazla ülkede üretim tesisleri ve ticaret şirketleri ile dünya çapında bağlantı kurmaktadır. h2e Power Systems, Hindistan'daki yakıt pili sistemlerini üretmeyi ve entegre etmek, farklı endüstri ve coğrafyalarda düşük maliyetli, güvenilir ve çevre dostu enerji sağlamak için entegre, verimli güç kaynağı çözümleri oluşturmayı amaçlamaktadır.