Header Reklam
Header Reklam

Hastane ve Sağlık Birimlerinden Sonra Hijyen Konusunda Okullara Öncelik Verilmeli

13 Kasım 2020
Hastane ve Sağlık Birimlerinden Sonra Hijyen Konusunda Okullara Öncelik Verilmeli

Tesis Yönetim Derneği (TRFMA), okulların açılmasıyla birlikte tesis yönetim hizmetinin okullarda kritik seviyeye ulaştığının altını çiziyor. Çocukların okullarda virüsü birbirine bulaştırabileceğini belirten Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, “Hastane ve sağlık birimlerinden sonra hijyen konusunda okullara öncelik verilmeli” dedi.   

COVID-19 pandemisi sebebiyle Türkiye’de eğitim hem yüz yüze hem de uzaktan yapılıyor. Bulaş riskini de yanında getiren yüz yüze eğitim modeli, okullarda hijyen sorununu gündeme taşıyor. Hastane ve sağlık birimlerinden sonra okulların da riskli alanlara dönüştüğünü belirten Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, “Çocukların virüsü okullardan evlere taşımaması için bu dönemde okullarda tesis yönetim hizmetlerine daha fazla önem verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Pandemiyle birlikte salgın hızının yavaşlatılması için okulların kapatıldığının altını çizen Çelebioğlu, “Okulların yeniden açılmasıyla birlikte, okullarda tesis yönetim hizmeti kritik seviyeye ulaştı. Özel ya da kamu fark etmeksizin virüslerin okullardan evlere taşınmaması için bu dönemde okullarda daha fazla hijyen ve dezenfeksiyon önemli alınmalı. Aksi halde pandemiyle mücadelede kat ettiğimiz yolun başına döneceğiz” dedi. 

“Okullarda kesintisiz ve koşulsuz hijyen kuralları uygulamalıyız”

Tesis yönetim sektörünün pandeminin ilk dönemlerinde sağlık çalışanlarıyla birlikte aynı fedakarlıkla, salgın hızının azaltılması için yan yana çalıştıklarını sözlerine ekleyen Çelebioğlu, “Tesis yönetim sektörü olarak, üretimden sağlığa, perakendeden teknolojiye kadar birçok alanda salgın hızının yavaşlatılması için çalışıyoruz. Bugün birçok sektör evlerinden çalışıyor olsa da çocuklarımız okullara gidiyor. Çocuklarımızın ve toplumumuzun sağlığı için okullarda pandemiyle mücadeleyi farklı bir boyuta taşımalıyız. Okullarda kesintisiz ve koşulsuz hijyen kuralları uygulamalıyız” şeklinde konuştu. 

Sektör çalışanları virüs ve bulaşıcı hastalıklara karşı eğitiliyor 

Pandemiyle mücadelede okul personelinin yetersiz kalabileceğini de sözlerine ekleyen Çelebioğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak, tüm tecrübe ve yetkinliğimizle okullarda hizmet veriyoruz. Okulların ortak kullanım alanlardan dersliklerine kadar çocukların temas ettiği her alanda üstün bir hijyen ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriyoruz. Okul,hastane gibi riskli alanlarda hizmet verecek sektör çalışanlarını virüs ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda eğitiyoruz. Bu sayede hizmet verdiğimiz okullarda çocuklarımız güven içerisinde derslerine katılıp güvenle evlerine dönüyor. Özellikle bu dönemde tüm devlet ve özel okullarda tesis yönetim hizmetlerinden destek almaları gerektiğini düşünüyorum.”

“Sağlık anlamında katma değer yaratıyoruz”

Tesis yönetim sektörünün sadece temizlik ve hijyen olarak algılanmaması gerektiğini de vurgulayan Çelebioğlu, “Hizmet verdiğimiz alanlara katkımız sadece temizlik ve hijyen konularında olmuyor. Sektör olarak bir süreç yönetimi gerçekleştiriyoruz. Okulların havalandırma sistemlerinin bakımından dezenfeksiyonuna, çocukların okula girişlerindeki uygulanacak hijyen kurallarının takibinden dezenfeksiyon ve koruyucu ürünlerin temin edilmesinden atık yönetimine kadar birçok süreçte yer alıyoruz. Sektör olarak hizmet verdiğimiz tesisleri baştan sona ele alıyoruz ve hiçbir anlamda açık bir alan kalmamasını sağlıyoruz. Böylece yeri geldiğinde üretim, yeri geldiğinde sağlık anlamında katma değer yaratıyoruz” dedi.