Header Reklam
Header Reklam

Harika Kariyer için Geri Sayım Başladı

04 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-2021
Harika Kariyer için Geri Sayım Başladı

Gıdanın kaynağından sofraya nasıl korunabileceğini, aşı ve ilaçların dünyanın her yerine nasıl sevk edilebileceğini kimler araştırıyor? Veri merkezlerinin kusursuz çalışmasını kimler sağlıyor? Modern yaşamın konfor koşullarından ödün vermeden iklim değişikliği nasıl stabilize edilebilir? Havanın soğutulmasını sağlayan süreçleri kim güvenle yönetiyor? İç mekan havasının kalitesi nasıl iyileştirilebilir ve hastalık bulaşması nasıl önlenebilir?
Modern yaşamı mümkün kılan kariyerler, Haziran ayında iki hafta boyunca "havalı kariyer" web seminerlerinde ön plana çıkacak. Dünyayı daha iyi hale getiren etkileyici kariyerlere odaklanan bir dizi web semineri, 26 Haziran Dünya Soğutma Günü'nü kutlamak için hazırlanıyor. Dünya Soğutma Günü sekretaryası, öğrencilerin ve genç profesyonellerin soğutma teknolojisine dayanan alanlardaki kariyer fırsatlarından küresel olarak haberdar olmalarını sağlamak için yedi kuruluşla ortaklık yapacağını duyurdu.
Dünya Soğutma Gününün 2021 kampanya teması "Soğutma Şampiyonları: Daha İyi Bir Dünya için Harika Kariyerler" kapsamında düzenlenen web seminerleri, ağları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere ulaşan örgütler tarafından yürütülecek. Kampanya ortakları UNEP OzonAction, ASHRAE, EPEE, FAIAR, IIR, ISHRAE ve U-3ARC'dir. Amaç, öğrencilere ve kariyerlerinin başındaki kişilere, şu anda soğutma sektöründe çalışan ve dünyayı daha iyi hale getiren dünya çapında 15 milyondan fazla insana katılmaları için ilham vermektir.
Steve Gill, "Bu kuruluşlarla ortaklık, soğutma endüstrisinin özellikle gelişmekte olan ülkelere vurgu yaparak, hayat veren ve toplumla çok yakından ilişkili teknolojileri destekleyen işgücünü genişletmek için mesajların küresel ölçekte ulaşmasını sağlıyor. Çeşitli kariyer hedefi olan gençler için sektörde bol miktarda fırsat bulunuyor. Gelişmiş soğutma teknolojileri, gençlere toplumlarında ve bir bütün olarak dünyada yaşamı iyileştiren bir meslek sağlıyor" dedi.
Her kampanya ortağı, o ağ içinde yaygın olan dildeki web seminerleriyle kariyer fırsatlarını hedefleyecek. Soğuk Zincir, Soğutucu Akışkan Yönetimi, İç Mekan Hava Kalitesi, Sürdürülebilirlik, Isı Pompaları ve Ayni Olmayan Teknolojiler gibi daha az bilinen sektörlere özel önem verilecek. Cinsiyet eşitliği ve soğutma kariyerlerinde kadınların teşvik edilmesi, bu yılki kampanyada da vurgulanacak. Web seminerleri ve konuların programı önümüzdeki haftalarda https://worldrefrigerationday.org adresinde sunulacak.
Dünya Soğutma Günü, küresel olarak endüstri, meslek grupları, bilim ve mühendislik dernekleri ile hükümetler ve bireyler tarafından desteklenmektedir. 

#Coolcareers'daki kampanyayı takip etmek için: 
Twitter @worldrefday 
Facebook / worldrefday 
Instagram @worldrefrigerationday.

#coolcareers #coolingchampions

UNEP OzonAction, Montreal Protokolü Çok Taraflı Fonunun bir Uygulama Ajansıdır. OzonAction, gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetlerin ve endüstrinin Protokolü uygulamak için gerekli politikaları geliştirme ve uygulama ve alternatif soğutucu akışkanlar ve teknolojiler hakkında bilinçli kararlar alma kapasitesini güçlendirir.
ASHRAE'nin 57.000 üyesi vardır; Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya'daki ulusal derneklerle bağlantı kurar. Misyonu, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma teknolojilerini ve bunların ilgili alanlarını geliştirmektir.
Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE), Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'dan önde gelen soğutma, klima ve ısı pompası üreticilerini ve derneklerini temsil eder. Merkezi Brüksel'de bulunan platform, sürdürülebilir teknolojilerin geliştirilmesi ve konuşlandırılması için uygun çerçeve çalışma koşulları yaratmaya çalışmaktadır.
Ibero-Amerikan Klima ve Soğutma Dernekleri Federasyonu (FAIAR), resmi dilleri İspanyolca ve Portekizce olmak üzere Güney Amerika ve Avrupa'da 3500 üye, 14 derneği temsil etmektedir. Federasyon, benzer amaçtaki bölgesel derneklerin çabalarını her üye ülkede entegre etmek için 2001 yılında kurulmuştur.
Uluslararası Soğutma Enstitüsü (IIR), soğuk zincir, klima, kriyojenik ve ısı pompaları dahil olmak üzere soğutmanın her sektöründe bilgi toplayan ve yayan, tüm kıtalardan 59 üye ülkenin bağımsız hükümetler arası bir organizasyonudur.
1981 yılında kurulan Hindistan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Topluluğu ISHRAE'nin üyeleri arasında öğrenciler dahil olmak üzere 28.000'den fazla HVAC&R profesyoneli bulunmaktadır. HVAC&R hakkındaki bilgileri herkese yaymak amacıyla Hindistan'ın her yerine yayılmış 43 şube ve alt bölümleri ile çalışmaktadır.
Pan-Afrika Soğutma ve İklimlendirmede Afrika Aktörleri Dernekleri Birliği (U-3ARC), kıta genelinde RAC eğitimini iyileştirmek ve sürdürülebilir bir sosyoekonomik hedefe ulaşmak için Afrika Birliği Gündemi 2063'ü desteklemeye odaklanan farklı Afrika ülkelerinden 37 ulusal birliği bir araya getiriyor.