Header Reklam
Header Reklam

GF Hakan Plastik: '2012 den Bu Yana İş Kazalarını Yüzde 75 Azalttık'

05 Mayıs 2022 Dergi: Mayıs-2022
GF Hakan Plastik: '2012 den Bu Yana İş Kazalarını Yüzde 75 Azalttık'

“Sıfır İş Kazası, Sıfır Meslek Hastalığı” ilkesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna eğilen GF Hakan Plastik, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası için yaptığı açıklamada “Sadece birlikte çalışarak sıfır kazayı gerçeğe dönüştürebiliriz” mesajını verdi.

GF Global‘in, Sürdürülebilirlik Programı ve 2025 Stratejisi doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna hassasiyetle eğilen GF Hakan Plastik, tesislerde alınan önlemlerin yanı sıra tüm çalışma süreçlerinde  farkındalığın artırılmasına ve İSG kültürünün güçlendirilmesine de önem gösteriyor.

Bu doğrultuda yıl içerisinde gerçekleştirdiği düzenli eğitimlerle İSG kavramını gündemde tutarak, her çalışanın süreçlerin içerisinde aktif kalmasını amaçlıyor. Bu amaçla, GF Piping Systems’ın geçmiş yıllarda kendi operasyonlarında meydana gelen olaylardan çıkarılan derslerden hareketle geliştirdiği ve     “Farkında Ol, Güvende Ol“ sloganıyla hayata geçirdiği Hayat Kurtaran Kurallar eğitimi, farklı birimler için düzenlenen MEB eğitimleri, Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerinde İSG kavramına dikkat çeken posterlerin kullanımı, öneri sistemi, vb. faaliyetler düzenleniyor. 

Tüm gün masa başında çalışanlar için de duruş ve çalışma pozisyonları ile ilgili rahatlatıcı faaliyetler içeren ERGOFFICE projesini başlatan GF Hakan Plastik, gün içinde çalışmaya kısa bir ara vererek, hem beden hem de ruh sağlığının korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor. ISG kapsamında ofis çalışanlarının bedensel ihtiyaçlarına yönelik boyun, bilek, sırt ve bacak hareketlerinden oluşan program ve egzersizler haftanın 3 günü uygulanıyor. 

GF Hakan Plastik yetkilileri, GF’in 2025 stratejisinin temellerinden “Performans, Öğrenme ve Önemseme” maddesinde, herkesin bir ekibin parçası olduğunu; kazanmanın yolunun her zaman iş birliğinden geçtiğini ifade eden “Önemseme” ilkesine vurgu yapıyorlar. Firmadan yapılan açıklamada, “ISG eğitimlerimizde çalışanlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu fikir alışverişi sonucunda yıl sonunda ortaya çıkan ERGOFFICE projesi, standartlarımızı günden güne yükseltme, çalışanlarımızdan gelen önerileri önemseme ve hayata geçirme adına güzel bir örnek oldu. Süreçlere katılımların sağlanması son derece önemli, sadece birlikte çalışarak sıfır kazayı gerçeğe dönüştürebiliriz. 2012 yılından bu yana Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerinde yaşanan iş kazalarını yüzde 75 oranında azaltmış bulunuyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz“ ifadelerine yer verildi.