Header Reklam

GF Hakan Plastik, 2018 Yılını Büyüyerek Noktaladı

30 Ocak 2019 Dergi: Ocak-2019

GF Hakan Plastik, Teknoloji ve Eğitim Merkezi’nde sektör yayınları temsilcileri ile bir araya geldi. GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler ve Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu ev sahipliğinde 25 Aralık 2018, Salı günü gerçekleşen buluşmada 2018 yılının genel bir değerlendirmesi yapıldı.

Batuhan Besler toplantıdaki konuşmasına 2018 yılının genel bir değerlendirmesinde bulunarak başladı. 2018 yılının özellikle yılın ikinci yarısında döviz kurundaki yükseliş ve dalgalanmanın tüm sektörleri etkilediğini ancak inşaat malzemeleri sektörünün hem maliyetlerin yükselmesi hem de finansal sıkıntıların daha derinden yaşanması sebebi ile diğer sektörlere oranlara daha fazla etkilendiğini belirtti. Besler, “Bu etkiyi 2018’in inşaat büyüme rakamlarında da açık şekilde görüyoruz. Uzun bir aradan sonra sektör negatif büyüme verdi. 2018 yılını eksi %1-%1,5 seviyesinde bitireceğini ön görüyoruz.  2019 yılında da inşaat pazarında negatif büyüme devam edecek gibi görünüyor. Bu zorlu dönemde ihracat, Türkiye ekonomisinin otomotiv ve tekstilden sonra üçüncü büyük sektörü olan inşaat için de nefes aldıran kanal oldu” dedi.

Yüzde 14’ün üzerinde büyüme

2017 buluşmasında, 2018 yılında yüzde 10 büyüme hedeflediklerini hatırlatan Besler, böyle zor bir dönemde hedeflerinin üzerinde bir grafik sergileyerek yüzde 14’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Besler konuşmasında, “GF Hakan Plastik olarak tüm bu gelişmeleri yakından izledik ve tabii ki etkilerini hissettik. Bununla beraber 2018 yılını genel olarak iyi geçirdiğimizi söyleyebiliriz.  2018 için koyduğumuz bütçeyi ilk 11 ayda tamamladık. Bu kadar zor bir yılda bile bu şekilde bir performans göstermek kolay değil. Bunun birçok sebebi var. Biz üretimden, satışa, insan kaynağından, pazarlama ve finansa tüm faaliyetlerimizi üzerine kurduğumuz sağlam temelimiz ile 2018’i hem iç pazarda hem de ihracatta büyüyerek geçirdik.  2018 büyüme rakamımız yüzde 14’ün üzerinde gerçekleşti.

Kurulduğumuz günden bu yana kendimizi plastik boruda “kalite ve güven” ile bir araya koyuyoruz. Türkiye’de 50 yılı aşkın geçmişimizde, dünyada ise GF olarak 200 yıllık geçmişimiz ile kullanıcılarımız için yaşam konforunu artıran yenilikçi ürünler sunmayı kendimize ilke edindik. Plastik boru sektöründe üstyapı ve altyapı alanlarında sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle, geniş bayi ağımızla her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına en doğru, en hızlı ve en kolay şekilde ulaşabilmesi için çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Bu süreçte ülkemizin yaşadığı en sıkıntılı dönemlerde bile, yatırımlarımızı, araştırmalarımızı, üretimimizi ve ürün tedarikimizi ara vermeden sürdürmeyi de bir görev bildik. Bu vesile ile karşılıklı güven ve bağlılık duygusu içinde her zaman bizimle birlikte olan, destekleyen iş ortaklarımıza ve kullanıcılarımıza da teşekkürlerimizi sunmak istiyorum” dedi.

İhracat, en önemli konu başlığı

2018 yılında iç pazarda gerçekleştirilen kampanyalar, proje takipleri gibi çalışmalarla sektör genelinde yaşanan daralmaya rağmen büyüme kaydettiklerini ifade eden Batuhan Besler, ihracat pazarında da önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi: “2018 yılı boyunca 9 fuara katıldık. Fuar katılımlarının ihracat pazarlarımızda bize yeni fırsatlar açtığını düşünüyoruz. 2018 yılında ihracatta bir önceki yıla göre büyüme kaydettik.  Halen tam olarak istediğimiz seviyeye gelemesek de önemli gelişmeler sağladık. 2019’da da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. İhracat, 2019 içindeki en önemli konu başlığımız olacak. Hem GF satış şirketleri üzerinden yaptığımız ihracatı hem de doğrudan ihracatımızı büyütmeyi hedefliyoruz. Yurtiçi pazarda ise mevcut iş ortaklarımız ile işimizi geliştireceğiz. Hem bizim için hem de iş ortaklarımız için finansal istikrar en yakından takip edeceğimiz konu olacak.” 

Müşterilerine verdikleri hizmet kalitesini artırabilmek adına stok yönetim sistemi yatırımı yaptıklarını belirten Besler, bu konuda şunları söyledi: “WMS depo yönetim sistemini hayata geçirerek stok yönetimi ve lojistik konusunda verimliliği artırmayı sağladık. Doğru verilerle yönetim sayesinde müşteri memnuniyetini de üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak Çerkezköy tesislerinde hayata geçirilen, 75.000 m² alanı ve mevcut ERP sistemiyle entegre edilen sistem, çok katlı depolama, ürün toplama ve sevkiyat aşamalarında kullanılan barkod el terminalleri ile destekleniyor. El terminalleri ile hızlı bir şekilde uzak mesafeler taranarak barkod okuması yapılabiliyoruz. Yine terminallerin üzerinde bulunan kamera ile anlık olarak ürünlerin, palet ve raflardaki ya da araç yüklemelerindeki durum fotoğraflarının alınması mümkün oluyor. Ayrıca üretimden gelen ürünlerin yenilenen raf sistemlerine kaldırılmasına, sevkiyatta yükleme sürecine kadar birçok noktada kalite kontrol süreçleri de takip edilebiliyor”.

Tüm çalışmaların merkezinde “insan” var

2018 yılı içinde şirket bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Batuhan Besler, yapılan tüm çalışmaların merkezine “insan”ı koyduklarını ifade etti. Gerek iş yerinde gerek iş ilişkilerinde gerekse kullanıcı noktasında her zaman insanın önemine dikkat ettiklerini söyledi: “Her ne kadar dijitalleşme hayatımızın bir parçası olsa da biz insan faktörünün çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle tüm çalışmalarımızı planlarken bunu göz önünde bulunduruyoruz. İç organizasyonlarımızda insan kaynağımızın eğitimi konusuna özen gösteriyoruz. Bu nedenle yıl içerisinde farklı eğitimler düzenledik. Tüm dünyada uygulanan ‘Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’ programımızı 2017 yılı içerisinde başlatmıştık; 2018 yılında da sürdürdük. Bununla beraber “Değer Temelli Satış” ve “Tasarım Odaklı Düşünce” eğitimleri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha doğru anlama ve onlar için daha yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklandık. Üzerinde önemle durduğumuz bir diğer konu İş Sağlığı ve Güvenliği. ISG Haftası boyunca bir dizi etkinlik düzenlendik ve bu konudaki farkındalığımızı artırmaya çalıştık. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanı sıra çalışanlar arasında konunun önemine bire bir dahil olarak kavramaları açısından çeşitli etkinlikler, toplantılar, acil durum tatbikatları ve yarışmalar yaptık. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İSG’nin önemini vurgulayabilmek için çalışanlarımızın çocukları arasında ISG konulu video yarışması düzenlendik ve dereceye giren çocuklarımızı ödüllendirdik.

2019 için yeni planlar

Batuhan Besler, konuşmasının sonunda 2019 yılına yönelik çalışmalarına değindi: “Ürün gamı ile ilgili çalışmalarımız da kesintisiz devam ediyor. Büyük ve hızlı kentleşme nedeni ile giderek üzerinde hassasiyetle durulmaya başlayan gürültü kirliliği, konutlardan okullara, otellerden ofislere her alanda kişileri fiziksel ve ruhsal yönde olumsuz etkileyen toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yapılarda, toplumun ve bireyin yaşam kalitesini artıracak ses yalıtımı sağlayan ürünlerin kullanımı bu nedenle daha da önem kazanıyor. GF Hakan Plastik’in tescilli ürünü ve Türkiye’nin ilk sessiz borusu SILENTA PREMIUM, mükemmel ses yalıtımı ile binalar için ideal koşulları oluşturuyor. Ancak biz bu konuyu bir adım daha ileriye götürme konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2019 yılı içinde daha detaylı olarak yeni ürünlerimizden bahsediyor olacağız. 2019 yılı kolay bir yıl olmayacak. Buna rağmen 2019 yılı için yaklaşık %15 oranında bir büyüme hedefliyoruz. İhracatta hedef ülkelerimiz Avrupa’da; İspanya, Almanya, İngiltere ve Polonya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olacak. Çalışmalarımızı buna göre planlıyoruz. Bu nedenle yurtdışı fuar katılımlarımız devam edecek. Yurtiçinde bu yıl ilk kez SODEX Fuarı’nda yerimizi alacağız. 2018 yılında hem GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde hem de yurtiçi ve ihracat bölgelerinde yaptığımız eğitimlerle 1.200 kişiye ulaştık. Her geçen yıl üzerine koyarak ilerlediğimiz eğitim ve teknik destek çalışmalarımız da 2019 yılında devam edecek. Önümüzdeki yıl çok daha önemli ve yapısal çalışmalar yapmak istiyoruz.”

Toplantının ardından basın mensuplarına sürpriz bir etkinlik düzenlendi. Firma yetkilileri tarafından verilen bir küçük bir eğitim ile katılımcılar GF Hakan Plastik ürünleri ile günün anısına kendilerine tasarımlar yaptılar. Toplantı, yeni yıl kokteyli ve iyi dileklerle sona erdi.