Header Reklam
Header Reklam

GEA Isı Geri Kazanım Sistemi, Britvic'in Karbon Ayak İzini Azaltmasına Yardımcı Oluyor

22 Ağustos 2023 Dergi: Eylül-2023
GEA Isı Geri Kazanım Sistemi, Britvic'in Karbon Ayak İzini Azaltmasına Yardımcı Oluyor

GEA, İngiltere'nin önde gelen meşrubat üreticilerinden biri olan Britvic'e Londra'daki Beckton tesisi için bir ısı geri kazanım sistemi tedarik ediyor. Kurulum bu yaz başlayacak ve fabrikanın karbon emisyonlarını yılda yaklaşık 1.200 ton azaltacak (bu, İngiltere'deki yaklaşık 500 evin yıllık enerji kullanımına eşdeğerdir).

Britvic, Beckton tesisinde, Robinsons, Tango ve Pepsi MAX gibi İngiltere'nin en popüler içeceklerinin çoğu dahil olmak üzere dakikada 2.000 içecek üretiyor. GEA, bu tesis için iki endüstriyel amonyak ısı pompası ve büyük bir termal depolama tankı tedarik etmektedir.
Britvic için proje, 2025'e kadar doğrudan karbon emisyonlarını yüzde 50 azaltma ve 2050'ye kadar net sıfıra ulaşma hedefine yönelik büyük bir adımdır. Britvic Sürdürülebilir İş Direktörü Sarah Webster, “Bilime dayalı hedeflerimizin ve Daha Sağlıklı İnsanlar, Daha Sağlıklı Gezegen sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası olarak, Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını azaltmak üzere çok sevilen Londra fabrikamızı gelecekte de sürdürülebilir hale getirmek için GEA ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz" diyor.

Britvic'teki yeni ısı geri kazanım sistemi şu şekilde çalışıyor:

Britvic, doğal gazlı buhar kazanlarından aldığı proses ısıtmasının büyük bir kısmını ısı pompaları tarafından çalıştırılan karbonsuz ısı geri kazanım sistemlerine dönüştürecek. GEA tarafından tasarlanan ve sağlanan yeni ısı geri kazanım sistemi, mevcut üretim sisteminden gelen düşük sıcaklıktaki atık ısıyı yeniden kullanır. Bu atık ısı daha önce atmosfere salınıyordu ve şimdi tesis genelinde dağıtılacak olan sıcak suyu 92°C'ye ısıtmak için kullanılacak. Britviç, bunun geleneksel buhar kazanlarında daha az gaz kullanarak ve ısı kaynağını fosil yakıtlardan uzaklaştırarak tesisin ısı talebinin yüzde 50'sini karbondan arındıracağını söylüyor. Gelecekte başka kaynaklardan geri kazanılacak olan 750 kW'a kadar ısı için valfli bir bağlantı sağlanmıştır.

GEA'nın Sıvı ve Toz Teknolojileri Bölümü İçecek Sektörü Satış Müdürü Matthew Hadwen "Eski endüstriyel buharlı ısıtma sistemlerini yükseltmek ve bunları ısı pompası teknolojisiyle entegre etmek zorlu bir iş. GEA'da, ısı pompalarını ve entegre proses ısı eşanjör kızaklarını tek bir çözüm olarak tedarik edebiliriz. Bu, bizi açıkça rakiplerimizden ayırıyor" diyor.

GEA'nın Isıtma ve Soğutma Bölümü Satış Müdürü Simon Gurr şunları ekliyor: "Bu proje, endüstrinin karbondan arındırılmasındaki lider rolümüzü genişletmek için bize harika bir fırsat sunuyor. GEA'nın hem ısı pompası teknolojisi hem de proses entegrasyonu konusundaki uzmanlığı, Britvic'e doğru çözümü getiriyor."