Header Reklam
Header Reklam

Gayrimenkul ve İnşaatta Riskler & Fırsatlar Zirvesi Gerçekleştirildi

05 Ekim 2015 Dergi: Ekim-2015
Gayrimenkul ve İnşaatta Riskler & Fırsatlar Zirvesi Gerçekleştirildi

Gayrimenkul ve İnşaatta Riskler & Fırsatlar Zirvesi, 12 Eylül 2015 tarihinde Büyük Kulüp’te gerçekleştirildi. Büyük Kulüp Genç Girişimciler Komitesi’nin ev sahipliğinde, İnşaat Platformu’nun desteklediği zirvenin sponsoru Gersan Elektrik Tic. ve San. A.Ş. oldu. Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç Girişimciler Komitesi Başkanı Duygu Eren'in açılış konuşması ile başlayan zirve; Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Baylav’ın teşekkür konuşması ile devam etti. EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen zirvede; İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski başkanı Mehmet Yıldırım’ın aralarında bulunduğu duayenler, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Tahincioğlu Nidapark İnşaat Genel Müdürü Sadun Coşkuntürk ve Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİD) Genel Sekreteri Hakan Şişik’in aralarında bulunduğu sektör temsilcileri, inşaat sektörün sorunları, çözüm önerileri ve geleceğine ilişkin görüşlerini ifade ettiler. Türkiye’nin kalkınmasını eksiden artıya getiren sektörün “inşaat” olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Mehmet Yıldırım, son zamanlarda yapılan inşaatların yıkım ve yapım aşamasındaki durumu değerlendirdi. Yıldırım, “İnşaat sektörü kalifiye olmayan işsizliği kapatıyor, devlet rantını sağlıyor. Hasılat paylaşımı ile arsalar pazarlanıyor” dedi.

Deprem riski taşıyan yapı stoğunun çok fazla olduğunu belirten Tahincioğlu Nidapark İnşaat Genel Müdürü Sadun Coşkuntürk şunları söyledi: “Bağdat Caddesi’nde tek parselde inşaat yapılabiliyor, ama büyük parsellerde inşaat yapmak istediğinizde, şerefiye sorunu çok fazla ortaya çıkıyor. Bugün Bağdat Caddesi’ni inşa ederken fiyatlandırmayı 50-60 yıl sonrasını bile öngörerek yapmalıyız.”

İnşaatların ada bazında yapılmadığını, parsel bazında yapıldığını vurgulayarak sözlerine başlayan Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise “Bu yapılan kentsel dönüşüm değildir” dedi.

Kentsel dönüşümün merkezi “insan” olmalıdır

Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİD) Genel Sekreteri Hakan Şişik, şöyle konuştu: “9 aydır sektörün tüm problemleri ile ilgili toplantılar yaparak sorunları belirledik ve bunu çok yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Kentsel dönüşümün merkezi ‘insan’dır. Ada bazında kentsel dönüşüme dönmemiz gerekiyor. Bina dönüşümünün bize hiçbir faydası yok, uzun vadede kaybedeceğiz. Kadıköy’de şu ana kadar yüzde 10 yenileme yapıldı, hiçbir şey için geç kalmadık” dedi. 300 daire yapılabilecek bir yere 600 dairenin yapılmamasını gerektiğini de vurgulan Şişik, “Her türlü imar artışına karşı olmalıyız, sağlıklı bir oluşum olabilmesi için herkesin sesini yükseltmesi gerekiyor” dedi. Zirve sonunda, Büyük Kulüp Genç Girişimciler Komite Üyeleri, katılımcılara teşekkür plaketi sundu.