Header Reklam
Header Reklam

Friterm Evaporatörleri Eurovent Sertifikası Aldı

20 Ocak 2022 Dergi: Şubat-2022
Friterm Evaporatörleri Eurovent Sertifikası Aldı

Yeni yıla yeni bir başarı ile giren Friterm Aralık 2021 tarihi itibarıyla DX (Direkt Genleşmeli) oda soğutucu ürün grubu için ECC (Eurovent Certita Certification) tarafından Eurovent sertifika onayı aldı.

21 yıldır ısıtma soğutma bataryalarında Eurovent sertifikasına sahip olan Friterm, uzun süreli Ar-Ge çalışmaları sonucunda Eurovent’in Isı Değiştirici (HE) sertifikasyon programında ilk adımını Ağustos 2018 tarihinde Kuru Soğutucularını sertifikalandırarak atmıştı. Şubat 2020 tarihi itibarıyla Kondenser ürün grubu için de sertifikasyon sürecini tamamlayan Friterm Aralık 2021 tarihi itibarıyla DX (Direkt Genleşmeli) oda soğutucu ürün grubu için sertifikasyon sürecini tamamladı ve süreç sonunda sertifikasyon kurumu ECC (Eurovent Certita Certification) tarafından Eurovent sertifika onayı alarak, sertifikalı ürün gamını genişletti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Sektörde ürün performanslarının açıkça tanımlı ve güvenilir olmasından yana olan Friterm, ürünlerini sertifikalandırarak ‘kapasite’, ‘hava debisi’, ‘motor gücü’, ‘basınç kaybı’ ve ‘ses seviyesi’ parametrelerinde ürünlerinde sunduğu verilerin güvenilirliğini kanıtladı. Dünyada kuru soğutucu, kondenserler ve DX oda soğutucu ürün gruplarında Eurovent sertifikasına sahip 9 firmadan biri olan Friterm; Türkiye’de Eurovent sertifikalı kuru soğutucu, kondenser ve oda soğutuculara sahip olan tek firma olarak sektörde Eurovent Sertifikasyonu liderliğini sürdürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Müşterilerine 3 farklı mofeyza-sahindel grubunda HFC akışkanlı DX oda soğutucu serisini sunan Friterm, standart tip olarak adlandırılan FES serisinde EN 328’de tanımlanan standart SC2 şartında 1.25 kW- 136 kW; çift üflemeli (Dual Discharge) model olarak adlandırılan FEDD serisinde 1.25 kW- 65 kW ve FEWR serisinde 0.6 kW- 16.3 kW’lık geniş bir kapasite aralığında seçim imkânı sağlıyor. 

Ürün seçimlerini en güncel hali ile FPS 6 (Friterm Ürün Seçim Programı) üzerinden yapılabileceğini belirten Friterm Ar-Ge Şefi Feyza Şahin, “Friterm’in en önemli farkı ve değeri diyebileceğimiz Ar-Ge Merkezi bünyesinde geliştirilen performans hesabı yazılımını kendi laboratuvarımızda yaptığımız testler ile doğruluyoruz. Eurovent sertifikasyonu kapsamında, ECC kurumunun anlaşmalı olduğu akredite bir laboratuvarda da ayrıca test edilerek doğrulanan oda soğutucu serimiz, güvenilirliğimizi bir kez daha kanıtlamış oldu. Önümüzdeki süreçte çevreye olan duyarlılığımızdan ötürü CO2 akışkanlı ürün serilerimizin de sertifikalandırılması için çalışmalarımıza aynı hızda devam ediyoruz” dedi ve “Güvenceli yatırım için Friterm’in sertifikalı ürünlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz” diye ekledi.