Header Reklam

Frankfurt, ISH 2023'ün Etkileyici Dönüşüne Sahne Oldu

19 Mart 2023
Frankfurt, ISH 2023'ün Etkileyici Dönüşüne Sahne Oldu

İnşaat sektöründe iklim koruma hedeflerine ulaşmak için somut çözümler, Frankfurt am Main'deki ISH'nin odak noktasıydı. Sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme teknolojisi endüstrisi daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu işaret ediyor: Karbondan arındırma, yenilenebilir enerjilerin kullanımı ve daha fazla enerji verimliliği gündemde. Önde gelen uluslararası ticaret fuarı, etkileyici bir geri dönüşü kutluyor ve beklentileri aşıyor.

ISH, bir mega endüstri etkinliği olarak etkileyici bir dönüş yaptı. Uluslararası sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme teknolojisi endüstrisi, 13-17 Mart tarihleri arasındaki fuarın beş gününü, yoğun ağ oluşturma, yenilikleri deneyimleme ve iş geliştirme için en iyi şekilde değerlendirdi. 154 ülkeden 153.734 ziyaretçi fazlasıyla katılımlarından memnun kaldı ve pandemi nedeniyle dört yıllık bir aradan sonra yapı sektöründe ısıtma sistem geçişinin ve sürdürülebilir su temininin mevcut durumu ve geleceği hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladı. Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Marzin: "ISH, müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşıladı ve iklimin korunması ve tedarik güvenliği gibi zamanımızın zorluklarını karşılamak için tam zamanında yapıldı. Sektör somut bir performans sergiledi. Sektör, mevcut siyasi gereksinimler için somut çözümler sundu, böylece en güçlü ziyaretçi grubu olan tesisat camiası da bundan faydalandı."

ISH'nin yüksek sosyo-politik önemi, önde gelen siyasi temsilcilerin ilgisiyle vurgulanmıştır. Ticaret fuarının açılışında, Almanya Federal Konut, Şehircilik ve İnşaat Bakanı Klara Geywitz, ısıtma geçiş sürecinde mantıklı geçiş dönemleri, sosyal destek ve teknolojiye açıklık için duyarlı olunmasını istedi. Hessen Federal Devleti Başbakanı Boris Rhein ve Hessen Ekonomi Bakanı Tarek Al-Wazir de katılımcı sektörel kuruluşlarla pazara hazır çözümleri tartışma fırsatı buldu. Frankfurt Şehir Meclisi Üyesi ve Messe Frankfurt Denetleme Kurulu Başkanı Stephanie Wüst de ISH'yi ziyaret etme fırsatını kaçırmadı.

Sosyal tartışmaların odağında sektörün öne çıkan sorunları

54 ülkeden 2.025 katılımcı kuruluş, Frankfurt fuar alanının tümünü doldurdu ve ısıtma pazarı, iklimlendirme ve havalandırma teknolojisi, akıllı ev ve bina otomasyonu ile modern ve sürdürülebilir banyo tasarımı ile yenilikçi kurulum teknolojisi alanındaki en son gelişmeleri gösterdi. Enerji geçişinin önemli bir bileşeni olarak ısı pompaları, enerji kaynağı olarak odun ve alternatif depolama biçimleri özel bir öneme sahipti. Diğer ilgi konuları, sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme ticaretindeki vasıflı işçi eksikliği, yaşlılar ve bakıma muhtaç olanlar için uygun banyolar gerektiren demografik değişimdi. Pandemi sonrasında önemi artan yenilikçi havalandırma sistemleri ve temassız armatürler ile banyo sektöründe malzeme ve kaynak tasarrufuna yönelik yeni fikirler gündemdeydi. Fuarın kapsamlı etkinlik programında en önemli trendler uzmanlar tarafından sunuldu ve tartışıldı.

Yüzde 44'ü yurt dışından olmak üzere yaklaşık 154.000 ziyaretçi fuar salonlarını ziyaret etti. Almanya'nın ardından en çok ziyaretçi çeken ülkeler arasında Hollanda, İtalya, Fransa, İsviçre, Belçika, Çin, İngiltere, Polonya, Avusturya ve Türkiye yer aldı. Memnuniyet seviyesinin yüksek olması seyahatlerinin zahmete değdiğini gösteriyor. Messe Frankfurt anketine göre, ziyaretçilerin yüzde 94'ü ticaret fuarı ziyaret hedeflerine ulaştığını söyledi ve yüzde 96'sı fuar yelpazesinden memnun kaldığını belirtti. Ziyaretçilerin yüzde 52'si sektördeki ekonomik durumun iyileşmesini bekliyor.

ISH 2023, 30 Nisan 2023'e kadar açık olan Dijital Platformu ile tamamlanmaktadır. Burada, diğer içeriklerin yanı sıra, destekleyici programdaki oturumların kayıtları talep üzerine mevcuttur. ISH “Digital Extension”, fuarın sonuna kadar 106.932 kişi tarafından takip edildi.

Bir sonraki ISH Frankfurt Fuarı, 17 - 21 Mart 2025 tarihleri arasında gerçekleşecek.


Etiketler