Header Reklam

Fosil Yakıtların Aşamalı Olarak Kaldırılabilmesine Giden Yolu Sürdürülebilir Isıtma ve Soğutma Açacak

17 Eylül 2020 Dergi: Ekim-2020
Fosil Yakıtların Aşamalı Olarak Kaldırılabilmesine Giden Yolu Sürdürülebilir Isıtma ve Soğutma Açacak

EPEE, 2030 yılına kadar revize edilmiş sera gazı emisyon azaltma hedefinin en az %55 olmasını memnuniyet verici buldu. Isıtma ve soğutmanın bu hedefe ulaşılmasında önemli bir rolü var.

Avrupa ısıtma ve soğutma endüstrisini temsil eden EPEE, 2050’de karbon nötrlüğüne yönelik önemli bir kilometre taşı olarak Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklanan; 2030 yılına kadar revize edilmiş sera gazı emisyon azaltma hedefinin en az %55 olmasını memnuniyet verici buldu. Avrupa’daki toplam sera gazı emisyonlarının %40’ından sorumlu olan ısıtma ve soğutmanın bu hedefe ulaşılmasında önemli bir rolü var.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen 16 Eylül’de yaptığı Birliğin Durumu Konuşmasında “Yemek yeme ve ısınma şeklimizi değiştirmeliyiz” dedi. EPEE Genel Müdürü Andrea Voigt ise “#NextGenerationEU aracılığıyla Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan sistematik modernizasyon ve destek için sabırsızlanıyoruz. Yiyecek ve ilaçlar, binalarımızda termal konfor ve sağlık, esenlik için bu teknolojilerin geniş çapta hayata geçmesi, sürdürülebilir bir soğuk zincir elde edebilmenin anahtarı olacak” dedi.

Fosil yakıtlar, Avrupa’da ısıtma ve soğutma için kullanılan nihai enerjinin hâlâ yaklaşık %80’ini karşılamakta ve AB’nin toplam sera gazı emisyonlarının %70’ten fazlasının sorumlusu olmaktadır. Sürdürülebilir ısıtma ve soğutma; soğutmadan atık ısı geri kazanımı, ısıtma ve soğutmanın enerji açısından verimli elektrifikasyonu yoluyla ısıtma için kullanılan enerjinin azaltılması, karbondan arındırılmış yenilenebilir enerjilerin geniş bir şekilde kullanımı için şebekeye esneklik sağlanması, fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Voigt, “Yenileme Dalgası, Enerji Sistemi Entegrasyon Stratejisi ve Yenilenebilir Enerjiler Direktifi ile Enerji Verimliliği Direktifi gibi iklim ve enerji mevzuatının gözden geçirilmesi, sürdürülebilir ısıtma ve soğutmaya giden yolu açmak için büyük fırsatlar sağlayacak. Buna paralel olarak, sadece sera gazı emisyon azaltma hedefini artırarak değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği hedeflerini de buna göre revize ederek bu yoldaki azmi sürdürmek önemlidir” dedi.

#CountOnCooling: Sürdürülebilir soğutmanın AB’nin enerji ve iklim hedeflerine ulaşmadaki katkısı hakkında daha fazla bilgi için: www.countoncooling.eu Slider Altına