Header Reklam

Flӓkt Woods ve Teknoklima’dan Dev İşbirliği

05 Ocak 2016 Dergi: Ocak-2016
Flӓkt Woods ve Teknoklima’dan Dev İşbirliği

Samsung Sistem Klimaları Türkiye Distribütörü Teknoklima, dünyanın önde gelen İsveçli klima cihazları imalatçısı Flӓkt Woods ile 7 Aralık 2015 tarihinde klima santrali üretim anlaşması imzaladı. Teknoklima Genel Müdürü Uğur Darcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İsveç’in köklü ve dünyaca bilinen markası Flӓkt Woods, Türkiye’de yaptığı iki yıllık araştırma sonucunda, Eurovent belgesi ile yüksek standartlı ürün ve üretim kalitesi nedeniyle Teknoklima’nın Boreas marka klima santralini seçti. Flӓkt Woods CEO’su, teknik kadrosu ile beraber Türkiye’ye birkaç kez ziyarette bulundu ve kendilerini fabrikamızda ağırladık. Teknoklima’nın ür-ge ve ar-ge çalışmaları hakkında onları bilgilendirdik. Boreas’ın detaylı incelemesi yapıldı ve yıllık 400 milyon Euroluk satış hacmine sahip dev klima santral imalatçısı Flӓkt Woods ile üretim anlaşması imzaladık. Bu anlaşma ile Teknoklima olarak dünyaya teknoloji ihraç etmeye başlıyoruz. Bu anlaşma kapsamında Beylikdüzü Kıraç’ta yer alan fabrikamızda üretimini yaptığımız Eurovent TB1/L1/T2/D1/F9 sınıfı Boreas marka klima santralleri, Flӓkt Woods markası ve ismi altında dünyaya açılacak. İsveç’in ünlü klima üreticisi Flӓkt Woods bu ürünlerin Avrupa, Kuzey Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ülkelerine satışını gerçekleştirecek” dedi.

Ocak ayı içinde Flӓkt Woods yönetim ve fabrika ekibinin Türkiye’ye tekrar geleceğinin sinyallerini veren Darcan, “Bu işbirliğimizin lansmanını Ocak ayı içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Daha sonra hızlı bir şekilde ürünün pazara entegrasyonunu sağlayacağız. Flӓkt Woods ar-ge ve satış grupları için ürün eğitimlerini gerçekleştireceğiz. Özellikle 2016 Ocak ayından itibaren üç yıllık bir plan içerisinde ürünün pazarlama, satış ve üretimine dönük çalışmalar da dahil olmak üzere programlanmasını gerçekleştireceğiz. Çünkü Flӓkt Woods özellikle Avrupa ve Ortadoğu’da pazarlama ve fuar faaliyetlerini etkin bir biçimde yürütüyor. Tüm bu pazarlama faaliyetlerinin içine Boreas’ın da işlenmesi büyük bir fark yaratacak” diye konuştu.

“Flӓkt Woods ile olan ilişkimize sadece klima santrali odaklı bakmıyoruz”

Boreas’ın Flӓkt Woods ile Avrupa, Kuzey Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu pazarında yerini alacağını ifade eden Darcan şunları söyledi: “Boreas klima santrali, sınırlı sayıda Avrupalı imalatçının sahip olduğu üst seviye Eurovent ve Hijyen belgesi alarak uluslararası akredite koşullarını tamamlamasının ardından pek çok üreticinin dikkatini çekti. 20 yıllık distribütörlük deneyimimizi üretime yönlendirerek Flӓkt Woods ile yaptığımız üretim anlaşması kapsamında Boreas klima santralinin Avrupa, Kuzey Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu pazarı için üretimini gerçekleştireceğiz.”

Flӓkt Woods’un sadece klima santrali üretimi yapmadığını belirten Darcan, “Flӓkt Woods, cirosunun % 25-27’sini klima santrali üretimine ayırıyor. Bunun dışında ısı geri kazanım cihazları, paket üniteleri, chilled beam uygulamaları var. Teknoloji transferi ile bu ürünlerin de burada üretilmesi ve çeşitlendirilmesi için çalışacağız. Çünkü Flӓkt Woods ile olan ilişkimize sadece klima santrali odaklı bakmıyoruz. Buna örnek olarak, Türkiye için potansiyel olan yüzme havuzu nem alma klima cihazları üretimine başladık. Türkiye standartlarının üstünde bir ar-ge yatırımıyla bu üretimi gerçekleştirdik. Flӓkt Woods, bu ürünümüzü de gördü. Hem kendi üretim grubunda olmadığı hem de Avrupa pazarında yoğun talep gören bir ürün olduğu için bu ürüne de talip oldu. Bu konu üzerinde de ciddi bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Klima santrali üretimi konusunda yaptığımız anlaşma, ilişkimizin başlangıcı. Kısa vadede artacak ürün çeşitliliğimiz ile mühendislik bilgi ve birikimimizin birleşmesi sayesinde ilişkimiz uzun soluklu olacaktır” dedi.

Boreas’ın klima santral tasarımında bir ilk olduğunu sözlerine ekleyen Darcan, “Boreas, mevcut yerli ve yabancı klima santralleri ile kıyaslandığında üst seviye bir ürün. Bununla birlikte Boreas, sektörde kompozit malzeme kullanılan ilk tasarım ve uygulama olduğu için bir adım öne çıkıyor. 2013 yılı içerisinde oluşturduğumuz 8 kişilik ar-ge ekibimiz tarafından bir yıllık çalışma ile tasarlanan ve Ocak 2014 itibarıyla pazardaki yerini alan Boreas, Eurovent ve Hijyen belgeleri ile uluslararası alanda güven inşa ederek pek çok farklı alanda ilklere imza atıyor ve yüzde 100 yerli üretimle iç ve dış pazarlarda yoğun ilgi görüyor” açıklamasını yaptı.Slider Altına