FIDIC, Uyuşmazlıklara Çözüm Sağlayacak Hakemlerini Artırmak için DRBF ile Anlaşma İmzaladı

21 Kasım 2020 Dergi:

FIDIC'in yeni kurulan sertifikasyon kuruluşu FIDIC Credentialing Limited (FCL), uyuşmazlığı sağlayan yetenekli ve deneyimli anlaşmazlık hakemlerinin sayısını artırmak amacıyla, FCL'nin hakemlik programını yapılandırmak üzere Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Vakfı (DRBF) ile büyük bir anlaşma imzaladı. FIDIC Sözleşmeleri kapsamında tarafların haklarını koruyacak çözümleri geliştirme, hakkaniyetli hakemlik yapabilme olanaklarını genişletmek isteyen FIDIC’in DRBF ile yaptığı anlaşmanın hükümlerine göre; DRBF, yeni hakem değerlendirme programı için yeni kurulan FIDIC Credentialing Limited’in programı belirleyecek ve tetkikleri yapacak komitelerinde görev almak üzere anlaşmazlık kurulu uzmanlarını atayacak. FIDIC Başkanının Listesinde yer alacak onaylı hakemler için sürekli bir mesleki gelişim eğitim programı sağlayacak.
FIDIC CEO'su Dr. Nelson Ogunshakin konuya ilişkin şunları söyledi: “DRBF ile çalışmaktan çok memnunuz. Uyuşmazlık kurulları, projelerin başarılı bir şekilde teslim edilmesinde, çok sayıda ihtilafın önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. FIDIC 2017 edisyonunda ihtilaf kurullarının geliştirilmiş rolü, dünya çapındaki projelerde görev alabilecek, çok daha yetenekli ve deneyimli uyuşmazlık kurulu uygulayıcılarını gerektirecektir. Bu amaca ulaşmak için, hedefimiz hakemler için yeni bir değerlendirme programı başlatmaktır. Yetkilendirme kuruluşumuz FCL Limited bünyesindeki hakemler için bir değerlendirme programı sunmaları konusunda DRBF ile ortak çalışmayı dört gözle bekliyoruz."
Bu yeni anlaşma hakkında yorum yapan DRBF başkanı Andrew Griffiths şunları söyledi: "FIDIC'in, yeni yetkilendirme organı FCL'nin gerekli materyallerini hazırlamak ve FCL'nin bir sonraki aşamada, anlaşmazlık kurulu üyeleri olarak hareket etme kabiliyetlerini geliştirecek potansiyel adaylara ilişkin değerlendirmesini sunmak üzere gelecek iki-üç yıl boyunca DRBF'yi görevlendirdiği bir mutabakat anlaşması imzalamalarından memnuniyet duyuyorum. Bunun çok daha geniş bir ihtilaf kurulu belirlenebilmesi için çok daha fazla fırsat yaratacağını tahmin ediyoruz ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda FIDIC ile çalışmaya oldukça istekliyiz."


Etiketler