FIDIC 2017 Yeni Sözleşmeler Seti'nin Resmi Lansmanı Yapıldı

17 Ara 2017

Fidic New Contracts Suite

Londra’da, 05-06 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlenen FIDIC Uluslararası Konferansı’nda, kapsamı genişletilen“Taahhüt Koşulları” ele alındı.

Etkinliğin ana teması, FIDIC Taahhüt Sözleşmeleri Paketi'nin (Kırmızı, Sarı, Gümüş Kitaplar) yeni 2017 versiyonunun sektöre tanıtılması oldu. FIDIC temsilcileri, 1999 versiyonundan 2017 versiyonuna kadar yapılan değişikliklerin çoğunun temel amacının sözleşme koşullarının yorumlanmasına ilişkin anlaşmazlık riskini azaltmak için kullanıcılara standart formlarda daha fazla açıklık ve kesinlik kazandırmak olduğunu belirtti. FIDIC, bu hedefi gerçekleştirmek için standart sözleşme formlarını daha kuralcı hale getiriyor ve sözleşmede taraflar, mühendisin performansı sırasında tam olarak ne beklendiğini ortaya koyan adım adım proje yönetim prosedürlerinin yanı sıra çeşitli kabul koşullarını tanımlanıyor. FIDIC Sözleşmeler Paketi, 2017 versiyonu kapsamında yaklaşık %50 oranında genişledi.

EIC (Avrupalı Uluslararası Müteahhitler Birliği) üyesi konuşmacılar, FIDIC formlarıyla ilgili deneyimlerini paylaştı.

FIDIC'in dengeli bir risk paylaşım felsefesinin geliştirilmesine ilişkin 60 yıllık uzun geçmişini kabul eden EIC üyesi konuşmacılar, FIDIC formlarının kullanılmadığı projelerde bile taraflar arasındaki müzakereler için bir temel oluşturduğunu söyledi. Bununla birlikte, EIC uzmanları, 2017 genişletilmiş versiyonunda, kontrat yönetiminin karmaşıklığındaki artışın, muhtemelen her iki tarafın taleplerini artırabileceği ve daha fazla anlaşmazlığa yol açabileceği, çok miktarda evrak işleri getirebileceği endişelerini de dile getirdi.

FIDIC "Altın İlkeler" ve yeni "Zümrüt Kitap"

EIC, 2018 yılı boyunca EIC Yüklenici Kılavuzlarını FIDIC formlarına güncellemeye başlayacak ve alt yapı için yeni FIDIC "Zümrüt Kitap" ve yeni FIDC "Altın İlkeler"in yapıcı yönde değerlendirmesine katkı sağlayacak.

Etkinlikte Yapılan EIC Sunumları:

http://www.eic-federation.eu/media/uploads/newsletter/eic-fidic-london.pdf?utm_campaign=EIC+Newsletter+December+2017&utm_medium=mail&utm_source=newsletter_86


Etiketler