Header Reklam
Header Reklam

Eurovent Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Atasoy, Eurovent Ekibinin Sorularını Yanıtladı

29 Ağustos 2022
Eurovent Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Atasoy, Eurovent Ekibinin Sorularını Yanıtladı

Eurovent Yönetim Kurulu Üyesi, AiolosAir Genel Müdürü Ozan Atasoy, 2021'den beri Eurovent Yönetim Kurulu'nda yer alıyor. Eurovent “Yönetim Kurulu Perspektifi” serisinde, Türk HVACR sektörünün beklentileri ve pazarları hakkında görüşlerini aktarıyor.

Ozan Atasoy, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği ve MBA derecesi ile mezun olup Türk HVACR sektöründe 25 yılı aşkın deneyime sahiptir. Aynı zamanda Eurovent Üye Derneği olan Türkiye İklimlendirme ve Soğutma Sanayicileri Derneği’nin (İSKİD) önceki Başkanlarındandır. Atasoy, “Yönetim Kurulu Perspektifi” serisi için Eurovent Ekibi'nin kendisine Türk HVACR sektörü ve Eurovent'e katılımı hakkında sorularını yanıtladı.

Eurovent'e dahil olduğunuzdan beri, sizce Eurovent’in en büyük başarısı ne oldu ve sizce hangi konuların ele alınması gerekiyor?

2021'de Eurovent'e ilk katıldığımda dünya COVID-19 pandemisinden geçiyordu. İlk başta, çok sayıda Avrupalı ​​HVAC üreticisini temsil eden bu derneğin, bu kadar zor zamanlarda faaliyetlerini nasıl sürdürebildiğini merak ediyordum. Bununla birlikte, derneğin oluşturduğu profesyonellerin, operasyonu sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde yürütmek için kendilerini nasıl adadıklarını gördüm. Tabii ki, Eurovent altyapısının dijitalleştirilmesi bu süre zarfında çok yardımcı oldu.

Avrupa merkezli bir dernek olarak Eurovent'in rolü, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji verimliliği, küresel ısınma ve insan yaşamını ve doğayı etkileyen ilgili konularda farkındalığı artırmak için üyeler arasında işbirliğini sağlamaktır. HVAC sektöründe yeni, ilgili yönetmeliklere uymakla yükümlüyüz. Eurovent, üyelerinin bu dönüşüme hazırlıklarını desteklemektedir.

Türkiye pazarında HVAC sektörünün mevcut durumu ve geleceğe yönelik beklentileri nelerdir?

Türkiye'de iklimlendirme sektörü son 20 yılda çok gelişti. Türkiye, yönetmeliklerini EN standartlarına uygun hale getirmeye başladıktan sonra, Türk üreticiler ürün standartlarını buna göre benimsediler. Buna paralel olarak birçok Avrupalı ​​firma Türk iklimlendirme firmaları ile işbirliği yapmaya başladı ve bunların bir kısmı Türkiye'ye doğrudan yatırım yapmaktadır. Türk HVAC üreticileri, Avrupa HVAC şirketleri için güvenilir ortaklar haline geldi ve her iki taraf da artan ticaret ve ortaklık avantajına sahip oldu.

Türkiye'nin stratejik yol haritasına göre, Türk İklimlendirme derneklerinin rehberliğinde HVAC üreticileri, Bina Bilgi Yönetimi (BIM), F-Gaz düzenlemeleri ve Ecodesign düzenlemelerine hazırlık çalışmalarını artırdı. HVAC işini sürdürmek için yeni tasarımlara ve ürünlere büyük ölçüde ihtiyaç var. Türkiye'de enerji verimli ürünlere yönelik farkındalık fazlasıyla artmış olsa da daha kat etmemiz gereken çok yol var. Türkiye'de yeni Ecodesign yönetmeliklerinin kabulüne paralel olarak şirketler yeni çevre dostu ürünleri piyasaya sürmeye başladılar. Bu, yenilikler de yeni kapılar açacak.