Header Reklam
Header Reklam

Eurovent Yeni Ürün Grubu "Rooftop Üniteleri"ni Pazara Takdim Etti

28 Haziran 2020 Dergi: Temmuz-2020
Eurovent Yeni Ürün Grubu

Eurovent, bu ürün alanında aktif olan üyelerin talebi üzerine yeni bir “Rooftop Üniteler” (PG-RT) Ürün Grubunu programına aldı. Kısa vadede Rooftop Ürün Grubu, 2020 sonuna kadar başlaması beklenen 2016/2281 sayılı Tüzüğün revizyonu ve rooftop üniteleri sektörünün ve teknolojilerinin değerlendirilmesine odaklanacak.
Rooftop üniteler, evaporatör, kompresör ve kondenserin tek bir pakete entegre edildiği, elektrikli bir kompresör tarafından çalıştırılan havadan havaya klima veya ısı pompalarıdır. Avrupa'da, özellikle İspanya, Fransa, İtalya ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan olgun bir teknolojidir.
Rooftop üniteleri, hava ısıtma ürünleri, soğutma ürünleri, yüksek sıcaklık proses soğutucuları ve fan coil üniteleri için Ecodesign gerekliliklerine ilişkin 2016/2281 sayılı Yönetmelik kapsamındadır. (AB) 2016/2281'in revizyon sürecinin 2020'nin sonuna kadar başlaması bekleniyor. Revizyon yaklaşımı ile Eurovent üyeleri rooftop üniteleri için özel bir Ürün Grubu oluşturulmasını talep etti.
Eurovent Genel Sekreter Yardımcısı Francesco Scuderi şunları söyledi: "Eurovent'in Genel Kurul tarafından onaylanan 2020 eylem planının bir parçası, Ürün Grupları kapsamındaki boşlukları korumak, yeniden etkinleştirmek ve doldurmaktır. Yeni kurulan Ürün Grubu Rooftop Üniteleri, mevcut aralığı tamamlamayı amaçlamaktadır. Eurovent üyelerinin Birlik içindeki bu özel imalat alanında daha aktif olmaları için imkanlar yaratmaktayız. Yönetmeliğin revizyon sürecine eşlik etmek ve grup içinde diğer geliştirici faaliyetlerde bulunabilmek için üyelerimizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz."
İlk toplantı, Başkan ve Başkan Yardımcısının seçileceği 23 Eylül 2020 Çarşamba günü yapılacak ve faaliyetlerin kapsamı, zaman çizelgesi tanımlanacak. Sekreterya Francesco Scuderi tarafından sağlanacak. Eurovent’in yeni Ürün Grubu "Rooftop Üniteler"e katılmakla ilgilenenler, secretariat@eurovent.eu adresine e-posta göndererek Eurovent Sekreterliği ile iletişime geçebilir.