Header Reklam
Header Reklam

Eurovent ve Eurovent Ortadoğu Daha İyi İç Hava Kalitesi İçin Kampanya Başlattı

28 Nisan 2017
Eurovent ve Eurovent Ortadoğu Daha İyi İç Hava Kalitesi İçin Kampanya Başlattı

Eurovent Derneği ve Eurovent Middle East üyeleri İç Hava Kalitesi (IAQ) hakkında geniş çaplı, etkileşimli, açık kaynaklı bir kampanyayla farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Avrupa'da ve Ortadoğu'da ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) üreticilerinin ortak girişimi ile, sağlıklı bir iç ortam havası sağlanması için, Eurovent Derneği (Brüksel) ve Eurovent Orta Doğu (Dubai) resmi olarak #IAQmatters başlıklı bir kampanya başlattığını, düzenlenen on-line basın toplantısıyla duyurdu.

#IAQmatters projesi, Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) İç Ortam İklim ve Yapı Fiziği Bölümü'nden Prof. Geo Clausen gibi önde gelen uzmanlarla yakın işbirliği içinde geliştirildi. Kampanyanın yöneticilerinden birisi de REHVA Başkanı Prof. Stefano Cognati’dir.

Kampanya organizatörlerine göre #IAQmatters uzun vadeli bir girişim. 2017, 2018 ve sonrasında başlatılacak çok sayıda önlem ve öneriyi içeren bir programa sahip. www.IAQmatters.org portalı, çeşitli kampanya unsurlarını ve sosyal medya faaliyetlerini birbirine bağlayan kampanyanın merkezi merkezini oluşturacak. #IAQmatters, sağlıklı bir iç ortam iklimi konusunda destek verecek her organizasyondan gelen katkıları memnuniyetle karşılayan, açık kaynaklı bir şekilde kurgulandı. Kampanya coğrafi olarak, Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsıyor. İç ortam hava kirliliğinden etkilenen bu iki bölge arasında işbirliği sağlayacak.

Kampanyaya ilişkin Eurovent Derneği Başkanı ve Kampanya Yöneticisi Alex Rasmussen “Amacımız, İç Ortam Hava Kalitesini akademik alandan, artan ilgisi vurgulanarak dinamik, etkileşimli ve güvenilir bir çerçeveye taşımak. Herkes bu konuda görüşlerini yansıtabilir, sağlıklı bir iç mekan iklimine önem veren ve somut çözümler sunan HVAC ekipmanı tedarikçileri ile bina sahiplerini IAQ'yu bir pazarlama aracı olarak kullananlardan ayrılabilir” dedi.

Eurovent Orta Doğu Başkan Vekili ve Kampanya Yöneticisi Matthias Kasprowicz de; “Binaları inşa etmemizin temel nedeni, iyi bir iç ortam sağlamak. Sayısız çalışmanın kanıtladığı gibi kötü iç ortam iklimi, sizin ve çocuğunuzun sağlığı, iş verimliliği, çalışma performansı ve konforu gibi konularda olumsuz etkilere neden olabilir. Avrupa'ya ve Ortadoğu'ya baktığımızda, İç Hava Kalitesiyle ilgili bilgi ve çözümler üretmek için yüksek bir gereklilik görüyoruz. Ortadoğu'da günlük hayatımda, çocuklarım hava kirliliği içinde yaşıyorken, bir şeylerin yapılması gerektiği apaçık ortada. #IAQmatters kampanyamızın zaman içinde değişen tutumlara katkıda bulunabileceğini umuyoruz” dedi.

İlgilenen kuruluşlar www.IAQmatters.org adresindeki formu doldurarak #IAQmatters kampanyasının bir 'destekçisi' olabilir. Herkes, düşüncelerini yes@IAQmatters.org veya Twitter üzerinden paylaşabilir. Portalda ayrıca, indirilebilen ve her türlü basılı ve çevrimiçi amaçlı kullanılabilen yaklaşık 100 farklı kampanya görseli (ve materyali) bulunuyor.