Header Reklam
Header Reklam

Eurovent Market Intelligence, yeni yıllık verilerini açıkladı

17 Şubat 2019 Dergi: Şubat-2019

Eurovent Market Intelligence (EMI), 4 Ocak 2019 tarihinde, 1994 yılından bu yana ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri (HVAC) sektörünün Avrupa piyasasına ilişkin bilgilerini sanayicilerle paylaşmak üzere, yeni yıllık verilerini açıkladı. 15 farklı ürüne dağılmış 300’ü aşkın imalatçı ve sıkça yüzde 80 üzerine çıkan piyasa temsil oranıyla, Eurovent’in istatistik departmanı, ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri piyasasına yönelik verilerin toplanmasında vazgeçilmez bir referans isim halini aldı. 2019 yılı için müjdelenen yenilikler arasında, öncelikle, buzlu sulu soğutma grupları üzerine daha sofistike yeni bir segment ile tanışıyoruz. Böylece, veri toplama formatı, F-Gas düzenlemesini takiben piyasanın yönelimlerinin daha iyi ölçülmesi amacıyla, yeni soğutucu tiplerine uyarlandı. EMI, ayrıca yerleşik kompresör tipi ve popüler teknolojiler (free cooling, multipipe sistemleri vb.) hakkında ayrıntılı bilgiler de sunuyor. Akışkan tipine göre ürün segmentlerinin daha ayrıntılı bir hal aldığı, ısı eşanjörleri (“cooler” tipi) için de aynı durum geçerli. Hava perdelerine gelince, yine daha fazla ayrıntı olacak, ancak bu defa, 2018 Eylül ayında Sevilla’daki Eurovent Zirvesinde imalatçıların talep ettiği şekilde, coğrafik bölgelere göre bir detaylı sunum gerçekleştirilecek. Başka bir yenilik; EMI, iç ve dış üniteler için veri toplayarak, küresel talebi sürekli olarak artmakta olan split ve VRF klimalar için kapsamını genişletiyor. Çinli, Koreli ve Japon üreticilerin çoğu, yüzde 90’ın üzerinde bir piyasa kapsama oranı vaat ederek konuya olan ilgilerini halihazırda ifade etti.

Son olarak, 2019 Mart ayında, EMI’nin verilerin analizinde bir adım daha atması bekleniyor; katılımcılar artık veri toplama sonuçlarını doğrudan, interaktif haritalar ve grafiklerle, özel bir   erişim yoluyla, çevrimiçi inceleyebilecek. Böylelikle, bir şirketin çalışanı olan katılımcı, nerede olursa olsun, birkaç tıklamayla kendi bilgisayarı veya tableti üzerinden, ilgili Avrupa  haritasını görüntüleyebilir ve üzerine tıklayarak bir ülkeye ilişkin ayrıntılı bilgilere erişim sağlayabilir. Konuyla ilgili EMI’nin yöneticisi Yannick Cotrelle şöyle diyor: “Eskiden, hiyerarşisine  bir piyasa raporu sunması gereken bir çalışan, bu görevi yerine getirmek için çok zaman kaybediyor, nihayetinde istenene uygun olmayan sabit bir model ile karşı karşıya kalıyordu.  Artık, tek yapması gereken sitemize bağlanmak ve sunmak istediği bilgilere uygun bir araştırma yapmak. Dünya haritaları ve grafikler otomatik olarak güncellendiği gibi, tek bir tıklama  ile ülkeler veya ürünler arasında geçiş yapmak ve bilgileri rahatlıkla görüntülemek mümkün.”

İstatistik bürosunun büyümesinden faydalanmaya devam edecek üreticiler tarafından heyecanla beklenen yenilikler. 2018’deki katılımcı sayısındaki yüzde 7’lik artışa paralel olarak, 2019   yılı da, bugün itibarı giderek artmakta olan EMI için umut vaat ediyor.