Header Reklam
Header Reklam

Eurovent İddialı Bir Yeşil Kurtarma Planı'nı Destekliyor

22 Mayıs 2020
Eurovent İddialı Bir Yeşil Kurtarma Planı'nı Destekliyor

Eurovent, AB'nin bina stokunun yenilenmesi, enerji sisteminin modernizasyonu ve dijitalleşmeye ve döngüsel ekonomiye yatırım yapmaya odaklanan iddialı bir AB yeşil kurtarma paketi çağrısında bulunuyor. Bir sonraki AB bütçesi, Avrupa ekonomisini yeniden başlatmak ve karbon-nötrlük yolunda ilerlemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.
COVID-19 krizi küresel ekonomik faaliyeti ciddi şekilde etkileyecek. Uluslararası Para Fonu, 2020'de gelişmiş ekonomilerde %6,1 daralma öngörüyor; bu, geçen yüzyıldaki en kötü ekonomik düşüştür. Krizden kurtulmak için halkın ve işletmelerin desteklenmesi için iddialı ve yaratıcı teşvik tedbirleri gerekmektedir. Avrupa Birliği ekonomiyi yeniden canlandırmak ve gelecekteki krizlere karşı dayanıklılık sağlamak amacıyla bir COVID-19 kurtarma paketi hazırlıyor.
Avrupa Komisyonu, Avrupa Yeşil Anlaşması ile “yeşil tutku” için küresel bir ölçüt belirlemiştir. Mevcut durgunluk, AB'nin karbondan arındırma hedeflerini öncelikler listesinde aşağı sıralara indirmemelidir. Aksine, karbon nötr ekonomiye geçiş, toparlanmanın da anahtarıdır. Şimdi temiz enerji geçişine yatırım yapmak, büyümeyi teşvik etmek, istihdam yaratmak ve Avrupa iş dünyasını küresel pazarlarda daha rekabetçi hale getirme zamanıdır.
Teşvik programı ekonominin iyileşmesi ve karbondan arındırma hedeflerini birleştirmelidir.
Eurovent bu nedenle AB, COVID-19 kurtarma paketinin ölçeği ve hedeflerini Avrupa Yeşil Anlaşması'nın hedefleriyle eşleştirmeye çağırıyor. Bina stoklarını yenilemek, enerji sistemini modernleştirmek, dijitalleşmeye ve döngüsel ekonomiye yatırım yapmak; bugün ekonomiyi güçlendiren ve yarın rekabetçi, sorumlu ve esnek bir “Tek Pazar”ın temelini oluşturan bir kazan-kazan stratejisidir.
Eurovent Başkanı Naci Şahin, “Isıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sektörü COVID-19’un neden olduğu resesyondan kaçamadı. Avrupa Yeşil Anlaşması ile uyumlu, iddialı bir teşvik programı, iki kuşu tek bir yem ile besleyecektir: ekonominin acil krizden kurtulmasına yardımcı olurken, uzun vadede sektörümüzün, ekonominin geleceğindeki potansiyelini ortaya koyacaktır” dedi.
15 Mayıs'ta Avrupa Parlamentosu, AB bütçesi için yeni öz kaynaklar da dahil olmak üzere AB'nin iklim tarafsızlığı hedeflerini destekleyen projelere yönlendirilecek olan 2tn EUR'luk bir kurtarma fonu çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu'nun, 27 Mayıs'ta Konsey tarafından onaylanması gereken Kurtarma Planını sunması bekleniyor. Komisyon ve Konsey, Avrupa Parlamentosu'nun çağrısını ve onu destekleyen yeşil kurtarma ittifakını dikkate almalı ve yenilenmiş yeşil eylemi başlatmak için bu tarihi fırsatı değerlendirmelidir.