Header Reklam
Header Reklam

Eurovent Hava Filtreleri ile İlgili İki Tavsiye Belgesi Yayınladı

28 Ocak 2023 Dergi: Şubat-2023
Eurovent Hava Filtreleri ile İlgili İki Tavsiye Belgesi Yayınladı

Eurovent Ürün Grubu Hava Filtreleri (PG-FIL) Ürün Grubu, ekotasarım bağlamında genel havalandırma amaçları için hava filtrelerinin enerji tüketimi değerlendirmesi 4/24  ve NRVU'larda (Non-Residential Ventilation Unit) genel havalandırma için hava filtrelerinin enerji tüketimi değerlendirmesi 4/25 yeni tavsiye belgelerini yayınladı.

Tavsiye 4/24'ün amacı, geniş hava akış hızı aralığını, gerçek filtre boyutlarını, gerçek çalışma süresi ve gerçek fan verimliliğini, filtre değişimine yaklaşımı (koşul bazlı ve zamana dayalı yöntem) dikkate alarak,  gerçek çalışma koşullarında genel havalandırma için hava filtrelerinin enerji tüketimini tahmin etmek için genel bir metodoloji sağlamaktır. Belge, Eurovent 4/21'de tanımlanan metodoloji üzerine inşa edilmiştir ve ISO 16890 sınıflandırmasının yanı sıra test yöntemlerini de uygulamaktadır. Tavsiye 4/24, Eurovent 4/21 ve Eurovent 4/25 ile birlikte, hava filtrelerinin enerji tüketimi ve enerji verimliliğinin değerlendirilmesi için bir dizi Eurovent belgesi oluşturur.

İlgili Tavsiyelerin kapsamı arasındaki farklar şunlardır:

Eurovent 4/21, sertifikasyon programı için temel olarak standart referans koşullarında enerji derecelendirmesi ve filtre performansı karşılaştırması için entegre bir öneridir.

Eurovent 4/25, revize edilmiş Yönetmelik (AB) 1253/2014'te hava filtrelerinin enerji tüketiminin tutarlı bir değerlendirmesini önermek için bu tavsiyenin basitleştirilmiş bir versiyonudur.

Eurovent PG-FIL Başkanı Marc Schmidt konuya ilişkin şunları söyledi: "Eurovent Hava Filtreleri Ürün Grubu’nun mükemmel bir ekip çalışmasıyla, kanıtlanmış Tavsiye 4/21 yeni gereksinimlere ve yönlere uyarlandı. Hava filtrelerinin enerji tüketimini değerlendirmeye yönelik bu Eurovent Tavsiyelerinin, HVAC endüstrisinde faydalı kılavuz ilkeler olacağından ve yaygın olarak kullanılacağından eminim. Eurovent PG-FIL Başkanı olarak, gelişimlerine katkıda bulunan tüm üyelere şükranlarımı sunmak istiyorum.”

Tavsiyeler, havalandırma sistemleriyle uğraşan tüm HVAC uzmanlarına, özellikle tasarımcılara, tesis yöneticilerine ve hava filtreleri içeren ekipman üreticilerine yöneliktir. Belgeler Eurovent tarafından yayınlandı ve EMEA pazarında faaliyet gösteren bu ürünlerin üreticilerinin büyük çoğunluğunu temsil eden Hava Filtreleri (PG-FIL) Ürün Grubunun katılımcıları tarafından ortak bir çabayla hazırlandı. Eurovent Document Library'den ücretsiz olarak indirilebilir.

https://eurovent.eu/?q=content/eurovent-424-2023-energy-consumption-evaluation-air-filters-general-ventilation-purposes

https://eurovent.eu/?q=content/eurovent-425-2023-energy-consumption-evaluation-air-filters-general-ventilation-nrvus