Header Reklam
Header Reklam

Eurovent, Hava Filtre Verimliliği Standardının İkinci Versiyonunu Yayımladı

05 Aralık 2016
Eurovent, Hava Filtre Verimliliği Standardının İkinci Versiyonunu Yayımladı

Eurovent 4/21 (2016), ISO 16890 sınıflandırma ve test yöntemlerine geçişi sağlıyor. Eurovent derneği, yaygın olarak uygulanan Eurovent 4/21 kodunun ikinci versiyonunu yayımladı.

Bu ikinci versiyon, genel havalandırma amaçları için hava filtrelerinin enerji verimliliği değerlendirmesini tanımlıyor. Bir benzeri, Eurovent 4/21 (2016), yeni EN ISO 16890'ın sınıflandırma ve test yöntemlerini uygulamaktadır. İlk versiyon, Eurovent 4/21 (2014), uzun süredir kurulan EN 779 standardıyla ilgili olup, yeni ISO standardına doğru yeterli bir geçiş süresine izin vermek için 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli kalmaya devam edecek.

Eurovent 4/21 (2016) 'nın amacı, EN ISO 16890 dikkate alınarak, enerji tasarruflu çalıştırma açısından hava filtresi sınıflandırma yöntemini tanımlamaktır. Ayrıca, hava filtreleri kullanıcılarına filtre seçimi konusunda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Eurovent belgesinde verilen yöntem, standart test koşullarına sahip laboratuvar test verilerine dayanmaktadır. Eurovent 4/21 (2016) 'ya göre, hava filtrelerinin enerji tüketimi, hacim akış hızının, fan verimliliğinin, çalışma süresinin ve ortalama basınç düşüşünün bir fonksiyonu olarak belirlenebilir.

Artan enerji fiyatları ve CO2 emisyonlarını azaltma bağlamında, hava filtreleri ile ilgili enerji tüketimi konusu giderek artan bir ilgi görüyor. Avrupa'da 20'den fazla hava filtresi üreticisinin ev sahipliği yaptığı Eurovent Ürün Grubu Hava Filtreleri’nin Başkan Yardımcısı Dr. Thomas Caesar: “Hava filtreleri, Eurovent'de birkaç yıldır savunduğumuz daha iyi bir iç hava kalitesi sağlamak için de anahtardır. Eurovent 4/21'in ikinci versiyonu ile genel havalandırma için kullanılan hava filtrelerinin enerji verimliliği, özellikle partiküler maddelerin giderilmesinde, ISO'a uygun olarak test edilen ve sınıflandırılan, 16890 standartlar serisine dahil,  parçacık giderme verimliliklerine dayanılarak değerlendirilir.

2017 yılı boyunca, Eurovent Certita Sertifikasyonu tarafından bağımsız olarak test edilen hava filtreleri için 'Eurovent Sertifikalı Performans' programına katılanlar, Eurovent 4/21 (2016) 'yi kullanarak EN ISO 16890'a göre ürünlerini değerlendirecekler. Güncellenen 'Eurovent Sertifikalı Performans' enerji sınıfları ve değerleri Ocak 2018'den itibaren www.eurovent-certification.com'da yayınlanacak.