Header Reklam
Header Reklam

Eurovent Certita, Klima Santralleri için Yeni Hijyen Sertifikasını Sektöre Sundu

14 Nisan 2017 Dergi: Nisan-2017

Eurovent Certita Sertifikasyonu, klima santrallerinin maksimum hava kalitesini garanti altına alacak hijyenik opsiyon sertifikasını geliştirdi. Klima santrallerinin hijyenik belgelenmesi ile sağlıklı iç ortam iklimi için tüm binalara şartlandırılmış, arındırılmış hava sağlanacak.
İç hava kalitesi, havalandırma ve hava kalitesi, proses soğutma, gıda soğuk zinciri konularında Avrupa’nın önde gelen sertifikasyon kuruluşu Eurovent Certita Certification (ECC); konut, ticari ve endüstriyel uygulamalar için bağımsız ve güvenilir uzmanlık sunuyor. ECC, ISH Frankfurt fuarında düzenlediği basın toplantısıyla klima santralleri için yeni hijyenik opsiyon sertifikasını sektöre sundu. Bu opsiyon, klima santrallerinde kullanılan malzemelerin kalitesini, seçilen komponentlerin ve komponentlerin içinde bulundukları gövdenin bakım seviyesini kontrol ederek santralin hijyenik beklentisini garanti altına alıyor. Ticari yapılar, okullar, hastaneler, temiz odalar ve tüm yapılarda hava kalitesi kontrolü, günümüz yapı tasarımında anahtar roldedir. Klima santralleri, yapılardaki hava hareketinin en başında yer alır, en iyi iklim çözümünü sağlamak konusunda temel unsurdur. Günümüzde profesyoneller, karbon ayak izi azaltma hedeflerine uymak ve bina kodları ile ilgili yönetmeliklerin getirdiği kısıtlara uymak için, performans verilerine dayanan kesin hesaplamalar ve yeni zorluklarla karşı karşıya. Birkaç çevre etiketi, ticari binalar için iyi bir hava kalitesini savunurken, piyasadaki gerçekler çok farklı. Mevcut Hijyenik Standartlar, aslında, uygulandığı hastaneler ve farmasötik ortamlarla sınırlıdır. Bu yüzden ECC, klima santralleri için hijyenik opsiyon sertifikası geliştirdi. Onay sürecinde, son kullanıcı temsilcileri, üreticiler, teknik ve bilimsel uzmanlar ve ulusal otoriteler olmak üzere dört grup uzman yer aldı. Bu sertifika programı, hijyen standardına ilişkin 60 gerekliliği içeriyor. Bu gereklilikler; üretim, nakliye, materyaller (Avrupa Standartlarına uygun), bakım, gövde performansı, hava arıtımı (bileşenlerin düzenlenmesi ve performansları-filtreler, bataryalar, ısı geri kazanım sistemleri, fanlar, nemlendiriciler, nem alma cihazları ve susturucular) alanlarındadır. Mevcut hijyenik belgelendirme ile karşılaştırıldığında, yeni standartta her bir gereklilik miktarı belirlenir veya net bir şekilde tanımlanır. Yıllık denetimlerle bir üreticinin hijyenik santraller üretme kabiliyetini belgelenmektedir. Hijyenik seçenek ile sertifikalandıktan sonra, klima santrali, sınıflandırması sayesinde tanımlanmış farklı uygulamalar için uygun ilan edilecektir:

 

1 yıldız; ofisler, ticari yapılar, okullar, oteller
2 yıldız; hastaneler
3 yıldız; farmasötik uygulamalar, gıda proses, beyaz odalar

Bu yeni hijyenik belgelendirme ile klima santrali imalatçıları, ürünlerinin her türlü bina projeleri için güvenirliğini yükseltecek, cihazlarının performansları konusunda tereddütleri ortadan kaldıracaktır.