Header Reklam
Header Reklam

ESSİAD’dan İzmir’de Bir İlk: Soğutma Becerileri Yarışması

02 Mayıs 2017
ESSİAD’dan İzmir’de Bir İlk: Soğutma Becerileri Yarışması

Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme ve Soğutma Kümesi’ne yönelik faaliyetlerine yoğun olarak devam eden ESSİAD, yürüttüğü “Okuldan İşe Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği yarışmada İzmir’in başarılı teknik liselerini bir araya getirdi. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Aylin Gel, “ESSİAD’ın sektöre nitelikli personel yetiştirilmesi konusundaki hassasiyeti ile, öğrencilerin girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zekâ ve rekabet bilinçlerini geliştirmek, aynı zamanda ülkemizdeki meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılmasına, yaygınlaştırılmasına ve sektörel alanda tanınırlığına katkıda bulunmayı hedeflediklerini” belirtti.

Öğrenciler adına güzel amaçlar ile yola çıktık

Bu yarışmanın temel amacı, İzmir’de bulunan mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarındaki tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı öğrencilerinin; soğutma alanında proje hazırlama deneyimi edinmeleri, mesleki ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri mesleki bilgi ve becerileri mesleki alanları veya farklı alanlarda da kullanabilmeleridir. Geleceğin teknik insanı olma potansiyeline sahip öğrencilerimizin var olan yeteneklerinin geliştirilmesi ve keşfedilmesi hedefleniyor.

Teskon+Sodex Fuarı bünyesinde 20 Nisan’da ESSİAD standında düzenlenen yarışmada teknik okullardan katılan öğrenciler basit soğutma düzeneğini en hızlı ve en doğru şekilde kurmak için yarıştılar.  Türkiye’de soğutma ve iklimlendirme sektörünün önde gelen firmalarından Barlas Soğutma, Eneko Havalandırma, Karataş Soğutma, Aday İklimlendirme, Form Endüstri Tesisleri ve Rothenberger sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın jüri koltuğuna ise İskender Barlas, Mustafa E. Deryaaşan, Huriye Uğuz, Tayfun Aral, Ersin Karataş, Ahmet Tunca ve Ömer Barlas oturdu.

Yarışma, sosyal medyada canlı yayınlandı

ESSİAD’ın sosyal medya hesaplarından canlı olarak takip edilen yarışma, fuar katılımcıları ve ziyaretçilerine de oldukça heyecanlı dakikalar yaşattı. Her okuldan iki öğrencinin katıldığı yarışmada Bornova Seyit ŞanlıMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olurken, Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci ve Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda öğrencilerin hediyelerini ESSİAD Sayman Üyesi Can İşbilen verirken, okullarını temsilen katılan öğretmenlerin plaketini ESSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ebru Karakıran ve jüri üyelerinin teşekkür sertifikalarını ise ESSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray Korun verdi.