Header Reklam

EPEE: Sürdürülebilir Soğutma ve Sürdürülebilir Veri Merkezleri Geleceğin Doğal Kaynağıdır

21 Mayıs 2021
EPEE: Sürdürülebilir Soğutma ve Sürdürülebilir Veri Merkezleri Geleceğin Doğal Kaynağıdır

EPEE’nin 20 Mayıs 2021’deki etkileşimli Geleceğin Doğal Kaynağı başlığını taşıyan web seminerinde; “veri ihtiyaçlarımızın enerji ve soğutma alanındaki inovasyonları nasıl şekillendiriyor” sorusuna yanıt arandı, sürdürülebilir veri merkezleri söz konusu olduğunda bilmemiz gerekenlere ışık tuttu.
Avrupa'daki ısıtma ve soğutma endüstrisini temsil eden Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE), Count On Cooling web semineri serisinin bir parçası olarak, veri merkezlerinde sürdürülebilir soğutmanın rolünü vurgulamak için bir etkinlik düzenledi.
Web semineri yalnızca veri açısından zenginleşecek geleceğimizde sürdürülebilir soğutmanın nasıl sağlanacağını değil, aynı zamanda veri merkezi operatörlerinin ve AB'nin sürdürülebilir veri merkezlerini nasıl etkinleştireceğini de mercek altına aldı.
Web seminerine farklı disiplinlerden uzman konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğin moderatörü ve EPEE’nin Genel Direktörü Andrea Voigt, tartışmayı başlattı ve veri merkezlerinde sürdürülebilir soğutma ihtiyacının altını çizdi:
“Soğutma işleminin verimliliği, soğutma ekipmanının çok ötesine geçen birçok farklı faktöre bağlıdır. Çok önemli bir husus, ısınma için enerji talebini düşük maliyetli bir şekilde azaltmak için büyük bir potansiyel sunan atık ısının kullanılmasıdır.
2050 yılına kadar net sıfır emisyona geçerken, enerji verimliliği, yenilenebilir kaynaklar ve elektrifikasyon çok önemli bir rol oynayacak. Bu bağlamda veri merkezleri, enerji sistemi entegrasyonu için harika bir örnektir. Aslında, veri merkezleri, ortadan kaldırılması gereken ısıya dönüştürülen elektriği tüketir. Bunun için soğumaya ihtiyacımız var.”
AB perspektifini yansıtan, Avrupa Komisyonu'nun Ortak Araştırma Merkezi ile Enerji Verimliliği konusunda Kıdemli Uzman olan Paolo Bertoldi, veri merkezleri için enerji verimliliği ve uygun maliyetli enerji tasarrufu fırsatları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan AB Veri Merkezi Davranış Kuralları'nı anlattı.
Total Data Center Solutions'dan Jonathan Evans, izleyiciyi atık sunucu ısısını yeniden kullanma konusunda bilgilendirdi ve “Bu, veri merkezi operatörlerinin iklim nötrlüğüne ulaşmasına yardımcı olabilir” dedi. Sunuculardan gelen atık ısıyı yeniden kullanmak artık Amsterdam dahil bazı bölgelerde planlamanın bir parçası haline geliyor ve Jonathan Evans, bunun tüm pazarlarda uygulanması gerektiğine inanıyor.
Sürdürülebilir Dijital Altyapı Birliği'nin İcra Kurulu Başkanı Max Schulze, veri merkezi gücünü ve soğutma altyapısını, EPEE’nin ‘Hizmet olarak Soğutma*’ bilgi formunu yansıtan bir hizmete dönüştürmenin sürdürülebilirlik potansiyelini vurguladı.

EPEE’nin Count on Cooling web semineri serisi daha yeni başlıyor. Web semineri serisi, gelecekte daha fazla sürdürülebilir soğutma çözümü örneği sağlamayı planlıyor.
* Soğutma için enerji talebi, dünyadaki binalarda kullanılan toplam elektriğin yaklaşık %20'sini oluşturuyor ve ekonomik ve demografik büyüme daha sıcak ülkelerde daha fazla odaklandıkça hızla artıyor. Soğutma sistemleri, aşamalı olarak durdurulmadığı ve mevcut alternatiflerle değiştirilmediği takdirde 2050 yılına kadar iklim kirliliğinin yaklaşık %20'sini oluşturabilecek insan yapımı Hidroflorokarbonlara (HFC) dayanmaktadır.
Hizmet Olarak Soğutma (CaaS), teknoloji sağlayıcılarını yeniden sermayelendirmeye yönelik entegre finansal araçlarla ön yatırım yapmadan temiz ve verimli soğutmanın önündeki temel pazar engellerinin üstesinden gelmek için gelecek vaat eden bir finansal araçtır. Diğer pazarlara hızla nüfuz eden hizmet sağlama konseptine dayanan CaaS, müşterilerin yatırım kararlarını ekipmanın satın alma fiyatından ziyade yaşam döngüsü maliyetine dayandırmasına olanak tanıyarak büyük ölçüde şirketlere, hükümetlere ve topluma fayda sağlar.Slider Altına