Header Reklam
Header Reklam

EPEE, Kigali Değişikliğini Öncelikli Olarak Sağlamak İçin AB Konsey Başkanlığına Çağrıda Bulundu

27 Haziran 2018

Avrupa'daki soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası sektörünü temsil eden Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE), Belçika'nın Kigali revizyonunu onaylanmasından memnuniyet duyacağını açıkladı. EPEE, Konsey Başkanlığı'na, tarafların 40. Açık Uçlu Çalışma Grubunun bir sonraki toplantısı için 11 Temmuz'dan itibaren Viyana'da gerçekleşecek Montreal Protokolü'nün bir sonraki toplantısında bir an önce değişikliği onaylanması yönünde çağrıda bulundu.

EPEE Genel Müdürü Andrea Voigt; “AB, HFC emisyonlarını azaltmada küresel liderlik etme konusunda eşsiz bir fırsata sahip. Dünyada Kigali Değişikliğini henüz onaylamayan ülkelere güçlü bir mesaj göndermek için, Meclis Başkanlığı'nı öncelikli bir konu olarak bu değişikliği onaylamaya çağırıyoruz” dedi.

Belçika, 17 Haziran’da yapılan değişikliği onayladı ve değişikliği onaylayan dünya çapında 38’inci, AB içinde de 11.ülke oldu. Temmuz 2017'de AB Konseyi, Kigali Revizyonunu AB tarafında sonuçlandırma kararı aldı. Birkaç AB üye devletinin Kasım 2017'de onay vermiş olmasıyla, Montreal Protokolü'nün onaylanması için gereken en az 20 ülke koşulunun yerine getirildiğinden, Kigali değişikliğinin yürürlüğe girmesini hızlandırdı. Böylelikle, değişiklik 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek.

EPEE, AB ve ulusal karar vericiler, endüstri, son kullanıcılar ve okullar ile yakın bir şekilde çalışıyor, hem farkındalık yaratmak hem de AB F-Gaz Yönetmeliği'nin başarılı bir şekilde uygulanmasına rehberlik etmek için gayret gösteriyor. Bu yöndeki çabalar, AB'de Kigali Değişikliğinin gereklerinin karşılanmasında da yardımcı olacak. Yenilikçi AB Gapometre çalışması sayesinde, EPEE, kademeli hedeflere ve bu yolda zorlukların üstesinden gelmek için gerekli somut eylemlere ulaşmak için en başta gelen mücadele alanlarını belirledi.


Etiketler