Header Reklam

EPEE, Düzenlediği Toplantıda Enerji Etiketi, Isıtma&Soğutma ve F-Gazlar’ı Tartıştı

05 Aralık 2015 Dergi: Aralık-2015
EPEE, Düzenlediği Toplantıda Enerji Etiketi, Isıtma&Soğutma ve F-Gazlar’ı Tartıştı

Endüstriden gelen katılımcılarla gerçekleşen yuvarlak masa toplantısı, 14 Ekim 2015 tarihinde, Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE) ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda ele alınan anahtar konular, Avrupa’nın enerji etiketi, ısıtma-soğutma ve F-Gazlar konularını içerecek şekilde enerji sektörü oldu. “Isıtma, Soğutma, HFC’lerden Enerji Etiketmeye; Avrupa Enerji Sektörünü 2016 ve Ötesinde Bekleyen Çetin Koşullar” başlığını taşıyan etkinlik, endüstri temsilcilerini AB resmi kurum temsilcileriyle, üye ülkeler ve diğer paydaşlarla biraraya getirdi.

EPEE Genel Direktörü Andrea Voigt:“Bugün burada; farklı üçüncü kişilerden ve paydaşlardan ısıtma, soğutma, iklimlendirme endüstrilerini ilgilendiren yeni şeyler öğrenmek ve bilgilerimizi biraraya getirerek paylaşmak üzere toplandık.” dedi. Yaklaşan enerji etiketi düzenlemesi üzerine doğrudan yetkili makam temsilcileri ile görüşme olanağı sunduğundan etkinlik, zamanlama açısından da oldukça doğru planlanmıştı. Interaktif olarak gerçekleştirilen etkinlikte yapılan sunumlarla katılımcılar kendi düşüncelerini de ortaya koydular.

Katılımcılar Lüxemburg Elçiliği Enerji Daimi Ataşesi (Energy Attaché at the Luxembourg Permanent Representation) Jacek Truszczynski’ye yeniden ölçeklendirme dahil, yeni düzenlemenin sektöre etkileri konusundaki çeşitli senaryolara dair sorular yöneltti. Bu tartışmanın ardından ısıtma, soğutma konularına geçildi. Avrupa Komisyonu DG Enerji’de Yasal Düzenlemeler Müşaviri Serena Pontoglio, komisyonun yaklaşan yeni stratejik planın ana hatlarının tespitini yaptı. Gelecek yıl uygulamaya girecek enerji verimliliği ve binaların enerji performansını ilgilendiren revizyonlardan bahsetti. Katılımcılar bu sürece katkıda bulunmaya teşvik edildi, katılımcılar da bu konudaki görüşlerini dile getirerek Komisyona Stratejiyi destekleyecek bazı ilave rakamsal tespitlerde bulundu.

Kahve molasının ardından Andrea Voigt, Avrupa’daki F-Gaz düzenlemesindeki uygulamalar hakkında genel bilgiler verdi. Bu oturum boyunca komisyonun DG İklim Hareketi Temsilcisi, yaklaşan Etiketleme ve Sertifikalandırma Uygulamasına Dair Yasa hakkında sorular sordu ve F-Gaz düzenlemesiyle ilgili bazı konulara açıklık getirilmesi sağlandı. Yuvarlak masa toplantısının sonunda, Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı’nda iklim ve ozon tabakasının korunması konlarında görevli Uzman Politika Danışmanı Gudi Alkemade, Montreal Protokolü çerçevesinde HFC’lerin azaltımı konusunda bir konuşma yaptı ve konuyla ilgili tartışılan hususları yanıtladı.

Andrea Voigt, toplantının sonunda EEPE ve üyelerini bu süreçlerle daha yakından ilgilenmeye ve üzerlerine düşen görevleri yapmaya davet etti. Voight, “Endüstri, düşük küresel ısınma potansiyeline sahip kullanılabilir alternatif akışkanları, standartların işleyişini  tartışmalı, alternative soğutucu akışkanlar konusunda eğitimler düzenlemeli, entellektüel fikri haklar ve teknoloji transferi konularıyla bağlantılı olarak teknolojik gelişmelerin önündeki engellerin kaldırılmasını sağlamalı. Bu eylemler, çevre dostu olmayan soğutucu akışkanların sistematik olarak azaltılarak ortadan kaldırılması sürecinde ilgili tarafların ikna edilmesine yardımcı olacaktır. EPEE, atılması gereken adımların çağrısını yaparak çok önemli bir rol oynayacaktır. İlgili tarafların ve paydaşların arasında sektörü geliştirecek müzakere ve tartışmaların gerçekleştirilmesinde gönüllü olacaktır. Bu yuvarlak masa toplantısı da gösterdi ki bu yaklaşım; eninde sonunda endüstrimizle Avrupa’nın kanaat önderleri arasında yeni bağlantıların oluşmasına yardımcı olacaktır. Gelecekte de benzer etkinlikleri organize etmeyi düşünüyoruz” dedi.Slider Altına