Header Reklam
Header Reklam

EPEE, AB Üye Devletlerini Kigali Değişikliği’ni Hızla Onaylamaya Çağırıyor

21 Ağustos 2017 Dergi: Ağustos-2017
EPEE, AB Üye Devletlerini Kigali Değişikliği’ni Hızla Onaylamaya Çağırıyor

Avrupa’daki soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası endüstrisini temsil eden Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı (EPEE), AB üye devletlerini, hidroflorokarbonların (HFC) küresel alanda aşamalı olarak kaldırılmasına ilişkin Montreal Protokolü için Kigali Değişikliğini hızla onaylamaya çağırıyor.
EPEE Genel Müdürü Andrea Voigt, AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele için küresel çabalara öncülük etmekte kararlılığını sürdürdüğünü ve değişikliği resmen onaylamaya hazır olduğunu belirtti. Voigt, “Bu, şu an AB üye ülkelerinin HFC konusunun önceliğini kabul etmesi ve gereken uygulamayı taahhüt etmesi anlamına geliyor” dedi.
Kigali Değişikliği, Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü’nün 28. Taraflar Toplantısında (MOP28) 15 Ekim 2016’da Ruanda, Kigali’de kabul edilen bir değişikliktir. Değişiklik, Protokol kapsamında kontrol edilen ve durdurulacak olan maddeler listesine hidroflorokarbonları (HFC) ekliyor. EPEE, AB üyesi devletleri, AB’nin HFC’lerin kullanımını azaltma amaçlı bu küresel çabanın öncülüğünü göstermek için kendi onay süreçlerini hızla yürürlüğe koymaya çağırıyor. Değişikliğin 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmesi için Montreal Protokolü’ne taraf olan 20 üye tarafından onaylanması gerekiyor. Bu nedenle, AB ve üye devletleri tarafından onaylanması, değişikliğin yürürlüğe girmesini ivmelendirebilir. EPEE, hem AB hem de ulusal karar vericiler, sanayi, son kullanıcılar ve okullarla yakın işbirliği içinde çalışarak farkındalık yaratmak ve Kigali’nin gereksinimlerini karşılamak için uzun bir yol kat edecek AB F-gaz düzenlemelerinin başarılı bir şekilde uygulanması için rehberlik etmeye çalışıyor. EPEE, Gapometer sayesinde, hedeflerine ulaşmak için karşılaşılan başlıca güçlükleri ve bu güçlüklerin aşama aşama üstesinden gelmek için yapılması gereken somut adımları belirledi.