Header Reklam
Header Reklam

Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik Açısından Yatırımcı ve Uygulayıcılar, Sistemler Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olmalı

16 Kasım 2023 Dergi: Kasım-2023
Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik Açısından Yatırımcı ve Uygulayıcılar, Sistemler Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olmalı

Yazar: Form Endüstri Ürünleri Genel Müdürü Toni Timirci

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla değişmesi tüm sektörleri olduğu gibi iklimlendirme sektörünü de etkiliyor ve bu çerçevede hem daha teknolojik, hem de daha çevreci ve kullanıcı dostu birçok farklı alternatif ürün ve hizmet de ortaya çıkıyor. Tüm bu ürün ve hizmetlerin içerisinde hem mahale hem de kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek bir çözüm kullanılması enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından en dikkat edilmesi gereken nokta oluyor. 

Mekânlarda iklimlendirme çözümü fark etmeksizin çoğu yatırımcı kullanılacak sistem hakkında yeterince bilgiye sahip olmuyor. Kullanılan ürün ve sistemin ihtiyaçlara cevap vermemesi ve uygulanan mahale uygun olmaması durumunda her ne kadar enerji verimliliği yüksek bir ürün olsa da üründen maksimum performans alınamıyor. 

Bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle ürün ve sistem hakkında uygulayıcıların yeterli bilgiye sahip olması gerekli. Buna ek olarak o sistemin maksimum verimle ve sürdürülebilir bir biçimde uygulanabilirliği konusunda yatırımcılar, uygulayıcılar ve firma yetkilileri bir araya gelerek bir çözüm ortaklığı geliştirmeliler. Özellikle havalimanı, hastane vb. çok büyük ve çok amaçlı kullanıma açık mekanlar için maksimum verim ve sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda ise çevre dostu özelliklere sahip santrifüj soğutma grupları ön plana çıkıyor. 

13 yıldır başarıyla temsilciliğini sürdürdüğümüz Clivet’in; Santrifüj Soğutma Grupları, uzmanlık alanlarımızdan biri olan merkezi sistem çözümlerine patentli özellikleri ve alternatif uygulama alanlarıyla yeni bir soluk getiriyor. Cihazlar, alışveriş merkezleri, ticari binalar, havalimanları, hastaneler ve endüstriyel uygulamalar gibi büyük kapasitelere ihtiyaç duyulan projelerde yıl boyu sağladığı yüksek enerji verimliliği ile tercih sebebi oluyor.

Clivet Santrifüj Soğutma Gruplarının sahip olduğu 600 kW ile 10.550 kW arasında yüksek kapasitesi, 6.58’e kadar COP, 10.69’a kadar IPLV verimlilik değerleri ve 20’den fazla patente sahip özellikleriyle hem teknik hem fiyat anlamında projelere maksimum fayda sağlıyoruz.

Bu ürün, mükemmel kısmi yük sistemi sayesinde yüzde 10 ila yüzde 100 kapasite aralığında maksimum verimlilikle çalışan VFD frekans inverterli kompresör ile düşük yüklerde kalkış yapabiliyor; optimize edilmiş iki kademeli kompresör çevrimi sayesinde yüksek enerji verimliliği sağlıyor.

Birçok patente sahip olan Clivet, Full Falling Film evaporator teknolojisiyle soğutucu gaz miktarını yüzde 40’a kadar azaltırken kullandığı çevre dostu R 134A gazı ile de CO2 emisyonun önemli ölçüde önüne geçerek çevreci bir duruş sergiliyor. Bir başka sahip olduğu patentli özelliği olan soğutucu akışkan distribütörü sayesinde akışkanın daha homojen dağılımı sağlanarak evaporatör performansı yükselir ve verimliliği artar.

Tüm bunların yanı sıra minimum üründen maksimum performans sağlamak projelerin aranan özellikleri arasında yer alıyor. Back to Back impeller dizaynıyla bu konuya da çözüm sunan Clivet; kompakt, ergonomik ve daha az parçaya sahip yapısıyla eksenel kuvvet ile kendi kendine dengeleme yapabiliyor ve enerji verimliliğini yüzde 6 arttırarak tek kademeli kompresörlere kıyasla işletme masraflarını azaltıyor. 

Form Endüstri Ürünleri olarak 3 yıl kadar kısa bir süredir hizmet verdiğimiz santrifüj soğutma grupları pazarının yüzde 50’sinden fazlasına sahip olmamızın da verdiği güçle her geçen gün yeni bir projede yer alıyoruz. Bu referanslarımız arasında Çukurova Bölgesel Havalimanı, Ercan Havalimanı; Bursa Ali Osman Sönmez Hastanesi, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Bezmi Alem Üniversitesi Hastanesi, Sakarya Şehir Hastanesi, Nuh Çimento gibi daha pek çok önemli proje bulunuyor. İlerleyen dönemde de enerji verimliliği yüksek çevreci ürünlerimizle projelere değer katmaya devam edeceğiz.