Enerji ve İklimlendirme Zirvesi Düzenlendi

11 Nis 2018

Enerji ve İklimlendirme Zirvesi, Öğrencilerle Enerji ve İklimlendirme Sektörünü Buluşturdu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü (YTÜ MAKTEK) tarafından 29 Mart 2018 tarihinde YTÜ Beşiktaş Kampüsü Oditoryum Salonunda gerçekleştirilen “Enerji ve İklimlendirme Zirvesi” öğrencilerle enerji ve iklimlendirme sektörünü buluşturdu. Systemair HSK ana sponsorluğunda düzenlenen zirvede; enerji ve iklimlendirme sektöründeki yapılabilecek ve yapılmakta olan projeler, enerji verimliliği üzerindeki ar-ge çalışmaları ve sanayi uygulamaları, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeler öğrencilerle paylaşıldı. Zirvede; “Yenilenebilir Enerji”, “Enerji Verimliliği” ve “İklimlendirme” konuları işlendi.

YTÜ Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Özgür Atayılmaz, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Alp Tekin Ergenç ve Etkinlik Koordinatörü Ege Benli’nin açılış konuşmalarının ardından “Yenilenebilir Enerji Paneli” düzenlendi. Panelde Nordex firmasından Habib Babacan rüzgâr enerji uygulamaları, İstanbul Enerji firmasından Ahmet Uçak İBB’nin yenilenebilir enerji uygulamaları ve Zorlu Enerji firmasından Ural Halaçoğlu ise dünyada ve Türkiye’deki jeotermal enerji uygulamaları hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

“Yenilenebilir Enerji Paneli”nin ardından “Enerji Verimliliği Paneli”ne geçildi. Panelde Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu ve Siemens Enerji Verimliliği Koordinatörü Hakan Olcay konuşmacı olarak yer aldı. Systemair HSK hakkında öğrencileri bilgilendiren Ayça Eroğlu, iklimlendirme sektörü uygulama alanlarını “Konut havalandırması, okul&devlet binaları, petrokimya, veri merkezleri, otoparklar, ilaç sanayisi ve hastaneler, tüneller, yüzme havuzları ve spor merkezleri” olarak sıraladı ve Systemair HSK’nın iklimlendirme sektörünün tüm uygulamalarına cevap verdiğini belirtti. Öğrencilere kariyer planlaması hakkında tavsiyelerde bulunan Eroğlu, “Bireyler olarak aslında bizler de birer şirketiz. Attığımız her adım, yaptığımız her aksiyon şirketimizin başarısı için bir basamak. Dolayısıyla aldığımız her karar, yaptığımız her aksiyon bir bütünlük içerisinde olmalı. Fark yaratmak, farklı olmak bu dönemin olmazsa olmazı. Dolayısıyla farklılık yaratabileceğiniz, geleceğe yön verebileceğiniz kariyer yolunu seçin” dedi. Eroğlu’nun ardından Siemens ve enerji verimliliği hakkında öğrencileri bilgilendiren Hakan Olcay, “Enerji verimliliği, en temiz, en ucuz ve en yerli enerji kaynağıdır ve yatırımlar arasında kendini en hızlı geri ödeyen yatırımdır” diye konuştu. Olcay, ayrıca Enerji Verimliliği Kanunu, mevzuat ve zorunluluklar hakkında da öğrencilere bilgi verdi.

“Enerji Verimliliği Paneli”nin ardından düzenlenen “Vural Eroğlu İklimlendirme Paneli”nde Systemair HSK Satış Sonrası Hizmetler Müdür Yardımcısı Sedat Taşkın, EcoDesign ve ErP Direktifi hakkında bilgi vererek klima santrallerinde verimlilik konusuna değindi. Daikin Türkiye Yeşil Enerji ve Çevre Bölüm Koordinatörü Andaç Yakut, “Soğutucu Akışkanlardaki Gelişmeler” başlıklı sunumunda, yeni F-Gaz Yönetmeliği ve yeni nesil soğutucu gaz R32 ile ilgili öğrencilere detaylı teknik bilgiler verdi. Yakut, “Daikin olarak R32 konusunda öncülük ediyoruz, bu konuda sahip olduğumuz patentleri ücretsiz olarak sektörün erişimine açtık. Bu konuda sektörümüze yönelik bilinçlendirme faaliyetleri, toplantılar ve seminerler düzenliyoruz. Yönetmelik ve kanunların hem AB ile uyumlu hale getirilmesi hem de R32’nin sağladığı avantajların yaygınlaştırılması için bu konuya özel önem gösteriyoruz. Amacımız; çevreye daha az zararlı, daha ekonomik ve daha verimli cihazlarla kullanıcıların karşısına çıkmak” dedi. Yakut’un ardından Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi Dilara Çayır, “Bir Yenilenebilir Enerji Sistemi Olarak Isı Pompaları” başlıklı bir sunum yaptı. Çayır sunumunda, “Isı pompaları, geleceğin kombisidir. Küresel ısınmayı ısı pompası, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji teknolojileri bir nebze olsun engeller” diyerek ısı pompalarının çevreci bir sistem olduğu vurgusunu yaptı. İklimsoft Kurucusu Hasan Acül de HVAC alanındaki endüstriyel trendler ve yazılımlar hakkında bilgi verdi. Acül’ün ardından Systemair HSK İş Geliştirme Müdürü Arkun Andıç ise yaptığı sunumda, klima santralleri üzerine teknik ve pratik bilgiler verdi. Zirve, soru-cevap bölümünün ardından son buldu.Sektörle ilgili haber gönderin yayınlayalım.
Siz de 'nun bir parçası olun.
Haber gönder
Sektördeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız e-bültenimize abone olun.

sosyal medyada takip edin: