Header Reklam
Header Reklam

Enerji Üreten Cam Küre Rawlemon ile Tanışın

24 Temmuz 2018
Enerji Üreten Cam Küre Rawlemon ile Tanışın

Alman mimar Andre Broessel tarafından geliştirilen cam küreyle güneş enerjisi jeneratörü Rawlemon, hem işlevselliği hem de tasarımı ile bilim dünyasında heyecan yarattı. Bu muazzam güneş enerjisi küresi, bilgisayar desteğiyle çalışan dev bir cam mermerden oluşuyor ve güneşi sürekli olarak takip ediyor. Aslında bu devrim niteliğindeki icat, enerjisini üretirken sadece güneşten değil aydan da faydalanıyor. Gece vakitlerinde aydan yansıyan ışınları yoğunlaştırarak enerji üretimine devam ediyor. Enerji küresinin, günümüzde kullandığımız konvansiyonel enerji panellerinden 10.000 kat daha etkili olduğu söyleniyor.

André Broessel, ürünün ilk versiyonu ile 2013 yılında Dünya Teknoloji Ağı (World Technology Network) Ödülleri yarışmasında finalist oldu, ardından icadını daha da geliştirerek bulutlu günlerde ve geceleyin bile enerji üretecek hale getirdi. Broessel’in Rawlemon adı verdiği cihaz henüz geliştirme sürecinde ve toplumsal kullanıma sunulmuş değil fakat tüm dikkatleri üzerine çeken proje hedeflediği bütçenin neredeyse 2 katına ulaştı. Rawlemon, dağınık olarak gelen güneş ışınlarını tek bir merkez üzerinde topluyor. Tıpkı bir mercek gibi, tek bir noktaya odaklanan güneş ışını, kürenin içine doldurulan suyun daha çabuk ısınmasını sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda elektrik üretiminde de kullanılabiliyor. Güneş enerjisi ve jeneratör olarak iş gören bu icat, Almanya’da pek çok yatırımcının dikkatini çekti.

Cam kürenin fiyatı şu an için tam olarak bilinmiyor. Proje aşamasında olması ve sadece belirli noktalarda kullanılması nedeniyle, maliyet konusunda net bir açıklama yapılmadı. Almanya menşeili bir buluş olan bu cihaz, kısa zamanda pek çok alanda kullanılacak gibi görünüyor.

 

Ürünün tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=00C9KebsYVg