Ender Çolak: “2015 zor bir yıldı ama yeni ürünlerle büyümemizi sürdürdük”

05 Mart 2016 Dergi: Mart-2016

Baymak, 2015 yılında da hızlı büyümesini sürdürdü. 2015’te cirosunu 360 milyon TL’ye çıkararak % 6 oranında büyüyen Baymak, faaliyet kârını da % 10 artırmayı başararak Hollandalı BDR Thermea Grubu’nun en başarılı şirketleri arasına girdi. Baymak’ın 2015 yılı finansal sonuçlarını değerlendirenBaymak Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ender Çolak, “2015 yılı genel olarak sektör için zor bir yıl oldu; ısıtma pazarının bir önceki yılla aynı seviyelerde kaldığı söylenebilir. Biz böyle zor bir yılda piyasa gelişmelerine çok daha hızlı cevap verebildik. Daha da önemlisi yeni ürünlerimizi pazara sürerek büyümemizi devam ettirdik” dedi. 2015 yılında kombi satış hacmini % 9 büyütmenin yanı sıra yoğuşmalı kazanda da pazar paylarını artırmaya devam ettiklerini vurgulayan Çolak, “Merkezi sistem ısıtmada yoğuşmalı kazan pazarında % 12 büyüyerek pazar liderliğimizi sürdürdük. Şofben segmentinde % 40, termosifonda ise % 10 büyüdük” diye konuştu. 2015 yılında soğutmada da sektörün üzerinde büyüdüklerini belirten Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) rakamlarına göre klima sektörü 2015 yılında yaklaşık % 7 büyürken biz % 50 oranında büyüdük ve pazar payımızı % 5’ten % 8’e çıkardık. Dahası bunu yüksek enerji verimli inverter klimalarla başardık. Bu, Baymak’ın enerji verimliliği olan ürünleri pazara sunmasındaki yüksek başarısını kanıtlıyor.”

“Çin’e kombi sattık, ihracatımızı % 10 artırdık”

2015 yılında ihracatta % 10 artış kaydettiklerini vurgulayan Ender Çolak, geçen yıl önemli yenilikler yaptıklarını, büyümenin özellikle Yeni Zelanda, Fransa, Almanya, ABD, İran, Uruguay ve Çin’den geldiğini ifade etti. Çin’e Avrupa teknolojisiyle kombi satan ilk Türk firması olduklarını da belirten Çolak, bu yıl Çin’e yapılacak ihracatta % 200’ün üzerinde büyüme beklediklerini söyledi.Çolak, “Bu yıl ihracatta % 25 büyüme hedefi koyduk. Bu büyümenin mevcut pazarlar yanında Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden gelmesini bekliyoruz” diye konuştu. 2015 yılı yatırımlarını ve operasyonlarını da değerlendiren Çolak, zor bir yıl olmasına rağmen 10 milyon TL tutarında yenileme yatırımı yaptıklarını, üretimde enerji verimliliği uygulamalarını İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte sonuçlandırdıklarını ifade etti. Çolak, “Verimliliği yönetmenin çok önemli olduğu bir yılda biz kombi üretim verimliliğimizi % 7 oranında artırdık. Sanırım bu da bizim faaliyet kârlılığımızı artırmamızın önemli bir nedeni oldu” dedi.

“Bu yılki hedefimiz %15 büyümek”

Hızlı büyüme stratejisini bu yıl da sürdüreceklerini belirtenÇolak, “Hedefimiz 2016’da % 15 oranında büyüme sağlamak. Bunun için doğru hamlelerimizi hazırladık. Her şeyden önce Baymak, müşteri memnuniyetinin sektörde bir numaralı markası oldu. Ürün gamımızın tamamının Hollanda teknolojisi ile yenilenmesini tamamladık. Yeni bayi sistemimiz ‘Orange Store’lar ile Türkiye’nin her bölgesinde büyümeye devam ediyoruz. Tüm bayi ve tesisatçılarımızı davet ettiğimiz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamamız da büyük ses getirdi. Bugüne kadar sisteme 1000’in üzerinde bayi ve tesisatçı aileleriyle birlikte geldi. Hedefimiz 2017 sonunda 10 bin bayi ve tesisatçıya ulaşmak” şeklinde konuştu.