Header Reklam

Emerson, Climate Technologies’deki Çoğunluk Hissesini Satıyor

19 Kasım 2022
Emerson, Climate Technologies’deki Çoğunluk Hissesini Satıyor

Emerson, Copeland kompresör işletmelerinin kontrolünü ve diğer HVACR ürünleri portföyünü elden çıkarmak üzere yatırım grubu Blackstone ile bir anlaşmaya vardı.
Emerson, Climate Technologies işletmelerinin çoğunluk hissesini 14 milyar ABD Doları (12.29 milyar Sterlin) değerinde bir anlaşmayla yatırım grubu Blackstone'a sattı.
Satış kapsamı, Copeland kompresör markasını, soğutma ve HVAC sektörlerine sunduğu bir dizi çözümü içerecek.
Emerson, anlaşma kapsamında oluşturulan yeni ortak girişimde kontrol gücü olmayan mülkiyet payını elinde tutarken, işlemden elde edilen fonları, endüstriyel süreçlerin kontrollerini otomatikleştirmeye yardımcı olacak araçların ve yazılımların geliştirilmesine yatırım yapmak için kullanacak.
Blackstone Private Equity'nin küresel başkanı Joe Baratta, Emerson ile yapılan anlaşmanın yenilikçi HVACR çözümlerine yönelik artan talebi karşılamaya odaklanan bir ortaklık oluşturacağını söyledi ve şu ifadeleri açıklamasına ekledi: “Copeland, konut, ticari ve soğutma iklim kontrol sistemleri için kritik bileşenleri tedarik etmede pazar lideridir. İşletme, tüketicilerin ve işletmelerin karbon azaltma çabalarının bir parçası olarak daha enerji verimli ısıtma ve soğutma ürünlerine geçmelerine yardımcı olma yolunda öncülük ettiği için hızlandırılmış bir büyüme sürecine hazır.”
Blackstone ve Emerson, anlaşmanın mevcut çalışanlar için yeni mülkiyet yapısına sorunsuz bir geçiş sağlayacağını da belirtti.
Emerson, "akıllı" cihazların ve yazılımların geliştirilmesine yönelik kendi yatırımını finanse etmeye yardımcı olmak için Copeland operasyonlarındaki ve daha geniş İklim Teknolojileri operasyonlarındaki çoğunluk hissesini satmayı tercih ettiğini söyledi. Bu satış geliri, grubun 2021 yılında endüstriyel yazılım uzmanları AspenTech'te kontrol hissesi satın alması üzerine yeni yatırımlarla güçlendirmeye yönlenecek. Şirket, operasyonel verilerin kullanımıyla karmaşık süreçleri otomatikleştirmek için yapay zekayı içeren çözümler ve ürünler geliştiriyor.
Emerson başkanı Lal Karsanbhai, şirketin artık çok çeşitli pazarlara otomasyon çözümleri sağlamaya odaklanabileceğini söyledi.
Karsanbhai, anlaşmanın Emerson'ın, güçlü büyüme potansiyeline sahip olan İklim Teknolojileri işinde de belirli bir hisseyi elinde tutmasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.



Slider Altına